Koniec tygodnia spokojny na rynkach; inwestorzy czekają na decyzję RPP

Koniec obecnego tygodnia powinien być na rynkach spokojny, złoty może w piątek utrzymać czwartkowe poziomy. Rentowności obligacji, w ślad za pozytywnym sentymentem globalnym, mogą spadać. Inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP.

- Wydaje się, że koniec tygodnia powinien być spokojny na parze euro-złoty. Nie spodziewam się w piątek wyraźnych zmian poziomu. Do posiedzenia Rady w środę można nastawić się na uspokojenie rynku ze wskazaniem na nieznaczne osłabienie złotego - powiedział PAP Marek Cherubin z BPH.

W ocenie Cherubina, ani czwartkowe dane z USA, ani publikacja wyników głosowań RPP w styczniu, nie miały znaczenia dla pary euro-złoty.

- Na amerykańskie dane nieco zareagował dolar, który się umocnił. To nie przełożyło się jednak na parę euro-złoty - dodał.

Amerykański Departament Pracy podał w komunikacie, że ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA spadły w styczniu o 0,7 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie -0,6 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,1 proc. mdm. Departament Handlu USA podał natomiast, że zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły mdm o 2,8 proc., po tym jak w grudniu spadły o 3,7 proc. mdm - poinformował. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 1,6 proc. mdm.

Reklama

Cherubin dodał, że rynek walutowy nadal w cenach ma obniżkę stóp procentowych na marcowym posiedzeniu o 25 pb.

RYNEK DŁUGU TAKŻE STABILNY

- W piątek rynek powinien poruszać się na poziomach zbliżonych do obecnych. W porównaniu z dzisiaj, piątek jest raczej ubogi w publikacje makroekonomiczne. Odczyt PKB za IV kwartał raczej nie będzie zaskoczeniem, bo znamy już publikację flash. Z zewnątrz też nie należy spodziewać się żadnych istotnych informacji. Można więc założyć, że rynek będzie spokojny - powiedział Marek Kaczor, diler SPW z PKO BP.

Dodał, że rynek długu zignorował informację o rozkładzie głosów na posiedzeniu RPP w styczniu.

- To nie zmienia scenariusza marcowego, który zakłada obniżkę o 25 pb. Wyniki za styczeń pokazują, że część Rady wiedziała, że wniosek i tak nie ma szans na przejście, więc nie głosowała za nim - ocenił Kaczor.

Z opublikowanych w czwartek przez NBP wyników głosowań wynika, że na posiedzeniu RPP 14 stycznia za wnioskiem o obniżkę stóp NBP o 25 pb głosowali tylko Andrzej Bratkowski oraz Jerzy Osiatyński.

- Nastroje na rynku długu są dobre. Dziś obserwowaliśmy dość duże wzrosty na rynkach bazowych. W ślad za nimi podążyły rynki peryferyjne, jak Włochy czy Hiszpania oraz my. W ciągu dnia była lekka korekta, ale dzień kończymy nieco wyżej - dodał Kaczor.

czwartek czwartek środa
16.15 9.05 15.40
EUR/PLN 4,1480 4,1586 4,1621
USD/PLN 3,6992 3,6620 3,6695
EUR/USD 1,1215 1,1358 1,1343
OK0717 1,61 1,61 1,58
PS0719 1,79 1,80 1,79
DS0725 2,12 2,16 2,19
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »