Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

NBP: Nowe zabezpieczenia banknotów NBP od kwietnia 2014 r.

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpieczeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka prezentuje banknot stuzłotowy
Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka prezentuje banknot stuzłotowy /PAP

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmodernizowany.

czytaj również

Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym - mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Banknoty o najniższych nominałach są wycofywane z użycia średnio po około 18 miesiącach, a banknoty o wyższych nominałach - po kilku latach.

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę, od stycznia 2014 roku NBP - we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych - przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem "Bezpieczne Pieniądze", dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie m.in. bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne "NBP Safe" prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

---------------------

Seria banknotów "Władcy polscy" autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. Po raz pierwszy od 18 lat NBP przeprowadzi techniczną operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii. Takie działania banki centralne przeprowadzają cyklicznie - średnio co 8 lat. W tym roku Europejski Bank Centralny zmodernizuje banknot euro. Nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania - 7 lat oraz Słowacja i Estonia - 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

- Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga jednak przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat - mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Marek Belka zaprezentował nowe banknoty

Źródło: TVN CNBC/x-news


NBP


NBP

Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej - roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.

Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.


NBP


NBP

Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.

Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej - lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.


NBP


NBP

Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera "K" z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.

Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko - insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.


NBP


NBP

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Źródło informacji: INTERIA.PL/RMF

Więcej o:
Bank Polski,
banknoty,
NBP,
zabezpieczenia,
Marek Belka,
nowe banknoty
WalutaCzasWartośćZmiana %
CHF/PLN 23:13 3,4877 0,1579 
EUR/PLN 23:11 4,2099 0,1546 
EUR/USD 23:13 1,3133 0,0381 
USD/PLN 23:13 3,2056 0,1124 

więcej walut »

WalutaWartośćZmiana %
EUR 4,2120 0,00 
CHF 3,4881 0,00 
USD 3,2112 0,00 
GBP 5,3111 0,00 

więcej walut »

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (348)

Dodaj komentarz

~jbg -

Spodobalo sie Belce, ze od jego imienia nazwali podatek. To chcial tez miec banknoty w kieszeni z wlasnym podpisem.

~wq -

gdzie banknot 500 zł? znowu mam chodzić z workiem pieniędzy? to chore musi być banknot 500 i 1000 zl

~KiziaMizia -

Widziałam kiedyś film dokumentalny o Andrzeju Heidrichu,niebywale mądry,spokojny i utalentowany człowiek,a ile cierpliwości.Szacunek ogromny,za te wszystkie banknoty,którymi się posługujemy,są piękne,trwałe i jedne z nielicznych,zaliczane do najlepiej zrobionych i zabezpieczonych,szkoda tylko,że tak mało ludzie ich dostają w dniu wypłaty.

~grzybek -

Podobno euro mieli wprowadzać, ale nie wprowadzą, bo na wypłatę musieliby dawać pół banknotu 500 euro, a drzeć się nie opłaca.

~ihaha -

Brawo ! Tak się zmienia Polskę ! Nawet bezrobocie spadło do TYLKO 13% BRAWO ! CO ZA WSPANIAŁY RZĄD !!!... żenada trwa nadal drodzy rodacy, dlatego proponuję głosować na każdego innego oprócz PO.

~zed -

Czy banknoty drukuje polska firma? Czy znowu damy zarobić nie naszym?

~Dr. Butz ! -

Chińczycy oznaczają hologramem swoje podróby tuszy do drukarek i skarpetki po 4 zł, a Belka dopiero 200-złotowy banknot. ;)

~waroslaw -

Przeczytaliście? Śpijcie spokojnie. O tym, co Was dotyczy - nie piszą, żeby nie przerywać Waszego snu. "Za 3 miesiące wygasa prawie połowa kontraktów, które NFZ zawarł ze szpitalami i z przychodniami. Bez nowych placówki medyczne nie będą mogły świadczyć usług zdrowotnych. NFZ przyznaje, że może nie zdążyć z wyborem nowych świadczeniodawców - pisze dziennik" Gazeta Prawna. No bo jeśli wpadniecie w bezsenność może Wam przyjść do głowy -a po co nam w takim razie te urzędasy z NFZ razem z bandami polityków, co to wymyśliły? Tylko utrapienie i brak widoków na przyszlośc. Może by tak zamiast referendum w Warszawie - zrobić ogólnopolskie? Z tym, że sami l;iczymy głosy. Bez pośredników w Moskwie - którzy to POwcom są konieczni. Co Wy na to? Biorąc pod uwagę głos "Głos z WP “Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem.” - pora na przykre przebudzenie?

~obywatel -

Banknoty 200 PLN nie potrzebują nowych zabezpieczeń, ponieważ nikt ich nie trzymał w ręku od kilku dobrych lat. Jakby to wyglądało? Idzie człowiek do banku, wyplacic pensje a tu 5 lub 6 banknotow, wiec rzad niechcac rozwscieczonych obywateli na ulicach powoli pozbywa sie pocichu tych nominalow. Szczerze? Dawno nie wdziałem banknotu 200 PLN, a sporo wypłacam z bankomatu sumy do 1000 PLN a powyzej tej kwoty w kasie banku i od dawna nie bylo mi dane przywitac sie z Zygmuntem. Czy tylko ja uwazam, ze jest cos na rzeczy?

~S -

Wspaniale bawią się tu komentatorzy! A jacy dowcipni / tak im się wydaje /. Jeden drugiego przebija inteligencją niższą niż przeciętną. I to są ci prawdziwi polacy. Rewolucjoniści, krytykanci, ulepszacze polskiej rzeczywistości. Żenada!