Kredyty frankowe nie pomagają złotemu

Zbliżająca się decyzja agencji Moody's i pogarszające się nastroje na rynkach globalnych nie wystarczały, wczoraj powrócił dodatkowo temat frankowiczów. Wygląda na to, że nic w tej kwestii nie rozstrzygnie się w najbliższym czasie, ale niepewność nie będzie pomagać złotemu.

Pierwotna idea zakładała konwersję kredytów na złote, koszty której poniosłyby zasadniczo banki. Obawy o stabilność sektora bankowego, który w krótkim czasie musiałby wziąć na siebie duże straty, sprawiła jednak, że koncepcja Kancelarii Prezydenta wróciła do poprawek. Wczoraj na rynek trafiła informacja, że rząd rozważa szereg propozycji, od zwrotu kosztu wymiany walut po możliwość całkowitego odstąpienia od kredytu.

Naturalnie rodzi to niepewność, co do kształtu ostatecznego rozwiązania, natomiast wskazuje, że po stronie rządowej jest determinacja do podjęcia działania w tej kwestii. To nie będzie sprzyjać ani notowaniom akcji banków, ani złotego, szczególnie w obecnej i tak nieciekawej sytuacji. Wczoraj po tej informacji kurs EURPLN wzrósł w szybkim tempie z 4,40 do 4,43, choć dużą część tych strat udało się póki co odrobić.

Reklama

Większe straty złoty notował wobec dolara. Amerykańska waluta po silnej przecenie na początku tygodnia jest na fali wznoszącej pomimo faktu, że ostatnie dane z USA były raczej mieszane. W opiniach banków przeważa jednak pogląd, że publikowany dziś raport o zatrudnieniu będzie dobry będzie wspierał dolara. Poprzeczka zawieszona jest dość wysoko - oczekuje się, iż zatrudnienie w kwietniu wzrosło o 200 tys., zaś płace o 0,3 proc. m/m i 2,4 proc. r/r.

Dziś poznamy także decyzję RPP. Naszym zdaniem nie ma powodu do tego, aby rada obniżała teraz stopy. Co prawda ostatnie dane z polskiej gospodarki rozczarowywały, ale w drugim kwartale ruszył program 500+, który wesprze konsumpcję. Ciekawe będzie natomiast, jak rada odniesie się do tracącego ostatnio złotego i czy wskaże, że jest to przeszkoda w ewentualnym dalszym luzowaniu pieniężnym.

Dziś o 8:35 dolar kosztował 3,8645 złotego, euro 4,4115 złotego, frank 3,9915 złotego, zaś funt brytyjski 5,5940 złotego.

Przemysław Kwiecień

- - - - -

Szałamacha: Rząd nie zamierza wycofać się z pomocy dla frankowiczów

Minister finansów Paweł Szałamacha w rozmowie z Radiem ZET zdementował doniesienia, że polski rząd zamierza wycofać się z pomocy dla frankowiczów. "Nie ma takiej możliwości ani decyzji, żeby wycofać się z pomocy" - powiedział cytowany przez Radio ZET Szałamacha. Agencji Reuters podała w czwartek, że Kancelaria Prezydenta przymierza się do rezygnacji z pomysłu przymusowej konwersji kredytów. (PAP)
x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »