Notowania EUR/PLN bez większych zmian, ale jest potencjał do umocnienia

Notowania złotego w relacji do euro bez większych zmian. Polska waluta notuje niewielkie umocnienie, choć jest potencjał do głębszego ruchu. Zapalnikiem mogłoby być potencjalne ogłoszenie przez EBC skupu obligacji rządowych. Wówczas złoty będzie "pierwszą w kolejce" walutą do umocnienia.

- Jeśli chodzi o złotego, nic się obecnie wielkiego nie dzieje. W porównaniu z otwarciem mamy lekkie umocnienie, jakieś 70 pipsów. Ostatnie ruchy są tego rodzaju. "Pełzamy" w stronę 4,20 za euro. Większe zmiany notujemy do dolara, ze względu na ruchy na euro-dolarze - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

- Jeżeli EBC ogłosi jakiś program skupu, europejskie QE (quantitative easing - PAP), złoty jest wówczas pierwszą walutą do umocnienia. Możemy wtedy bardzo szybko dość do 4,15-4,10 za euro. Jest tylko pytanie o "timing", kiedy taka decyzja mogłaby zostać ogłoszona. Potencjał do umocnienia jest. Złoty jest niedowartościowany. Mamy wysokie, realne stopy procentowe plus geograficzna bliskość i powiązania ze strefą euro, niska inflacja. To jest "zabójcza" kombinacja do umocnienia. Wiadomo, że po tak mocnych figurach (o PKB - PAP) nie będzie obniżki stóp w Polsce - dodał.

Reklama

W poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Drgahi poinformował, że EBC jest gotowy do dalszego działania na rzecz wzrostu gospodarki strefy euro, w tym m.in. do skupu obligacji rządowych. Przemawiając w Parlamencie Europejskim Draghi ponownie podkreślił, że wszyscy członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku zgadzają się, że powinien zostać zwiększony program stymulacyjny EBC, jeśli będzie to konieczne.

NA FI SPOKÓJ I NIEWIELKA ZMIENNOŚĆ

Na polskim rynku długu panowała we wtorek niewielka zmienność w notowaniach.

- Dziś na rynku marazm, jak rzadko kiedy. Aktywność minimalna, niewielka zmienność. Czekamy na jutrzejsze "minutes" Fedu - ewentualna reakcja będzie w czwartek. Także w czwartek będą dane o produkcji - jeśli wynik będzie lepszy od oczekiwań, "jastrzębie" z RPP, wraz z danymi o PKB, złożą to sobie w całość i nie będą chciały luzować polityki pieniężnej. To będą te najbliższe "triggery" dla rynku - powiedział w rozmowie z PAP Arkadiusz Urbański, analityk z Banku Pekao.

- Podaż na czwartkową aukcję zamiany ze strony MF jest zgodna z oczekiwaniami. To właśnie czwartek będzie tym jedynym dniem w tym tygodniu, gdzie aktywność może być większa - dodał.

Urbański zaznaczył, że ewentualne, kolejne działania EBC, jak skup obligacji rządowych, są już w cenach obligacji. Jest to jednak czynnik, które nie pozwala na większe wzrosty rentowności, mimo lepszych danych o PKB czy "jastrzębich" wypowiedzi ze strony przedstawicieli RPP.

Resort finansów poinformował we wtorek w komunikacie, że w czwartek, 20 listopada zaoferuje na przetargu zamiany obligacje WZ0119 i PS0719. Resort zamierza odkupić obligacje WZ0115, PS0415 oraz OK0715.

W środę o 14.00 GUS opublikuje październikowe dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, a w czwartek opublikuje dane o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz inflacji PPI.

wtorek wtorek poniedz.
16.15 8.50 15.35
EUR/PLN 4,2148 4,2160 4,2205
USD/PLN 3,3659 3,3750 3,3820
EUR/USD 1,2523 1,2492 1,2408
OK0716 1,88 1,86 1,85
PS0719 2,11 2,09 2,09
DS0725 2,58 2,57 2,59
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | polska waluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »