Możliwy "czarny piątek" wieczorem?

Wycena rynków finansowych jak i zakładów bukmacherskich mocno przechyliła się w stronę zwycięstwa zwolenników pozostania UK w UE (premia za Brexit w kursie funta spadła tylko do 1% wobec 5% w szczycie w ub.tygodniu; prawdopodobieństwo wyjścia w zakładach bukmacherskich spadło poniżej 25% wobec około 45% w ub. tygodniu).

Dziś o 23 czasu środkowoeuropejskiego (CET) zakończy się głosowanie w referendum w sprawie ew. opuszczenia UE przez UK. Nie ma oficjalnego exit poll, ale tuż po 23-ej pojawią się wyniki badania z prywatnych sondażowni. Około 6 czasu CET będą znane niemal ostateczne oficjalne wyniki głosowania (dane cząstkowe około 4-5CET).

Wycena rynków finansowych jak i zakładów bukmacherskich mocno przechyliła się w stronę zwycięstwa zwolenników pozostania UK w UE (premia za Brexit w kursie funta spadła tylko do 1% wobec 5% w szczycie w ub.tygodniu; prawdopodobieństwo wyjścia w zakładach bukmacherskich spadło poniżej 25% wobec około 45% w ub. tygodniu).

Reklama

Sondaże dają mniej jednoznaczne wyniki. Przykładamy większą wagę do sondaży telefonicznych, niż internetowych. A te pierwsze pokazywały w ostatnich dniach wzrost poparcia dla pozostania W. Brytanii w UE.

To powrót do zależności, która występowała np. przed referendum w Szkocji, że pod koniec kampanii aktywizują się zwolennicy utrzymania status quo. Tym razem ujawniła się ona wyjątkowo późno i częściowo pod wpływem zabójstwa pro-unijnej polityk Jo Cox w ubiegłym tygodniu. Oczekujemy, że W. Brytania zdecyduje o pozostaniu w UE.

Ceny obligacji na rynkach bazowych w zasadzie się wczoraj nie zmieniły, dochodowość 10-letniego Bunda utrzymała się w okolicach 0,06%.Styuacja na rynku ożywi się naszym zdaniem wieczorem kiedy zaczną pojawiać się pierwsze wyniki sondaży exit poll z UK.

Ostatnie ankiety dawały przewagę zwolennikom pozostania w UE i takiego też wyniku się spodziewamy. Krótko i średnioterminowo wskazuje to na osłabienie obligacji na rynkach bazowych, szczególnie 10-letniego Bunda (mniejszy popyt na bezpieczne aktywa, wzrost szans na podwyżki stóp w USA). Naszym zdaniem oznacza to, że w horyzoncie tygodnia-dwóch rentowności Bundów powinny wzrosnąć do 0,3%.

Złoty umacniał się wczoraj, podobnie jak krajowe papiery. Kurs EUR/PLN obniżył się do 4,37. W krótkim terminie kluczowy dla zachowania krajowej waluty będzie oczywiście wynik referendum w UK, podobnie jak w przypadku papierów spodziewamy się umocnienia złotego w horyzoncie tygodnia-dwóch w okolice 4,3. Spodziewamy się, że kiedy opadną emocje związane z referendum w UK inwestorzy znów zwrócą uwagę na sytuację w kraju, a więc np. niepewność związaną z ustawą frankową. Naszym zdaniem oznacza to, że EUR/PLN nie ma szans na większe umocnienie niż 4,30 na koniec roku.

Zespół analiz makroekonomicznych ING Banku

...........................................

Pytanie brzmi: czy Wielka Brytania ma pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy też powinna opuścić Unię Europejską. Odpowiedzi do wyboru to: pozostać członkiem Unii Europejskiej oraz opuścić Unię Europejską.

Uprawnionych do głosowania jest około 46,5 mln Brytyjczyków, a ostatnie sondaże wskazują, że przewagę mieli ci, którzy są zwolennikami UE. Ankieta YouGov/Times pokazała, że 51 proc. jest za pozostaniem, a 49 proc. za opuszczeniem. Natomiast sondaż ComRes wskazał na 48 proc. za UE i 41 proc. przeciwko. Reszta niezdecydowana.

W trakcie głosowania, które potrwa do godziny 23:00 czasu polskiego, zakazane jest publikowanie jakichkolwiek sondaży exit poll. Dopiero po zamknięciu lokali YouGov oraz Sky News mają opublikować pierwsze wyniki.

Niemniej jednak z rynkowych informacji wynika, że branża funduszy hedgingowych będzie prywatnie zbierać dane w formie exit poll, aby mieć informację na własny użytek jeszcze przed wydostaniem się jej do opinii publicznej po godzinie 23:00.

Stąd też już w ciągu dnia będą mogli oni podejmować decyzje inwestycyjny na podstawie zebranych przez siebie danych odnośnie wyniku referendum.

Około godziny 05:00 w piątek powinny być już znane wyniki z większości okręgów, a stacja BBC przewiduje, że już wtedy będzie mogła oszacować finalny rezultat. Wyniki z ostatnich okręgów mają napłynąć o godzinie 08:00 w piątek. Po tej godzinie można oczekiwać opublikowania ostatecznego rezultatu referendum.

Jak wyniki mogą wpłynąć na indeksy giełdowe już od piątkowego otwarcia? Zdaniem UBS, jeśli UK pozostanie w UE, to indeks Euro Stoxx 50 może wzrosnąć o 15 proc. W przypadku odwrotnym spadek mógłby sięgnąć ponad 20 proc. FTSE 100 w optymistycznym dla UE scenariuszu miałby wzrosnąć o około 7 proc., a w scenariuszu przeciwnym spadek miałby niemalże sięgnąć 20 proc. Zakładana przez UBS reakcja na S&P500 zakłada zwyżkę o około 3 proc. i spadek o niecałe 10 proc., gdyby miało dość do Brexitu.

Daniel Kostecki

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

Departament Analiz Rynkowych

HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: referenfum | Wielka Brytania | Czarny piatek | brexit | U.K.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »