Szkocja bez niepodległości

Z samego rana poznaliśmy wynik referendum niepodległościowego w Szkocji, w którym zwyciężyli zwolennicy pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Według wyników z 31 na 32 obwodów, około 1.914 mln Szkotów głosowała na "nie" - 55 proc., a około 1.6 mln było za niepodległością - 45 proc. 200 tys. głosów z ostatniego obwodu nie wpłynie już na wynik referendum.

Publikowane w przeciągu ostatnich dni sondaże dawały za każdym razem przewagę głosów na "nie". Uspokojenie i teoretycznie zmniejszone ryzyko na rynku było widać już wczoraj kiedy funt szterling zyskiwał względem zarówno dolara jak i euro. Również indeks UK100 znajdował się w przeciągu ostatnich dni pod historycznymi szczytami czekając jedynie na brak zmaterializowania się ryzyka rozpadu UK.

Technicznie para GBPUSD nadal znajduje się na oporze w postaci spadkowej linii trendu w okolicach 1.644. Ostatnie umocnienie się GBP doprowadziło do zamknięcia luki spadkowej z poprzedniego tygodnia lecz silny dolar może być przeszkodą przed umacnianiem się funta. Dodatkowym oporem przed dalszym wzrostem GBPUSD jest 38.2 proc. zniesienie spadków z początku lipca. W przypadku wybicia w górę możliwe byłoby dojście w okolice oporu 1.664. Jeżeli jednak atmosfera w Wielkiej Brytanii uległaby pogorszeniu, możemy spodziewać się dalszych spadków co najmniej do poziomu 1.605.

Reklama

Czwartkowy dzień był związany z akcją TLTRO, Bankami Szwajcarii i Norwegii. Z samego rana poznaliśmy decyzję SNB, który nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych w ślad za ostatnią obniżką EBC.

Przez brak dopasowania polityki monetarnej SNB do ostatniego luzowania polityki przez EBC, bank centralny Szwajcarii nie tylko pozwala na zmniejszanie różnicy między stopami, co utrudnia odpływ kapitałów ze Szwajcarii, to dodatkowo daje on sygnał, że nie jest chętny do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w sprawie polityki stóp procentowych aby utrzymać swój ustalony "floor" dla franka (1.20). Brak interwencji ze strony Szwajcarskiego banku doprowadził do gwałtownego umocnienia się franka szwajcarskiego ale para EURCHF nie zbliżyła się do wspomnianego poziomu, który ma być broniony przez SNB. Niewprowadzenie ujemnych stóp procentowych może mieć sens z punktu widzenia krajowej stabilności finansowej (domniemana bańka mieszkaniowa) ale zaczyna to podważać wiarygodność SNB i jego zobowiązania do interwencji. Taka postawa banku Szwajcarii może skłonić rynek do przetestowania poziomu 1.20 i zobowiązania banku.

Ze strony EBC otrzymaliśmy komunikat w sprawie tak długo wyczekiwanego TLTRO dla europejskich banków. Wnioski o pożyczki złożone przez banki na sumę 83 mld euro nieco rozczarował rynki zwłaszcza przy oczekiwaniach rzędu 130-150 mld euro. Tak niski poziom zapotrzebowania na nowe środki może wynikać na skupieniu się przez banki na październikowym posiedzeniu EBC gdzie zostaną przedstawione szczegółowe dane (w tym wielkość) skupu aktywów. Od początku wczorajszego dnia kurs głównej pary EURUSD odrabiał straty powstałe po środowej decyzji i komunikacie FOMC. Po opublikowaniu danych na temat TLTRO, kurs nieco się osłabił aby następnie wrócić do dalszego odrabiania strat. Kurs EURUSD znajduje się obecnie w okolicach poziomu 1.292 i jak do tej pory zniósł 61.8 proc. środowego spadku. Obszar ten może stanowić opór dla dalszych wzrostów EURUSD i pozwoli on na powrót do umacniania się dolarowi amerykańskiemu.

Kolejnym komunikatem z banku centralnego, była informacja z Norwegii, gdzie tamtejszy bank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1.5 proc.) zgodnie z oczekiwaniami rynku. Jednocześnie podniósł swoją prognozę PKB za 2014 rok z 2 proc. do 2.25 proc. Prognoza inflacji CPI została podniesiona z 2.25 proc. do 2.5 proc. w 2014 i z 2 proc. do 2.25 proc. w 2015. Podniesienie prognoz inflacji może być powodem do umacniania się NOK względem EUR, ponieważ Bank Norwegii nie ma podstaw do obniżek stóp.

Wartym zauważenia jest również zachowanie giełdy w Ameryce, która po środowym oddaniu zysków i chwilowej korekcie, o której wspominaliśmy wczoraj, powróciła na ścieżkę wzrostów. Indeksy US500 i US30 osiągnęły nowe historyczne rekordy a US100 jest bardzo bliski ich wyrównania. Dodatkowym impulsem dla wzrostów były również na pewno dane dotyczące wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, które wyniosły 280 tys. za ubiegły tydzień w stosunku do konsensusu 312 tys. i jest to najlepszy odczyt (najniższy) od kilku lat.

Tomasz Rauk

mForex.pl
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »