Trump bliżej reformy podatkowej

Przegłosowanie przez amerykański senat budżetu na 2018 stosunkiem głosów 51 do 49 jest ważnym punktem pośrednim na drodze do przeforsowania zmian w systemie podatkowym, co oddziałuje w kierunku umocnienia dolara oraz dalszych wzrostów na rynkach akcyjnych. Wszystko wskazuje bowiem na to, że do przepchnięcia cięć obciążeń nie będą potrzebne głosy Demokratów.

Przegłosowanie przez amerykański senat budżetu na 2018 stosunkiem głosów 51 do 49 jest ważnym punktem pośrednim na drodze do przeforsowania zmian w systemie podatkowym, co oddziałuje w kierunku umocnienia dolara oraz dalszych wzrostów na rynkach akcyjnych. Wszystko wskazuje bowiem na to, że do przepchnięcia cięć obciążeń nie będą potrzebne głosy Demokratów.

Po tych informacjach kontrakt terminowy na S&P 500 wystrzelił powyżej 2570 pkt., a notowania USDJPY testowały opór na 113.30. W przypadku notowań EURUSD przedkłada się do na spadek w kierunku 1.18, choć poziom ten nie został jeszcze pokonany. Zakładając jednak kontynuację prac nad zmianami w amerykańskim systemie podatkowym, które są priorytetem dla administracji Trumpa, jak i dużej części Republikanów, oraz ryzyka wiszące na Katalonią, wszystko przemawia za kontynuacją korekcyjnego sentymentu na rynku EURUSD z celem na 1.1660.

Na sobotę zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie hiszpańskiego rządu, na którym uruchomiony na zostać artykuł 155 Konstytucji umożliwiający odebranie Katalonii autonomię. Doniesienia z tym związane stanowią potencjalnie negatywny czynnik ryzyka dla notowań wspólnej waluty oraz europejskiego rynku akcyjnego.

Reklama

W scenariuszu zmian w amerykańskim systemie podatkowym wybicie ostatnich maksimów w przypadku notowań USDJPY i wędrówka w kierunku podwójnego szczytu na poziomie 114.50 wydaje się kwestą czasu, szczególnie w świetle przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Japonii, które odbędą się w niedzielę.

Sondaże wskazują na bezpieczną przewagę rządu Abe, co jeśli się potwierdzi, da japońskim władzom jeszcze większy mandat do wdrażania w życie dotychczasowej polityki nazwanej Abenomiką, ze względu na swój ekspansywny charakter i negatywne implikacje na jena. Kontynuacja rządu Abe najprawdopodobniej oznaczałaby kolejną kadencję dla szefa Banku Japonii. Kuroda w dzisiejszym wystąpieniu ponownie podkreślał, że bank centralny będzie kontynuowała luźną politykę monetarną do czasu osiągnięcia 2 proc. celu inflacyjnego, który wciąż pozostaje odległy.

Za dzisiejszą mocną przeceną japońskiej waluty przemawiają również świetne nastroje na rynkach akcyjnych i odwrót inwestorów od bezpiecznych przystani. Notowania złota powracają w rejon 1280 USD za uncję. W końcówce tygodnia dolar jest najmocniejszy wśród głównych walut i oprócz jena mocno zyskuje również wobec dolara nowozelandzkiego, który znajduje się pod dużą presją drugi dzień z rzędu po tym, jak zaczęła formować się koalicja Partii Pracy oraz NZ First, które chcą ograniczenia imigracji oraz zmiany mandatu RBNZ na w większym stopniu wspierający wzrost gospodarczy oraz rynek pracy.

W dniu dzisiejszym najważniejszym punktem w kalendarium są dane z Kanady na temat sprzedaży detalicznej oraz inflacji, mogące w dużym stopniu wpływać na oczekiwania wobec kolejnej podwyżki stóp procentowych, której wycena rynkowa w ostatnich dwóch tygodniach mocno spadła i przesunęła się na początek 2018 roku. W przypadku inflacji CPI konsensus rynkowy wskazuje na przyspieszenie dynamiki we wrześniu do 1.6 proc. r/r z 1.4 proc. r/r poprzednio oraz wzrost sprzedaży detalicznej o 0.5 proc. m/m wobec 0.4 proc. m/m poprzednio.

Rafał Sadoch

mForex.pl
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »