J. Borowski: Ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa obniżają wiarygodność Rezerwy Federalnej

Listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w coraz większym stopniu oddziałują na rynki finansowe. Poglądy gospodarcze kandydatki demokratów Hillary Clinton są w zasadzie znane, wystawionego przez republikanów Donalda Trumpa - niekoniecznie. Zdaniem Jakuba Borowskiego z banku Crédit Agricole jego wypowiedzi podczas ostatniej debaty telewizyjnej były bardzo niedobre, bo de facto podważały wiarygodność amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

- W przypadku Donalda Trumpa najbardziej niepokoi mnie jego stosunek do Rezerw Federalnej i niezależności banku centralnego Stanów Zjednoczonych - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Jakub Borowski, główny ekonomista banku Crédit Agricole. - Jego wypowiedzi w pewnym sensie podważają kompetencje Janet Yellen (obecna szefowa FED - red.). To rzeczy niedobre, obniżające wiarygodność banku centralnego, który i tak dzisiaj znajduje się w trudnej sytuacji.

Na ostatnim, wrześniowym posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna (FED) utrzymała stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych na dotychczasowym poziomie. Oprocentowania funduszy federalnych utrzymają się zatem na poziomie 0,25-0,5 proc. Bankierzy za oceanem nie zdecydowali się na spodziewaną przez niektórych podwyżkę, bo brexit zwiększył ryzyko na rynku. Kolejne posiedzenie Fed planowane jest na grudzień, a więc już po wyborach prezydenckich. Z komunikatu po wrześniowym posiedzeniu wynika, że może wówczas dojść do podwyżki, ale nawet jeśli tak się stanie, to skala takiej decyzji byłaby niewielka.

Reklama

- Przy każdej decyzji o zaostrzeniu polityki pieniężnej Rezerwa Federalna może być krytykowana, w szczególności przez polityków - zauważa Jakub Borowski. - Jeśli Donald Trump zostałby prezydentem i dołączył do tego chóru, to byłoby to bardzo niedobre. Oznaczałoby de facto podważenie niezależności amerykańskiego banku centralnego, który ma jasno sprecyzowany mandat i od lat go realizuje.

Rynki finansowe, jak wskazuje Jakub Borowski, na razie czekają na więcej szczegółów dotyczących szans poszczególnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Na razie bardzo wyraźną reakcją był kurs meksykańskiego peso w stosunku do amerykańskiego dolara. Od kilku tygodni eksperci obserwują, że notowania tej waluty są negatywnie skorelowane z sondażowymi wynikami Donalda Trumpa (powodem są nieprzychylne meksykańskiej gospodarce opinie kandydata republikanów).

Kiedy szanse kontrowersyjnego przedsiębiorcy na najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych rosną, peso coraz bardziej traci. Meksykańska waluta osiągnęła rekordowo niską wartość w stosunku do dolara tuż przed poniedziałkową debatą. Po transmisji jej notowania jednak umocniły się o ponad 2 proc., co - zdaniem specjalistów - świadczy o przewadze kandydatki demokratów. Kurs peso jest jednak wciąż o ponad 13 proc. niższy niż na początku bieżącego roku.

- Nie można jednak wyrokować, że Hillary Clinton wygra wybory prezydenckie, ponieważ zwyciężyła w debacie - zastrzega Jakub Borowski. - Oczywiście, jej zwycięstwo byłoby korzystne dla Meksyku. Jeśli prognozy przedwyborcze nadal będą wskazywać na przewagę Clinton, która w dodatku będzie się pogłębiać, to można oczekiwać jeszcze głębszej aprecjacji peso.

W dodatku ostatnia debata telewizyjna kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak podkreśla Jakub Borowski, dotyczyła przede wszystkim polityki zagranicznej.

- Będą kolejne, które zapewne przyniosą trochę więcej informacji na temat tego, jak obaj kandydaci wyobrażają sobie prowadzenie gospodarki - prognozuje Jakub Borowski. - Wciąż niewiele wiemy o tym, co chce w niej zrobić Donald Trump. Sporo natomiast wiadomo na temat tego, jak politykę gospodarczą wyobraża sobie Hillary Clinton. Byłaby ona w znacznym stopniu kontynuacją tego, co było realizowane przez ostatnie osiem lat, podczas prezydentury Baracka Obamy.

Źródło informacji

Newseria Inwestor
Dowiedz się więcej na temat: wypowiedzi | wiarygodność | Fed | Donald Trump | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »