Główne rodzaje kart

W zależności od funkcji karty rozróżniamy karty:

W zależności od funkcji karty rozróżniamy karty:

Karty debetowe (debit card)

Właściciel karty debetowej może wypłacać kwoty do wysokości bieżącego salda rachunku. Dokonując transakcji kartą debetową informacja o transakcji jest przesyłana do banku i nasz rachunek jest obciążany kwotą transakcji. Warunkiem wydania takiej karty jest posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR).

Karty kredytowe (credit card)

Za pomocą kart kredytowych można dokonywać płatności do pewnego (przyznanego przez bank) limitu. Posiadacz karty kredytowej korzysta z "pieniędzy banku", a po miesiącu jest zobowiązany do spłaty minimalnej kwoty.

Reklama

Bank, który wydał kartę kredytową raz w miesiącu przesyła informację o wysokości zadłużenia, o wymaganej minimalnej kwocie do zapłaty oraz terminie jej dokonania.

Do wydania takiej karty nie jest konieczne posiadanie rachunku typu ROR, trzeba jednak posiadać zdolność kredytową (bank żąda dokumentów potwierdzających wypłacalność, wysokość naszych zarobków).

Należy jednak pamiętać, że karty kredytowe są drogie, bank pobiera wysoką prowizję od operacji gotówkowych, równie wysokie są kwoty pobierane za wydanie kart kredytowych. Niewątpliwym plusem kart kredytowych jest swoboda regulowania należności za zakupy.

Karty obciążeniowe (charge card)

Karty obciążeniowe (z odroczonym terminem płatności) umożliwiają dokonywanie zakupów do wysokości ustalonego przez bank limitu. Posiadacz takiej karty raz w miesiącu musi dokonać spłaty całego zadłużenia. Zasada działania karty jest podobna do karty kredytowej. Bank nie obciąża na bieżąco rachunku posiadacza karty ale sumuje i rozlicza transakcje po umówionym terminie (standardowo co miesiąc).

Karta umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości przyznanego przez bank limitu (ustalanego indywidualnie dla klienta banku) niezależnie od tego jaka suma pieniędzy znajduje się na rachunku do którego została wydana karta.

Karty bankomatowe

Karty te służą wyłącznie do wykonywania transakcji (w tym wypłat gotówki) z bankomatów danego banku. Nie można przy ich pomocy dokonać płatności (np. zapłacić za zakupy w sklepie).

Karty wirtualne (virtual card)

Za pomocą kart wirtualnych możemy dokonywać opłat bez fizycznego użycia karty. Karty te mają zastosowanie głównie w transakcjach przez internet, za pomocą telefonu, czy też w transakcjach pocztowych.

Podstawowa różnica między kartą wirtualną, a tradycyjną kartą płatniczą jest taka, że kartą wirtualną nie możemy dokonać transakcji w zwykłym punkcie handlowo-usługowym. Nie wypłacimy nią również gotówki w bankomacie czy kasie banku.

Karta wstępnie opłacona (prepaid card)

Karta ta zwana jest inaczej elektroniczną portmonetką. Środki jakie możemy wydać przy użyciu takiej karty nie leżą na koncie bankowym ale są zakodowane w postaci odpowiednich jednostek (impulsów) - podobnie działa telefoniczna karta magnetyczna.

Karta typu prepaid nie jest powiązana z rachunkiem bankowym dlatego w celu dokonania za jej pomocą płatności (np. za zakupy w internecie) należy wcześniej "zasilić" kartę, czyli przelać na nią określoną sumę pieniędzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | bank | Główną | karta | karty | glowne | rodzaje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »