Waluty: Spokojny poniedziałek. Rynek może się rozruszać w kolejnych dniach

Poniedziałek przebiegał w spokojnej atmosferze. Ekonomiści uważają jednak, że rynek może się rozruszać w kolejnych dniach.

Inwestorzy czekają na dane z polskiej gospodarki, na posiedzenia banków centralnych, a także na referendum niepodległościowe w Szkocji. Dług podążać będzie za rynkami bazowymi.

- Na razie sytuacja wydaje się spokojna. Widać, że rynki są w oczekiwaniu na kolejne dni. Z wydarzeń krajowych istotne mogą być kolejne publikacje dotyczące wyników gospodarki w sierpniu. Na świecie zaś patrzeć należy na posiedzenia banków centralnych w USA i w Szwajcarii. Inwestorzy będą też śledzić wyniki referendum niepodległościowego w Szkocji - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z BPH.

Reklama

We wtorek GUS opublikuje dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w gospodarce w sierpniu. Dzień później GUS przekaże dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz cen producentów.

W środę Fed poda decyzję w sprawie stóp procentowych. Dzień później uczyni to bank centralny Szwajcarii.

- Dziś złoty poruszał się przez całą sesję w wąskim przedziale 4,1950-4,2050 za euro. Dzień był spokojny. Podobnie było na sąsiednich rynkach w regionie - dodał Cherubin.

Rynki bazowe wspierają polski dług

Zdaniem Mateusza Milewskiego, dilera SPW z Banku Millennium, wzrost cen na krajowym rynku długu związany jest pozytywnymi sygnałami płynącymi z rynków bazowych.

- Nasz rynek porusza się w ślad za głównymi rynkami. Dziś spadały rentowności papierów niemieckich, więc i naszych. Korzystne były także dane płynące z amerykańskiej gospodarki. Przed weekendem mieliśmy lekką korektę, ale dziś wróciliśmy do trendu wzrostowego. Ceny rosły na całej krzywej, ale najwyraźniej na papierach 5-letnich - powiedział PAP Milewski.

Jego zdaniem, także w kolejnych dniach głównym czynnikiem kształtującym poziomy rentowności w Polsce będą rynki bazowe.

- Z pewnością nadal najważniejsze będą poziomy na głównych rynkach. Poznamy też kolejne dane z naszej gospodarki, ale one nie powinny znacząco odbiegać od oczekiwań, więc nie powinny mieć znaczenia - dodał.

Zdaniem Milewskiego, także poniedziałkowe dane o inflacji były dla rynku neutralne.

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,4 proc. Obie dane były zgodne z oczekiwaniami rynku.

poniedz. poniedz. piątek
16.00 9.15 16.40
EUR/PLN 4,1964 4,2019 4,2012
USD/PLN 3,2405 3,2466 3,2477
EUR/USD 1,2948 1,2942 1,2935
OK0716 2,03 2,05 2,07
PS0719 2,43 2,47 2,47
DS0725 3,16 3,21 3,20
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »