Waluty: Złotego czeka mocny wzrost

Zdanierm analityków BofA Merrill Lynch, ostatni wzrost cen walut z naszego regionu EEMEA jest napędzany przez oczekiwania dotyczące przyszłej polityki Fed. Uważamy, że obawy inwestorów o politykę gospodarczą przyszłego rządu w Polsce są przesadzone, co oznacza że złoty powinien się umacniać po wyborach.

Zdaniem analityków BoAML ostatni wzrost cen walut z regionu EEMEA jest w tej chwili napędzany oczekiwaniami dotyczącymi przyszłej polityki Fed. Trwała poprawa wymagałaby jednak zmiany postrzegania sytuacji w Chinach.

W tej chwili rynek wycenia, że w tym roku Fed w ogóle nie podniesie stóp, a w 2016 r. nastąpią 1-2 podwyżki.

Obecny kurs EUR/PLN na poziomie 4,24 jest za wysoki. Uważamy, że obawy inwestorów o politykę gospodarczą przyszłego rządu są przesadzone, co oznacza że PLN powinien się umacniać po wyborach, w miarę jak obawy te będą się rozwiewać.

Reklama

Pomóc powinno też rozluźnienie polityki pieniężnej przez EBC. Prognozujemy, że w 3Q2016 kurs EUR/PLN wyniesie 3,95. Utrzymujemy przy tym neutralne nastawienie dla EUR/USD.

Żeby wyceny aktywów związanych z rynkami wschodzącymi wzrosły, potrzebny jest impuls, taki jak poprawa koniunktury w chińskim przemyśle lub płynności na rynkach rozwiniętych.

Jeśli chodzi o sytuację w regionie EEMEA i w Azji, jesteśmy ostrożni przewidywaniu zwyżki tamtejszych walut. Atrakcyjniejszą są obligacje i rynki stopy procentowej, biorąc pod uwagę, że tamtejsze banki centralne są gotowe utrzymywać gołębie nastawienie do polityki pieniężnej.

EMEA* - Europe, the Middle East and Africa (kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynki wschodzące | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »