Nie ma mowy o obniżkach stóp

Przejęcie przez Narodowy Bank Polski kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego nastąpi "niebawem". Poinformował o tym prezes NBP profesor Adam Glapiński po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Przejęcie przez Narodowy Bank Polski kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego nastąpi "niebawem". Poinformował o tym prezes NBP profesor Adam Glapiński po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Szef banku centralnego zapowiadał taką zmianę instytucjonalną od miesięcy i, jak podkreśla, zdania nie zmienił. Podkreślił, że należy tylko znaleźć odpowiedni sposób, żeby przeprowadzić zmianę płynnie. Profesor Adam Glapiński nie powiedział, czy NBP przejmie tylko nadzór nad bankami, czy cały KNF. W przyszłym tygodniu dobiegnie końca kadencja obecnego prezesa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

Według prezesa Narodowego Banku Polskiego do pierwszej zmiany stóp procentowych prawdopodobnie dojdzie na początku 2018 roku. Profesor Adam Glapiński uważa, że wówczas możliwa będzie podwyżka stóp.

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wczoraj stopy na dotychczasowym poziomie. Przewodniczący Rady i prezes banku centralnego Adam Glapiński uważa, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że poziom stóp nie zmieni się przez ponad rok. Dodał, że rozpoczęcie cyklu podwyżek będzie związane z poprawą sytuacji gospodarczej. Prezes NBP uważa, że do szybszej zmiany stóp raczej nie skłoni Rady inflacja. Dodał, że ceny w przyszłym roku prawdopodobni wzrosną około 1 procenta. Po dzisiejszej decyzji podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 1,5 procent.

........................

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP nie zmieniła stóp procentowych (stopa referencyjna: 1,50%). W porównaniu do wrześniowego, komunikat po posiedzeniu RPP zmienił się nieznacznie. Ocena gospodarki globalnej nieco się poprawiła. Zwrócono także uwagę, że różne miary inflacji wskazują, że skala deflacji stopniowo maleje. Nadal za główne czynniki ryzyka RPP uważa otoczenie zewnętrzne (wzrost gospodarczy oraz ceny surowców). Jednocześnie RPP skorygowała swoje oczekiwania dotyczące wzrostu PKB: obecnie oczekuje, że tempo wzrostu w 3q16 było zbliżone do 3% (vs. nieznaczne przyspieszenie oczekiwane miesiąc temu). Na konferencji po posiedzeniu,

Prezes NBP, A. Glapiński, podkreślił, że tempo wzrostu w 3q w okolicach 3% jest satysfakcjonujące. Ocenił także, że osiągnięcie 3,5% wzrostu w tym roku jest już raczej nieosiągalne.

Stanowczo podkreślił, że deflacja nie ma żadnych negatywnych konsekwencji. Powtórzył także, że optymalny przedział wzrostu PKB to 3-4%. Zwrócił również uwagę na dobre wyniki eksporterów. W jego opinii kluczowe dla perspektyw polityki pieniężnej będzie kształtowanie się dynamiki inwestycji (ich osłabienie ocenił jako przejściowe). Prezes NBP "poinformował" również, że RPP nie dyskutowała o obniżkach stóp. Jednocześnie sam ocenił, że w 2017 r. nie spodziewa się podwyżek stóp, a pierwszy moment do podwyżki może nastąpić na początku 2018 r. Biorąc pod uwagę nasze prognozy inflacji oraz wzrostu PKB w 2017 r. (rewizja w dół z 3,7% do 3,4%) przewidujemy, że stopy NBP w przyszłym roku pozostaną bez zmian, a warunki gospodarcze nakreślone przez Prezesa NBP (przyspieszenie wzrostu PKB, jednoprocentowa inflacja, ale z perspektywą powrotu w okolice celu) zaistnieć mogą dopiero w 2018 r. Dlatego pierwszej podwyżki spodziewamy się nie wcześniej niż w 1q18.

Zespół Analiz Makroekonomicznych

DM PKO BP

IAR/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »