Stopy procentowe w 2017 r. raczej bez zmian - Żyżyński, RPP

Co najmniej do końca I półrocza 2017 r. poziom stóp procentowych pozostanie raczej bez zmian - ocenił w wywiadzie dla PAP członek RPP Jerzy Żyżyński. W jego ocenie, "na razie nic nie wskazuje", żeby obniżone w III kwartale tempo wzrostu PKB miało utrzymać się dłużej.

- Przez najbliższe kwartały - liczba mnoga oznacza, że dwa, a może więcej - polityka (monetarna - PAP) raczej się nie zmieni. Dalej trudno powiedzieć. Wiele zależy od sytuacji zewnętrznej, cen energii, czy wzrost wyjdzie, jaką politykę będzie prowadził rząd - powiedział PAP Żyżyński.

- Nie mamy na razie podstaw do czegoś w rodzaju luzowania ilościowego. Jesteśmy takim krajem, gdzie stopy procentowe banku centralnego i tak są niewielkie, ale na tyle wysokie, że jest jeszcze możliwość obniżek, w przypadku recesji, mamy więc możliwość ruchu w dwie strony - dodał.

Reklama

Dodał, że od 2017 r. może pojawić się niewielki dodatni wskaźnik inflacji.

- Na razie Rada nie ma skłonności do obniżania stóp, po to, żeby sobie zachować możliwość reakcji. Gospodarka i tak się rozwija. Jak wiemy, oczekiwania inflacyjne są nieco poniżej celu inflacyjnego, bo wynoszą ok. 1,5 - 2 proc., najwięcej zależy od kształtowania się cen paliw - dodał.

Zdaniem Żyżyńskiego, "na razie nic nie wskazuje", żeby obniżone w III kwartale tempo wzrostu PKB miało utrzymać się dłużej.

W ocenie członka RPP, dopóki parametr inflacji pozostaje poniżej celu inflacyjnego to nie widać powodu do istotnej podwyżki stóp.

- Jeżeli inflacja pójdzie do góry, wtedy trzeba będzie, zgodnie z regułami sztuki, podwyższyć stopy. Ale dopóki jesteśmy poniżej celu inflacyjnego, to w zasadzie nie będzie powodu do istotnego podwyższania stóp. Teoretycznie stopy procentowe to +narzędzie hamowania inflacji+, z drugiej strony trzeba też pamiętać o wpływie na kurs walutowy (...) - powiedział.

.....................

Członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Osiatyński nie widzi w krótkim okresie silnej presji inflacyjnej. - Nie wydaje mi się, żeby należało oczekiwać znacznego wzrostu cen paliw. Moim zdaniem ceny ropy naftowej na poziomie 50-55 dol. to silna bariera do pokonania - zapowiedział Osiatyński.

- Nie widzę w krótkim okresie silnej presji inflacyjnej, żeby w ciągu najbliższych trzech kwartałów albo do końca przyszłego roku była możliwość osiągnięcia celu inflacyjnego. Raczej możemy znaleźć się blisko dolnej granicy przedziału - zapowiedział Osiatyński podczas debaty z udziałem byłych ministrów finansów na kongresie Warsaw Economic Hub.

Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy

- Nie wydaje mi się, żeby należało oczekiwać znacznego wzrostu cen paliw. Moim zdaniem ceny ropy naftowej na poziomie 50-55 dol. to silna bariera do pokonania - zapowiedział Osiatyński.

- Jeśli chodzi o gospodarkę, to nie wydaje mi się, żeby jej sytuacja w znaczącym stopniu się zmieniła. Zmieniło się natomiast otoczenie zewnętrzne - dodał.

Co z Polską? Polska, tak jak większość gospodarek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zmaga się obecnie ze spowolnieniem gospodarczym. Politycy w Warszawie są zdania, że spowolnienie to jest tylko tymczasowe, ale nie mogą być w większym błędzie. Większość wskaźników dotyczących nastrojów gospodarczych (oprócz nastrojów konsumentów) znajduje się bowiem w stagnacji lub nawet lekko spada, na przykład nastroje w przemyśle. Sygnały te mogą oznaczać, że spowolnienie potrwa dłużej niż oczekuje rząd. Biorąc pod uwagę ostatnie dane makro, możemy z pewnością stwierdzić, że cel rządu dotyczący wzrostu PKB - wynoszący 3,4% w tym roku - to tylko pobożne życzenia. PKB na poziomie 3% w 2016 to bardziej realny scenariusz. Biorąc to pod uwagę, w najbliższym czasie nie powinno dojść do podwyżki stóp przez NBP. Nie byłbym zdziwiony, gdyby prezes Glapiński był nawet zmuszony do rozważenia obniżki stóp w 2017. Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | inflacja | Rada Polityki Pieniężnej | NBP | deflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »