Złoty wyjątkowo stabilny i odporny na informacje

Złoty w ostatnich dniach zachowuje się wyjątkowo stabilnie i porusza w wąskich paśmie wahań. W krótkim terminie nie widać czynników, które mogłyby wywołać większą zmienność na parze EUR/PLN.

- Dzisiaj złoty umocnił się po szkockim referendum, teraz pod koniec sesji oddaje trochę tego umocnienia. Cały czas złoty porusza się w wąskim i stabilnym paśmie wahań między 4,1750 a 4,2050 za euro. Jeśli decyzje Fed i EBC nie zdołały wybić polskiej waluty to spodziewam się, że możemy w tym paśmie pozostać na dłużej - ocenił w rozmowie z PAP Marcin Turkiewicz, szef dilerów walutowych w mBanku.

Przeciwnicy secesji Szkocji z Wielkiej Brytanii wygrali referendum niepodległościowe z wynikiem 55,3 procent. Po ogłoszeniu w piątek wstępnych wyników brytyjski premier David Cameron zapowiedział przyznanie szerszych kompetencji Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Reklama

W opinii dilera nie ma obecnie powodów do jakiejś większej zmienności na parze EUR/PLN.

"Spodziewam się, że nadchodzące dni mogą być również spokojne. Nie widzę w krótkim terminie jakichś większych możliwości wybicia złotego z obserwowanego ostatnio przedziału wahań" - uważa Turkiewicz.

Dług podąża za rynkami bazowymi

W piątek rynek długu podążał za rynkami bazowymi i kwotowaniami obligacji niemieckich oraz amerykańskich, a tam rentowności spadały.

"Dzisiaj podążamy za rynkami bazowymi, a tam były spore zakupy papierów, więc także u nas jesteśmy wyżej w cenach obligacji. Pod koniec dnia widać lekką realizację zysku na długu" - powiedział PAP Mateusz Milewski, diler SPW w Banku Millennium.

Jego zdaniem rynki pozytywnie odebrały referendum w Szkocji, a prezentacja nowego rządu została odebrana neutralnie.

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz zaprezentowała w piątek skład gabinetu. W rządzie będzie pięciu nowych ministrów: Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych; Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości; Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju; Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych oraz Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Na dotychczasowych stanowiska pozostali szefowie resortów gospodarczych: minister finansów Mateusz Szczurek oraz minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

piątek piątek czwartek
16.00 8.50 16.15
EUR/PLN 4,1867 4,1959 4,2009
USD/PLN 3,2578 3,2547 3,2588
EUR/USD 1,2852 1,2892 1,2891
OK0716 2,02 1,99 2,03
PS0719 2,40 2,43 2,43
DS0725 3,14 3,20 3,19
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »