Kilometrowe kolejki przed bankami w Wenezueli

Kilometrowe kolejki przed bankami w Wenezueli. Od wczoraj trwa tam wycofywanie z obiegu stu boliwarów - banknotu o najwyższym nominale. Prezydent Nicolas Maduro twierdzi, że w ten sposób walczy z mafiami sprzedającymi na czarnym rynku dolary. Ich kupno jest dla mieszkańców kraju bezpieczną formą oszczędzania. Od stycznia inflacja przekroczyła w Wenezueli 600 procent.

W obiegu jest około 6 miliardów banknotów o nominale stu boliwarów. Mieszkańcy mają trzy dni na ich wymianę. Muszą to zrobić w którymś z trzech i pół tysiąca oddziałów banków. Narzekają, że aby pozbyć się banknotów, przestali pod siedzibami banków całą noc.

Nicolas Maduro twierdzi, że banknotami o najwyższym nominale operują mafie sprzedające dolary i skupujące boliwary. Pieniądze nie wracają już do obiegu, co osłabia gospodarkę kraju. Prezydent poinformował, że tony wenezuelskich banknotów są przechowywane między innymi w magazynach w Czechach i na Ukrainie.

Reklama

Zdaniem ekonomistów, przyczyną pogłębiającego się w Wenezueli kryzysu nie jest spekulacja boliwarami, tylko brak gospodarki rynkowej. Z ostatnich sondaży wynika, że 87 procent społeczeństwa nie popiera polityki prezydenta.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »