Odreagowanie wzrostowe na EUR/USD

Wczorajsza sesja na rynkach walutowych upłynęła pod znakiem umocnienia amerykańskiego dolara. USD zyskiwał przede wszystkim względem euro, co poskutkowało zejściem notowań poniżej poziom 1,13 i dotarcie do linii 14-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 1,1240-1,1250. Linia ta posłużyła za krótkoterminowe wsparcie i w rezultacie dzisiaj widzimy odreagowanie wzrostowe na wykresie eurodolara.

Wczorajsza sesja na rynkach walutowych upłynęła pod znakiem umocnienia amerykańskiego dolara. USD zyskiwał przede wszystkim względem euro, co poskutkowało zejściem notowań poniżej poziom 1,13 i dotarcie do linii 14-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 1,1240-1,1250. Linia ta posłużyła za krótkoterminowe wsparcie i w rezultacie dzisiaj widzimy odreagowanie wzrostowe na wykresie eurodolara.

Odreagowanie to należy zaliczyć raczej do kwestii czysto technicznych, ponieważ trudno mówić o uzasadnieniu fundamentalnym dla tego ruchu. Indeks instytutu Ifo w Niemczech okazał się gorszy od oczekiwań, co powinno negatywnie wpływać na euro. Warto mieć jednak także na uwadze fakt, że jakiekolwiek dane makro w tym tygodniu są przyćmione przez oczekiwania dotyczące wystąpienia Janet Yellen na konferencji w Jackson Hole.

Zarówno dzisiaj, jak i jutro po południu mają zostać opublikowane ważne dane makro z USA, lecz inwestorzy prawdopodobnie będą je analizować pod kątem tego, jak odczyty te mogą wpłynąć na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Po ostatnich jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, większość inwestorów oczekuje, że stopy procentowe w USA zostaną podniesione jeszcze w bieżącym roku (według FedWatch). Jakiekolwiek jastrzębie sugestie ze strony Janet Yellen zwiększałyby prawdopodobieństwo spełnienia się tego scenariusza, co zadziałałoby negatywnie na kurs EUR/USD.

Reklama

Odrobienie części strat przez południowoafrykańskiego randa

Ostatnie kilka sesji przyniosło dynamiczny ruch wzrostowy na wykresie USD/ZAR. Był to rezultat nie tylko umocnienia amerykańskiego dolara po jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, lecz także kryminalnych zarzutów stawianych Pravinowi Gordhanowi, ministrowi finansów RPA.

Dzisiaj notowania USD/ZAR kierują się jednak na południe. Jest to po części efekt odreagowania spadkowego amerykańskiego dolara, widocznego także na innych parach walutowych z USD. Jednak zniżka ta jest także uzasadniona technicznie, bowiem wczoraj notowania USD/ZAR dotarły do istotnego poziomu oporu w okolicach 14,20. Obecnie służy on jako najbliższa bariera ograniczająca wzrosty.

Dorota Sierakowska

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu "Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów" lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »