Jen wróci do osłabienia?

To pytanie zadawane jest w ostatnich dniach dość często, zwłaszcza po tym, jak japońscy oficjele zostali w poniedziałek rano zmuszeni do zajęcia stanowiska w kwestii ponownego umocnienia się jena - głównie w kontekście mocno spadającego USD/JPY po słabych danych Departamentu Pracy USA w piątek.

To pytanie zadawane jest w ostatnich dniach dość często, zwłaszcza po tym, jak japońscy oficjele zostali w poniedziałek rano zmuszeni do zajęcia stanowiska w kwestii ponownego umocnienia się jena - głównie w kontekście mocno spadającego USD/JPY po słabych danych Departamentu Pracy USA w piątek.

Poza ogólnym stwierdzeniem, że jednokierunkowa spekulacja i nadmierne ruchy nie są wskazane, nie poszło nic więcej. W komentarzu zwracaliśmy uwagę, że na rzeczywistą dyskusję o możliwej interwencji MOF/BOJ na rynku JPY nadejdzie jeszcze właściwy czas. Niemniej od tego momentu JPY nieco stracił, także w relacji do USD. Gdzie tkwi teraz klucz? Mimo, że w I kwartale b.r. gospodarka uniknęła recesji, to kolejne okresy zapowiadają się słabo. To dostrzegł też Bank Światowy, który obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok do 0,5 proc. z 1,3 proc.

Reklama

Biorąc pod uwagę fakt, że premier Shinzo Abe publicznie zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że kolejna podwyżka podatku od sprzedaży zostanie opóźniona o ponad 2 lata, pojawia się problem związany z tzw. wiarygodnością działań zmierzających do ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego, oraz zadłużenia kraju. Dlatego też dla inwestorów kluczowe będzie to, jak rząd zamierza pobudzić wzrost gospodarczy w kolejnych latach - premier Abe i jego doradcy zapowiedzieli już stosowny pakiet fiskalny, ale jego publikacja jest wstrzymywana. Temat jest trudny. Dopóki nie poznamy szczegółów trudno będzie się odnieść do możliwych działań Banku Japonii, które do tej pory determinowały ruchy na rynku jena.

Najbliższe posiedzenie Banku Japonii zakończy się 16 czerwca rano, kolejne mamy w końcu lipca - tutaj terminy BOJ pokrywają się z terminarzem spotkań FED. Pytanie na ile BOJ nie będzie chciał wprowadzić bardziej "gołębiej" retoryki, aby z jednej strony uciąć ewentualne spekulacje, że jego możliwości działań są ograniczone, a na ile dać sygnał, że będzie chciał współpracować z rządem w kwestii wsparcia gospodarki. Na konkrety będzie raczej zbyt wcześniej, ale może być to pretekst ograniczający umocnienie JPY w kontekście zbliżającego się brytyjskiego referendum. Bo wzrost globalnego ryzyka przed 23.VI będzie raczej umacniał, niż osłabiał jena.

Zerknijmy na poniższy diagram stóp zwrotu dla par z JPY liczony od początku tygodnia. Jen solidarnie traci na całej linii. Najmniej do USD, bo ten sam jest słaby, najwięcej do rubla i pozostałych walut, które zyskują na silnej ropie.

Zerknijmy na USD/JPY. Po nieudanej próbie wyraźniejszego naruszenia oporu w rejonie 107,60 powracamy w dół, rośnie ryzyko zmierzenia się z tegorocznym minimum przy 105,54, jeżeli USD nadal pozostanie słaby.

Jedną z najciekawszych relacji w najbliższych tygodniach będzie niewątpliwie GBP/JPY. Uwagę zwraca niewątpliwie zachowanie się wskaźników, które zdają się przemawiać za ...wzrostami w dłuższym okresie. To sugerowałoby, że minimum z początku kwietnia b.r. przy 151,63 nie zostanie znacząco naruszone, a ostatecznie do Brexitu nie dojdzie.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »