Fed ponownie tnie stopy procentowe. Co dalej?

Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. Decyzją amerykańskiego banku centralnego stopa funduszy federalnych została obniżona z 2,00-2,25 proc. do 1,75-2,00 proc. W komunikacie podano, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu PKB w USA. Bankierzy byli podzieleni w prognozach co do przyszłych zmian zakresu docelowego fed funds.

Jest to drugie cięcie stóp procentowych w USA od grudnia 2008 r., kiedy starano ratować się sytuację po upadku Lehman Brothers i wybuchu kryzysu. Pierwsze miało miejsce 31 lipca, czyli na poprzednim posiedzeniu FOMC.

Decyzja nie zapadła jednogłośnie

Przeciwko głosowali Esther L. George and Eric S. Rosengren, według których stopy powinny pozostać bez zmian. Przeciwko był także James Bullard, który domagał się obniżki o 50 pb. Zdaniem analityków obraz ten pokazuje mocny podział w łonie Fed. W komunikacie zabrakło frazy, która mogłaby sugerować kolejna obniżkę stóp procentowych.

Reklama

Jeśli gospodarka będzie słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne - poinformował prezes Fed Jerome Powell, na konferencji po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezes Powell dodał, że nie oczekuje, iż perspektywy się pogorszą, ale będzie działać w razie konieczności.

- Jak zaznaczyliśmy w komunikacie, istnieją ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB. Chodzi o spowolnienie wzrostu na świecie i politykę handlową. Jeśli gospodarka będzie dalej słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne.

Nie oczekujemy, że się tak stanie, ale będziemy monitorować rozwój wydarzeń i działać w razie konieczności - powiedział prezes Fed.

..................

Fed postanowił obniżyć stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 30 punktów bazowych do 1,80 proc.; obniżono też stopę procentową od jednodniowych transakcji repo o 30 pb do 1,7 proc. Fed zmienił IOER po raz czwarty od 2018 r.

"(...) Powyższe działania Komitetu mają spowodować, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu będzie najbardziej prawdopodobnym rezultatem. Niepewność wokół perspektyw utrzymuje się" - napisano w komunikacie.

"Podczas gdy Komitet rozważa przyszłą ścieżkę docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, FOMC będzie nadal uważnie monitorować implikacje napływających informacji dla perspektyw gospodarczych oraz podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego" - dodano.

Fed ocenił w komunikacie, że "w ujęciu 12-miesięcznym inflacja ogólna oraz bazowa utrzymuje się poniżej 2 proc.". Ankietowe oczekiwania długoterminowe pozostały bez większych zmian.

Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił w komunikacie, że rynek pracy w USA "nadal się umacniał", ale "tempo wzrostu aktywności gospodarczej nadal było umiarkowane".

"Wzrost liczby nowych miejsc pracy pozostał solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska" - napisano w komunikacie.

"Mimo że wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje biznesowe i eksport osłabiły się" - dodano.

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych członków Rezerwy.

We wrześniu członkowie Fed przewidują w 2019 r. stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie, podobnie w 2020 r., a w 2021 r. podwyżkę vs. stabilizację stóp w 2019 r., i jedną obniżkę w 2020 r. w poprzednim wykresie.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła we wrześniu 2,50 proc. vs. 2,50 proc. w czerwcu.

Przed posiedzeniem rynek w pełni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA o 25 pb na wrześniowym posiedzeniu, jeszcze jedną obniżkę do końca 2019 r. oraz dwie pełne obniżki do końca 2020 r.

Poniżej zestawienie obecnych i poprzednich projekcji makro FOMC.

2019 2020 2021 Długi termin
Wzrost PKB (w proc.) 2,2 1,95 1,9 1,9
Projekcja z VI 2,1 2 1,8 1,9
Stopa bezrobocia (w proc.) 3,7 3,7 3,8 4,1
Projekcja z VI 3,7 3,8 4,2
Deflator PCE (w proc.)* 1,6 1,9 2 2
Projekcja z VI 1,9 2 2
Bazowy deflator PCE (w proc.)* 1,8 2 2 2
Projekcja z VI 1,9 2

* Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

Większość członków Fed oceniło lipcową obniżkę stóp procentowych o 25 pb jako "dostosowanie w środku cyklu" - wynika z zapisu przebiegu posiedzenia z lipcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Protokół z wrześniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 9 października. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 29-30 października.

Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,23 proc. do 98,5.

...................

Co dalej?

Zakładamy, że z prognoz optymalnego poziomu stóp procentowych wyniknie sugestia jeszcze jednej obniżki stóp procentowych w 2019 roku, a prezes Fed zapewni, że polityka będzie prowadzona tak, by zapewnić trwałość ożywienia. Nie wykluczamy, że ostatecznie Fed dokona większej redukcji niż będą to zakładać nowe prognozy. Taka kombinacja zdaniem analityków TMS Brokers powinna być negatywna dla dolara.

Uważamy, że projekcje poziomu stóp wskażą na dodatkowe cięcie w czwartym kwartale.

FOMC nie wykluczy kolejnych redukcji, ale również ich nie zapowie wprost. Spodziewamy się dość pozytywnej oceny kondycji gospodarki i podkreślania, że nie zmierza ona ku recesji .

Zdaniem analityków ING Banku:

Ważniejsze od decyzji będą komentarze Komitetu oraz nowe projekcje. W naszej ocenie FOMC nie zasugeruje równie zdecydowanego poluzowania swojej polityki jak wycenia to rynek.

Powinno to mieć przełożenie głownie na EUR/USD - spodziewamy się spadku pary do 1,10-1,0950 w ciągu tygodnia. Wzrost cen ropy naftowej w połączeniu z mniej łagodnym przekazem po posiedzeniu Fed powinien natomiast prowadzić do dalszego, umiarkowanego wzrostu rentowności Treasuries. Będzie temu sprzyjać także przejściowa poprawa nastrojów między USA i Chinami. Pole do wzrostu rentowności Bunda jest mniejsze z uwagi na oczekiwania na dalsze łagodzenie polityki EBC.

Bartosz Sawicki Dom Maklerski TMS Brokers zakładamy cięcie stóp o 25 pb. Uważamy, że projekcje poziomu stóp wskażą na dodatkowe cięcie w czwartym kwartale. FOMC nie wykluczy kolejnych redukcji, ale również ich nie zapowie wprost. Spodziewamy się dość pozytywnej oceny kondycji gospodarki i podkreślania, że nie zmierza ona ku recesji. Odbiór posiedzenia powinien być negatywny dla dolara, ale jednocześnie mniej więcej zgodny z rynkowymi założeniami.

Interwencja na repo

Warto odnotować, że dzisiaj nowojorski oddział FED przeprowadził drugi dzień z rzędu interwencje na rynku operacji repo, ale tym razem wykorzystując cały limit, czyli 75 mld USD (wczoraj skupiono papiery za 53,2 mld USD). Dzisiaj poza papierami skarbowymi zainteresowano się też MBS, czyli papierami dłużnymi zabezpieczonymi hipoteką. Niewykluczone, że na tym się nie skończy, gdyż wczoraj tzw. efektywna stopa funduszy federalnych wyskoczyła ponad górne ograniczenie przedziału 2,00-2,25 proc. i wyniosła 2,30 proc.

Zdaniem analityków DM BOŚ, zwiększa to teoretycznie prawdopodobieństwo "gołębiego" przekazu, jaki popłynie dzisiaj wieczorem ze strony FED, a raczej na pewno o tą kwestię zostanie zapytany dzisiaj szef FED (pod koniec konferencji zawsze jest tzw. sesja Q&A, czyli pytań i odpowiedzi).

....................

Słabość globalnego handlu i przemysłu, którą widzimy zwłaszcza w Azji, ale też w Europie Zachodniej, przenosi się powoli na Stany Zjednoczone - mówił w rozmowie z MarketNews24 Przemysław Kwiecień z XTB.

Fed jest też pod ogromną presją polityczną. Jego szef Jerome Powell musi znosić krytykę ze strony Donalda Trumpa. Amerykański prezydent domaga się obniżenia stóp procentowych, co mogłoby zwiększyć jego poparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Decyzja Fed może więc w perspektywie kilku miesięcy podciąć skrzydła amerykańskiej walucie - dodaje Kwiecień.

Obniżka stóp procentowych to z kolei dobra informacja dla rynków akcji. Tańszy pieniądz zachęca inwestorów do lokowania środków w bardziej ryzykowne aktywa.

Warto też pamiętać, że poprzednie obniżki stóp procentowych przez Fed w roku 2000 i 2007 oznaczały zapowiedź problemów gospodarczych i dla rynków akcji. Jest jednak wiele głosów, że tym razem nie grozi nam powtórka tamtych scenariuszy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | USA | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »