Złoty na razie stabilny

Strefa Euro ściślej się integruje i w pewien sposób zaczyna oddalać się reszty krajów. W odpowiedzi Polska zaczyna mówić o przyjęciu wspólnej waluty.

Strefa Euro ściślej się integruje i w pewien sposób zaczyna oddalać się reszty krajów. W odpowiedzi Polska zaczyna mówić o przyjęciu wspólnej waluty.

Para EUR/USD powyżej 1,31

Dzisiejszy dzień jest bardzo bogaty w istotne publikacje makroekonomiczne. Poznamy indeksy PMI dla przemysłu i usług dla Niemiec oraz Strefy Euro. Pojawią się również odczyty o inflacji konsumenckiej w USA oraz Eurolandzie, a po południu dnia poznamy indeks PMI dla przemysłu, dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Widać więc, że impulsów jest całkiem sporo, jednak rynek nadal zastanawia się czy spodziewana realizacja zysków po ogłoszeniu przez FED kontynuacji luzowania ilościowego nastąpi już dziś czy jednak nastroje rynku na koniec roku wzmocnione rajdem Świętego Mikołaja, okażą się na tyle mocne, że podtrzymają apetyt na ryzyko.

Reklama

Na pierwszym dniu szczytu UE konkretne uzgodnienia padły dotyczące unii bankowej, Postęp w tej sprawie umożliwiło przełomowe porozumienie ministrów finansów krajów wspólnoty w czwartek nad ranem w sprawie wspólnego nadzoru bankowego.

Drugi dzień szczytu w piątek poświęcony będzie głównie polityce zagranicznej i strategii rozszerzenia UE.

Para EUR/USD nadal zmierza na północ, około godziny temu został przebity "psychologiczny" opór na poziomie 1,31, a obecnie kurs tej pary to 1,3104

Złoty na razie stabilny

Polska w odpowiedzi na decyzję Strefy Euro o unii bankowej, podejmie decyzję o przystąpieniu do jednolitego nadzoru bankowego EBC po wewnętrznych konsultacjach z udziałem ministra finansów, NBP, KNF i BFG - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk tuż przed szczytem UE w Brukseli

Jak pisałem wyżej, Strefa Euro ściślej się integruje i w pewien sposób zaczyna oddalać się reszty krajów. W odpowiedzi Polska zaczyna mówić o przyjęciu wspólnej waluty.

Jednak jak podkreślił premier Donald Tusk - "Decyzja o wejściu do strefy euro nie jest kwestią miesięcy, ale lat. Jednak uznał, że orzeczenie w sprawie terminu wejścia do strefy euro powinna zapaść szybko. Jednak, aby Polska mogła wejść do strefy euro, potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej"

Pod koniec wczorajszej sesji kurs złotego był stabilny względem głównych walut. Euro kosztowało 4,09 zł, dolar 3,12 zł. Wczorajsze dane o inflacji w listopadzie nie miały wpływu na notowania złotego.

Dziś para EUR/PLN lekko zyskuje na wartości a jej kurs to 4,0969 natomiast na parze USD/PLN dolar delikatnie się osłabił, a jego wartość to 3,1260 PLN

Michał Palenciuk

FMCM

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: odpowiedzi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »