Przesilenie na funcie?

Dzisiaj brytyjska waluta zaczyna odbijać, co może być początkiem odbicia, jakie może mieć miejsce w tym tygodniu. Kluczowe pozycje kalendarza to listopadowa dynamika produkcji przemysłowej - to już jutro o godz. 10:30 (oczekiwania 0,0 proc. m/m i 1,7 proc. r/r), oraz czwartkowe posiedzenie Banku Anglii.

Dzisiaj brytyjska waluta zaczyna odbijać, co może być początkiem odbicia, jakie może mieć miejsce w tym tygodniu. Kluczowe pozycje kalendarza to listopadowa dynamika produkcji przemysłowej - to już jutro o godz. 10:30 (oczekiwania 0,0 proc. m/m i 1,7 proc. r/r), oraz czwartkowe posiedzenie Banku Anglii.

O ile, co do jutrzejszego odczytu to można mieć mieszane odczucia (niemniej, jeżeli dane będą słabsze, to pytanie ile funt odda z dzisiejszych zdobyczy), to sygnały, jakie napłyną z Banku Anglii w czwartek nie koniecznie muszą być negatywne. Na to wszystko zwracaliśmy na to uwagę w tygodniowym raporcie w piątek:

"Rynek liczy się ze słabszymi danymi makro za najbliższe okresy ze względu na niszczącą powódź, jaka nawiedziła Wielką Brytanię na przełomie roku. To wszystko może wpłynąć na oczekiwania związane z terminem pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Przedstawiciele tego gremium już wcześniej sygnalizowali, że pośpiech w tej kwestii jest zbyteczny, zwracając uwagę na utrzymującą się dość niską inflację i brak wyraźniejszej presji ze strony płac. Teraz dostali nowe argumenty - chociaż warto będzie śledzić czwartkowe posiedzenie BOE (rozkład głosów - czy to nadal 8:1, a może już 9:0 za utrzymaniem stóp?), a także zapiski z w/w spotkania, które mogą wskazać na ile członkowie BOE uznają ostatnią powódź za poważny problem dla gospodarki. Niewykluczone, że te informacje staną się pretekstem do odbicia notowań funta - oczekiwania sporej części uczestników rynku, co do podwyżki stóp już przesunęły się na IV kwartał, termin referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej wciąż nie jest znany (tym samym potencjalny Brexit jest trudno mierzalnym ryzykiem w obecnej sytuacji), a członkowie BOE najpewniej będą tonować obawy, co do wpływu powodzi na gospodarkę."

Reklama

Potencjalne odbicie funta może mieć, zatem charakter typowego ruchu powrotnego. Zerknijmy na główne relacje - EUR/GBP i GBP/USD, czy wpisują się one w możliwy scenariusz odbicia funta. W przypadku EUR/GBP mamy mocny ruch w dół, który doprowadził do powrotu poniżej naruszonego wcześniej oporu przy 0,7482. To może zapowiadać większy ruch w dół, chociaż kluczowe będzie sforsowanie rejonu 0,74. Wtedy możliwy byłby test rejonu 0,7325-0,7350. Zejście niżej może okazać się dość trudne.

W przypadku GBP/USD rynek próbuje powrócić ponad opór, jaki stanowi dołek z kwietnia ub.r. przy 1,4564. Gdyby to się udało, to byłby to sygnał rosnącego prawdopodobieństwa wyłamania się z kanału spadkowego obserwowanego od Świąt Bożego Narodzenia. Potencjalnymi oporami byłyby wtedy okolice 1,4750 (dawne wsparcie, teraz opór, oraz linia spadkowa trendu), oraz rejon 1,4950 (dawne wsparcie, a teraz opór ze stycznia ub.r.). W przypadku GBP/USD wiele będzie jednak zależeć od ogólnej pozycji USD na rynkach światowych - ta może się pogorszyć w ślad za ewolucją oczekiwań, co do potencjalnych ruchów FED na stopach w tym roku).

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty | funt brytyjski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »