Oczekiwane słabe PMI dla Niemiec powinny umocnić rynek

Przez większą część środy inwestorzy dyskontowali informację z wtorku o tym, że EBC wznawia skup ABS. Jednak w ciągu dnia informacja ta została zneutralizowana poprzez wiadomość o tym, że decyzje o kształtowaniu polityki gospodarczej w Europie będą podejmowane dopiero na szczycie w grudniu.

Przez większą część środy inwestorzy dyskontowali informację z wtorku o tym, że EBC wznawia skup ABS. Jednak w ciągu dnia informacja ta została zneutralizowana poprzez wiadomość o tym, że decyzje o kształtowaniu polityki gospodarczej w Europie będą podejmowane dopiero na szczycie w grudniu.

Wsparciem dla wzrostów rentowności były także dane o inflacji w USA, gdzie odczyt na poziomie 1,7 proc. był w górnym paśmie oczekiwań. W efekcie krzywa dochodowości papierów amerykańskich przesunęła się w górę o 1-2 pb. na całej swojej długości, zaś niemiecka pozostała na tym samym poziomie, po tym jak w drugiej części dnia neutralizowała poranne spadki.

Krajowy rynek IRS (i w mniejszym stopniu obligacji) przed południem rejestrował zniżki, reagując na zachowanie rynków bazowych. Po południu dochodowości i stawki ruszyły w górę podążając za Bundami i rosnącymi rynkami akcji. W skali całego dnia mieliśmy jednak do czynienia z redukcją stawek IRS i dochodowości długu o 1 pb., na całej długości krzywej. Rynek FRA przez większą część dnia pozostawał stabilny. Inwestorzy nie wzięli sobie do serca wypowiedzi A. Raczki z NBP, który stwierdził, że " (....) trzeba wykazać duże poczucie entuzjazmu w poszukiwaniu zagrożeń inflacyjnych w Polsce przez najbliższe dwa lata".

Reklama

Na krzywej IRS zwraca uwagę utrzymywanie się stóp forwardowych dla tenorów powyżej 3 lat w PLN na poziomie wyższym niż odpowiednie stopy w USD. Jest to sytuacja o tyle ciekawa, że w przypadku rynku amerykańskiego długie stopy na niskim poziomie po części utrzymywane są przy pomocy skupu obligacji rządowych. Zaniedbując kwestię wpływu polityki banków centralnych na długookresowe stopy procentowe, prowadzi to to umiarkowanie optymistycznych wniosków dotyczących postrzegania przez inwestorów perspektyw inflacji i wzrostu polskiej gospodarki.

W czwartek spodziewamy się utrzymania presji na zniżki rentowności za sprawą publikacji danych PMI z Europy, a w szczególności z Niemiec.

W przypadku PMI - przetwórstwo dla Niemiec prawdopodobnie zobaczymy kolejny odczyt poniżej 50 pkt. (średnia prognoz rynkowych jest na poziomie 49,5 pkt.), co sugeruje utrzymywanie się negatywnego wpływu koniunktury w Europie na krajową gospodarkę i powinno być paliwem, które pozwoli utrzymać dochodowości na niskich poziomach. Publikacja lepszych niż sierpniowe danych o sprzedaży detalicznej za wrzesień w kraju nie powinna w istotny sposób wpłynąć na wyceny krajowego długu. Jedynym poszkodowanym mogą być tu stawki FRA, jednak maksymalna skala przeceny to dwa punkty. Efekt ten zostanie naszym zdaniem zredukowany po południu po publikacji minutes z październikowego spotkania RPP, w których powinniśmy zobaczyć determinację Rady w łagodzeniu polityki pieniężnej.

Na czwartkowej aukcji MF zaoferuje 4-6 mld PLN papierów OK0716 i PS0719. Spodziewany spływ środków z kuponów (7,9 mld PLN rozliczane w końcu tego tygodnia) powinien pozytywnie wpływać na wyniki aukcji. Sądzimy, że rentowności na aukcji wyniosą 1,65 proc. dla papierów OK0716 i 2,00 proc. dla PS0719. Spodziewany przez nas popyt to 7,0-7,5 mld PLN.

Konrad Soszyński

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »