Główna para czeka na wieczorne wydarzenia

O godzinie 19:00 poznamy decyzję FOMC na temat stóp procentowych oraz projekce makroekonomiczne szefostwa tej instytucji. Do tego o 19:30 zacznie się konferencja prasowa.

O godzinie 19:00 poznamy decyzję FOMC na temat stóp procentowych oraz projekce makroekonomiczne szefostwa tej instytucji. Do tego o 19:30 zacznie się konferencja prasowa.

Rynek jest niemal pewien tego, że nastąpi podwyżka stopy funduszy federalnych, ważne jest jednak to, jak będą kształtować się oczekiwania członków FOMC w kwestii dalszego rozwoju polityki monetarnej. Na razie mediana prognoz to trzy podwyżki w roku bieżącym. Ten scenariusz jest w dużej mierze wyceniony, aczkolwiek nie na tyle, by rynek mógł całkiem odpuścić sobie umacnianie dolara w przyszłych miesiącach. W gruncie rzeczy nie po raz pierwszy przypominamy o tym, że zasadnicza tendencja na wykresie EUR/USD ma charakter spadkowy - a dziś rano widzimy kursy rzędu 1,0625-30. To wyraz powrotu do waluty amerykańskiej, jako że w międzyczasie byliśmy nawet powyżej 1,07.

Reklama

O 10:30 poznamy bezrobocie w Wielkiej Brytanii i lutowy przyrost lub spadek liczby wniosków o zasiłek w tym kraju. O 13:30 mamy inflację bazową CPI dla USA oraz sprzedaż detaliczną w Stanach (za luty), a do tego jeszcze indeks NY Empire State. A tymczasem w Holandii trwają wybory parlamentarne i ważą się losy ew. dobrego wyniku unio-sceptycznej Partii Wolności.

Co ze złotym?

USD/PLN rezyduje na 4,0645 - w obszarze pięciogroszowej konsolidacji, od 4,05 do 4,10. Na euro-złotym widzimy niemal 4,32. To wyraz powrotu do obszarów notowanych już od bardzo dawna, a chwilowo naruszonych w poniedziałek, gdy mieliśmy wybicie do 4,3535.

Wieczorem może być trochę chaosu, a gdyby szefowa Fed (Janet Yellen) czymkolwiek zaskoczyła, chaos ten może być nawet spory. Zasadniczo nie sądzimy jednak, by np. na dolar-złotym doszło do przebicia konsolidacji, pole manewru wewnątrz niej jest dość duże.

O 14:00 poznamy polskie odczyty makro: a mianowicie wskaźniki inflacji bazowej, w tym inflację liczoną bez cen żywności i energii.

Tomasz Witczak

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: 19+ | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »