Indeks dolara w oczekiwaniu na nowe impulsy

Końcówka bieżącego tygodnia obfituje w szereg danych z gospodarki amerykańskiej. W dniu dzisiejszym zostanie opublikowane rewizja tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki za pierwszy kwartał 2017 roku. Zdaniem członków Fed słabsze dane odnośnie tempa wzrostu gospodarczego były przejściowe i w kolejnych miesiącach oczekuje się poprawy.

Końcówka bieżącego tygodnia obfituje w szereg danych z gospodarki amerykańskiej. W dniu dzisiejszym zostanie opublikowane rewizja tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki za pierwszy kwartał 2017 roku. Zdaniem członków Fed słabsze dane odnośnie tempa wzrostu gospodarczego  były przejściowe i w kolejnych miesiącach oczekuje się poprawy.

Konsensus rynkowy zakłada, że nastąpi rewizja w górę danych za PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Ponadto zostaną opublikowane wstępne dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w kwietniu, gdzie prognozowany jest spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 1,4 proc. Na dziś zaplanowany jest także finalny odczyt indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, gdzie w maju antycypowana jest stabilizacja wskaźnika Uniwersytetu Michigan na poziomach zbliżonych z kwietnia. Indeks dolara pozostaje stabilny w oczekiwaniu na te dane i oscyluje w pobliżu ostatnich minimów lokalnych w oczekiwaniu na nowe impulsy.

Reklama

Podczas piątkowej sesji uwagę przykuwa słabość funta. Brytyjska waluta znajduje się pod presją sprzedających na skutek najnowszych sondaży wskazujących na malejąca przewagę Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy. Wcześniej ta przewaga była istotnie wysoka, co pozytywnie wpływało na notowania GBP, gdyż rządy jednej partii po przedterminowych wyborach parlamentarnych w dniu 8 czerwca miały być gwarantem do przeprowadzenia kluczowych reform i owocnych negocjacji odnośnie brexitu.

Z kolei główna para EUR/USD znajduje się w zakresie wahań 1,1161-1,1267, z którego wybicie powinno przynieść silniejszy ruch kierunkowy. W przyszłym tygodniu zostaną opublikowane ważne dane z amerykańskiego rynku pracy oraz wstępne odczyty inflacji CPI z całej strefy euro.

Na rynku krajowym pozytywny sentyment do złotego utrzymuje się. Zdaniem Glapińskiego nasza krajowa waluta pozostanie odporna na podnoszenie stóp procentowych przez Fed oraz wyjście EBC z programu skupu aktywów. Jego zdaniem wskaźniki wartości realnych wskazują na niedowartościowanie polskiej waluty. Z tego względu złoty powinien być odporny na wszelkie zacieśnianie polityki monetarnej przez inne banki centralne.

EUR/PLN

EUR/PLN znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich EMA w skali tygodniowej (50-, 100- i 200 -okresowej), a także linii tenkan która wyznacza najbliższy opór w rejonie 4,2200. Notowania utrzymują się powyżej zeszłotygodniowego minimum na poziomie 4,1569. Zejście poniżej lokalnego dołka z technicznego punktu widzenia będzie impulsem do pogłębienia spadków w okolice 4,1300. W przeciwnym wypadku para może nieco skorygować ostatnie spadki i powrócić w okolice 4,2250.

EUR/USD

Eurodolar pozostaje w zakresie wahań wyznaczonym od dołu przez minima lokalne w rejonie 1,1161/67 i od góry przez lokalne szczyty w okolicy 1,1263/67. W dniu dzisiejszym parze udało się ponownie powrócić powyżej poziomu 1,1200 w oczekiwaniu na publikacje z gospodarki amerykańskiej. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej poziomu 1,1250 powinno przyczynić się do przełamania maksimów lokalnych z 22 i 23 mają i testowania okrągłego poziomu 1,1300. Z kolei złamanie poziomu 1,1160 będzie impulsem do pogłębienia korekty spadkowej w okolice 1,1080-1,1100.

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »