Stabilizacja na GBP po wczorajszej dużej przecenie

Jednym z kluczowych wydarzeń na rynkach walutowych w bieżącym tygodniu była wczorajsza decyzja Banku Anglii (BoE) dotycząca stóp procentowych i planów dotyczących polityki pieniężnej w tym kraju. W kwestii stóp procentowych BoE nie zaskoczył - zgodnie z oczekiwaniami, zostały one obniżone o 25pb do poziomu 0,25 proc. Na rynku spodziewano się także, że Bank Anglii poluzuje politykę monetarną, jednak zaskoczeniem była większa od oczekiwań skala stymulacji.

Jednym z kluczowych wydarzeń na rynkach walutowych w bieżącym tygodniu była wczorajsza decyzja Banku Anglii (BoE) dotycząca stóp procentowych i planów dotyczących polityki pieniężnej w tym kraju. W kwestii stóp procentowych BoE nie zaskoczył - zgodnie z oczekiwaniami, zostały one obniżone o 25pb do poziomu 0,25 proc. Na rynku spodziewano się także, że Bank Anglii poluzuje politykę monetarną, jednak zaskoczeniem była większa od oczekiwań skala stymulacji.

Rezultatem informacji z BoE była znacząca przecena brytyjskiego funta - kurs GBP/USD powrócił do poziomu sprzed ponad tygodnia, czyli okolic 1,3100-1,3120. Dzisiaj notowania brytyjskiego funta odrabiają część wczorajszych strat wobec dolara, jednak skala odbicia jest niewielka, wręcz symboliczna.

Obecnie wydaje się, że GBP nie ma potencjału do zwyżki, przynajmniej z fundamentalnego punktu widzenia. BoE obniżył prognozy makro na lata 2017-2018, tłumacząc tę decyzję trudną sytuacją gospodarczą związaną z Brexitem. Z kolei dzisiaj rano gorszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu cen nieruchomości Halifax.

Reklama

Brytyjski funt może więc jeszcze przez dłuższy czas pozostawać pod presją podaży. W krótkoterminowej perspektywie wydarzenia w Wielkiej Brytanii zejdą na dalszy plan - dzisiejszego popołudnia najważniejsze będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które będą miały wpływ na wartość USD.

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

Po dwóch spadkowych sesjach na EUR/USD, notowania tej pary walutowej delikatnie odbijają się w górę. Można to uznać za odbicie czysto techniczne, gdyż z fundamentalnego punktu widzenia ostatnie godziny nie przyniosły żadnych istotnych danych, oprócz m.in. słabszych od oczekiwań odczytów dotyczących zamówień w przemyśle w Niemczech oraz produkcji przemysłowej w Hiszpanii za czerwiec.

Jednak najważniejsze dzisiejsze dane makro pojawią się dopiero po południu w USA - inwestorzy wyczekują danych dotyczących handlu zagranicznego w Stanach Zjednoczonych za czerwiec, a także - a w zasadzie przede wszystkim - danych z amerykańskiego rynku pracy w lipcu. Oczekiwania nie są wygórowane, więc pozytywne zaskoczenie z pewnością wsparłoby notowania USD.

Dorota Sierakowska

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu "Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów" lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »