Rynki w trybie wyczekiwania.

W jednym z podręczników do teorii gier w rozdziale traktującym o grach ewolucyjnych znaleźć można inspirujący przykład opisujący międzygatunkową walkę o żer. Scenka dotyczy reprezentantów charakteryzowanych w walce jako jastrzębie i jako gołębie, stąd automatycznie budzi skojarzenia z Radą Polityki Pieniężnej. Przykład ów mówi bowiem, że jeśli jastrząb spotyka się z gołębiem to ten pierwszy bierze wszystko.

W jednym z podręczników do teorii gier w rozdziale traktującym o grach ewolucyjnych znaleźć można inspirujący przykład opisujący międzygatunkową walkę o żer. Scenka dotyczy reprezentantów charakteryzowanych w walce jako jastrzębie i jako gołębie, stąd automatycznie budzi skojarzenia z Radą Polityki Pieniężnej. Przykład ów mówi bowiem, że jeśli jastrząb spotyka się z gołębiem to ten pierwszy bierze wszystko.

Jeśli spotykają się gołębie do dzielą się po równo, a jeśli spotyka się dwóch jastrzębi to wartość żeru jest redukowana o wartość "c" i dopiero wtedy zostaje podzielona po połowie. Inspirujące? Wyobraźmy więc sobie sytuację - abstrahując już od gier strategicznych - w której do walki staje większa niż dwa liczba jastrzębi a podmiotem redukowanym o c... jest PKB. Szczęśliwie jednak - zgodnie z grudniowym jeszcze wywiadem prezesa M.Belki do którego już się odnosiliśmy, liczba bardziej gołębich członków RPP ...rośnie w siłę, co z pewnością wsparło wczorajsze odreagowanie stawek. RPP spotyka się dzisiaj by rozważać jutrzejszą obniżkę a przede wszystkim moment w cyklu w którym znajduje się wraz z polską gospodarką i CPI.

Reklama

Z punktu widzenia jutrzejszego posiedzenia najważniejsze będą prawdopodobnie kwestie dotyczące lutowej obniżki stóp. Istnieje ryzyko, że RPP zdecyduje się poczekać na obniżenie stawki poniżej poziom 4,0% do marca, kiedy to zostanie uzbrojona w Projekcję Inflacyjną. Polska krzywa odreagowawszy korektę z ubiegłego skróconego tygodnia będzie czekać na ten jakże ważny impuls. DS1023 zniósł wczorajszym spadkiem rentowności połowę ruchu wzrostowego z okresu świątecznego minimum poniżej 3,70% do noworocznego maksimum tuż "pod" 4,0%. Strefa 3.84%-3.85% przynosi wiele ważnych z punktu widzenia sytuacji technicznej poziomów a jego pokonanie otwierałoby drogę do 3.77%-3.80%, ale do tego trzeba jednoznacznego impulsu.

Z punktu widzenia globalnych tendencji i umacniającego się bearish duration (szczególnie na rynku bezpiecznych aktywów) perspektywy długiego końca w średnim terminie ciągną w górę, ale tak krajowe jak i globalne tendencje gospodarcze czynią ten ruch bardzo stopniowym i falującym. Mniej chętnym do spadków był środek ale także początek krzywej rentowności - PS0418 kończył dzień w okolicy 3,35% a OK0714 nie utrzymał testów strefy 3,17% kończąc sesję w okolicy 3,19%, co oznaczało wypłaszczanie krzywej bo jej początkowo-rocznym stromieniu. Z punktu widzenia całej krzywej warto zauważyć, że nawet WS0429 zamknął się poniżej 4,0% (3,97%). Oczekiwania na obniżki doprowadziły również do wyraźnego obsunięcia całej krzywej IRS w skali 5-9 pkt "prostując" powrotnie poprzednie wzrosty stawek.

Na rynku stopy nie doszło więc do istotnych przeszacowań a dzisiaj powinno być "dość" spokojne. Warte zauważenia jest również obniżenie krzywej FRA - 5-8 pkt ( w tym 8 pkt dla FRA 1X4 oraz dla FRA 6X9), które tylko częściowo odzwierciedla ruch powrotny po wzrostach stawek, gdyż w większej mierze wskazuje na oczekiwania rynku dotyczące dalszych spadków stawek Wibor. Dla zasady warto wspomnieć, że popyt na 20-tygodniowe bony MF był duży - 9,6 mld PLN a sprzedaż wyniosła 3 mld PLN plus 600 mln PLN na przetargu uzupełniającym. Nie zaskakuje fakt, że aukcja nie miała wpływu na rynek.

Wygląda na to, że pomimo budującego się konsensusu na bearish duration na szerokim rynku stopy poniedziałek był momentem oddechu po silnym impulsie otwarcia roku. UST 10Y oscylował w wąskim przedziale wahań kończąc dzień poniżej 1,90%. Szansą za oddalenie od testów lokalnych szczytów w okolicy 1,97% byłoby dla Treasuries'a wyruszenie poniżej poziomu 1,8750% ale ruch na otwarciu daje szanse na efektywne testy 1,90%. Kilka wartych uwagi czynników uwidacznia się na krzywych europejskich. Po pierwsze - (lekkie) bullish stromienie hiszpańskiej krzywej pomimo korekcyjnego ruchu w czasie wczorajszej sesji jest w mocy.

Pomimo ryzyka powracających obaw o kondycję gospodarki hiszpańskiej i wysokich potrzeb pożyczkowych, spadek ryzyka systemowego w Europie jest odczuwalny a wzrosty rentowności (na razie) wykorzystywane są na doważenie.

Pewnym wsparciem dla nastrojów wobec europejskich krzywych może być plan zakupu przez Japonię obligacji emitowanych przez ESM jak to zasugerował wczoraj japoński Minister finansów Taro Aso. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że jest to kolejny czynnik wspierający osłabienie jena, niemniej jednak po silnych ruchach w poprzednich tygodniach rynek niechętny jest do silniejszych przetasowań. Krótki koniec krzywych peryferyjnych może więc znajdować odbiorców szukających także drogi do dowartościowania peryferyjnego rynku długu do końcoworocznych wzrostów na rynku akcji. Koniec poprzedniego dnia przyniósł bardzo znaczącą informację dotyczącą europejskiego długu. Irlandzka Agencja Zarządzania długiem ogłosiła wczoraj plany emisyjne obligacji zapadającej w 2017 roku, co jest ważnym krokiem w stronę odzyskiwania pełnego dostępu do rynku długu. Jesteśmy więc na drodze zacieśniania irlandzkiego spreadu do Bunda jak również do włoskiej krzywej (które mogą okazywać się przed wyborami relatywnie mniej chętne do wzmocnienia niż "hiszpanki").

Z punktu widzenia wydarzeń rynkowych warto zwrócić uwagę na dane dotyczące zamówień w przemyśle niemieckim, gdzie oczekuje się spadku po listopadowych silnych danych, wpisując się jednocześnie w słabość danych o produkcji z Niemczech. Lepsze dane istotnie poprawiłyby nastroje ale trudno tego z punktu widzenia bieżących czynników oczekiwać. Dane na temat wskaźników nastrojów Komisji Europejskiej nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek. W USA uwaga przesunie się ze średnio-ważnych danych na komentarze członków Fed. Dzisiaj Lacker może wpłynąć na ocenę perspektyw QE i działania Fed (szczególnie poprzez USD). Dzisiaj z podażą na rynek przychodzi szereg semi-cor'ów. Jutro ciekawiej bo: Włochy i Niemcy.

Aleksandra Bluj

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale

PKO Bank Polski S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »