Rok 2018 na rynkach finansowych pod wpływem banków centralnych?

Wielu ekonomistów już od kilku miesięcy wieszczy nadejście kolejnego kryzysu. Prognozy są różne, zaczynając od tradycyjnie katastroficznych wizji prezentowanych przez ekspertów z Saxo Banku (niestety te w niektórych aspektach zwykle się sprawdzały), po bardziej wyważone i sugerujące zachowanie ostrożności. Jak zatem będzie w 2018 roku na rynkach finansowych? Najwyraźniej era taniego pieniądza się skończy.

- Spadek inflacji w Polsce na początku roku i idąca za nim podwyżka stóp przed IV kw. 2018 r., wydają się mało prawdopodobne, szczególnie przy łagodnym nastawieniu większości członków RPP - mówi Mirosław Budzicki z biura strategii rynkowych PKO BP.

Bazowy scenariusz zakłada, że do podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie najwcześniej w IV kw. 2018 r., chociaż bardziej ożywiona dyskusja na temat ewentualnego zaostrzenia polityki pieniężnej może rozpocząć się pod koniec I połowy przyszłego roku. Za takim scenariuszem już teraz opowiada się kilku przedstawicieli RPP.

Reklama

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, w 2018 roku liczy na kontynuację ożywienia w światowej i polskiej gospodarce. Sytuacja na rynkach finansowych będzie jednak mniej komfortowa niż do tej pory. Trzeba się liczyć z większą zmiennością, a więc i większym ryzykiem oraz słabszym zachowaniem indeksów giełdowych. Jednym ze źródeł niepewności i wahań będzie polityka pieniężna głównych banków centralnych.

O ile zasadnicze kierunki polityki pieniężnej głównych banków centralnych świata są dość jasno określone, to niewiadomą pozostaje tempo ich działań. Ten czynnik będzie największym źródłem niepewności i powodem wahań sytuacji na rynkach finansowych, przede wszystkim dotyczących walut - mówi Roman Przasnyski.

FED zakończy erę taniego pieniądza

Przasnyski uważa, że najbardziej zdeterminowana w zacieśnianiu monetarnym jest amerykańska rezerwa federalna. Mimo że jej dotychczasowe działania nie tylko nie spowodowały żadnych perturbacji, ale wręcz były przez inwestorów przyjmowane z optymizmem, kolejne podwyżki stóp procentowych oraz konsekwentne redukowanie sumy bilansowej Fed mogą w 2018 r. zacząć silniej oddziaływać na sytuację zarówno na rynkach walut i długu, jak i na giełdach. Umocnienie dolara może niekorzystnie wpłynąć na notowania surowców oraz waluty i akcje na rynkach wschodzących, będzie zaś działać pozytywnie na gospodarkę i giełdy krajów strefy euro.

Ewentualny negatywny wpływ droższego pieniądza na wyniki amerykańskich firm i gospodarki zostanie zamortyzowany przez efekty reformy podatkowej. Choć Fed podtrzymuje zamiar dokonania trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 r., to jednak realizacja takiego scenariusza wcale nie jest przesądzona i zależeć będzie od tempa wzrostu gospodarczego w USA oraz inflacji.

- Pomimo solidnego globalnego wzrostu gospodarczego w 2018 r. spodziewamy się większej niepewności w warunkach zaostrzania polityki pieniężnej przez bank centralny. Lepsze możliwości dostrzegamy poza Stanami Zjednoczonymi, a szczególnie interesujące wydają nam się spółki związane z technologiami i konsumpcją z rynków wschodzących - mówi Stephen H. Dover, wiceprezes wykonawczy Franklin Templeton Investments.

Jego zdaniem 2018 rok będzie przełomowym rokiem dla światowych rynków akcji. Gospodarka światowa powinna się nadal rozwijać w warunkach niesłabnącej dynamiki rynków rozwiniętych i wschodzących.

- Niemniej uważamy, że era taniego pieniądza powoli będzie dobiegać końca, co przyniesie nowe powody do niepewności. Światowe rynki akcji najwyraźniej generalnie wyceniają znaczący wzrost zysków, ale niektóre regiony, takie jak Europa czy azjatyckie rynki wschodzące, oferowały pod koniec 2017 r. bardziej atrakcyjne wyceny w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, przez co koncentracja na indywidualnych fundamentach poszczególnych spółek staje się coraz ważniejsza dla inwestorów - dodaje ekspert. (...)

Katarzyna Walterska

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | forex
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »