Przeciągania liny ciąg dalszy

Brak spłaty pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym prze Grecję przeszedł właściwie bez echa. Grecy poprosili o nowy program pomocowy, a Eurogrupa się nad nim zastanawia. Nawet referendalne "nie" według europejskich władz nie będzie niczym strasznym. Można odnieść wrażenie, że to strefa euro bardziej chce Grecji w swoich szeregach niż odwrotnie.

Brak spłaty pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym prze Grecję przeszedł właściwie bez echa. Grecy poprosili o nowy program pomocowy, a Eurogrupa się nad nim zastanawia. Nawet referendalne "nie" według europejskich władz nie będzie niczym strasznym. Można odnieść wrażenie, że to strefa euro bardziej chce Grecji w swoich szeregach niż odwrotnie.

W związku z nową propozycją Grecji wczoraj zwołana została specjalna telekonferencja Eurogrupy, która jednak nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć. Dziś na godz. 17:30 zaplanowana jest kolejna. Mało prawdopodobne wydaje się jednak osiągnięcie porozumienia, ponieważ Grecy nie zrezygnują z referendum, a według europejskich oficjeli jest to jeden z warunków otrzymania przez to państwo kolejnego programu pomocowego. Pierwsze sondaże wskazują na niewielką przewagę głosujących na `nie", czyli przeciwko reformom. Pojawiają się już jednak głosy, że nawet negatywne rozstrzygnięcie referendum nie oznacza wyjścia Grecji ze strefy euro. Władzom europejskim wyraźnie zależy na osiągnięciu porozumienia. Dostrzegł to Alexis Tsipras i stara się jak najwięcej ugrać dla swojego państwa. Ostatnia propozycję Grecji, która będzie dziś dyskutowana na łamach Eurogrupy naszym zdaniem należy traktować jako element kampanii referendalnej.

Reklama

Najprawdopodobniej około godz. 17:00 nad potencjalnym rozszerzeniem ELA (ratunkowa linia kredytowa) dla Grecji obradować będzie Europejski Bank Centralny. Nie wykluczone, że zadecyduje on o zaostrzeniu kryteriów przyznawania tej pożyczki.

Roczne greckie CDS-y (instrumenty zabezpieczające na wypadek upadłości emitenta papierów dłużnych) wystrzeliły w ciągu jednego dnia o 200 proc. Przyczyną wystrzały był brak spłaty pożyczki w MFW. Złoty pomimo zawirowań związanych z Grecją pozostaje dość stabilny. Kurs EUR/PLN konsoliduje się pod poziomem 4,20. Dość spokojnie na niepewność reaguje także euro. Z największą zmiennością muszą zmierzyć się inwestorzy na rynkach akcji. Indeks DAX jest najbardziej zmienny od 3 lat, a różnica między zmiennością indeksów EuroStoxx50 a S&P500 jest najwyższa od 2003 roku.

ADP i ISM w centrum uwagi

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest już dość obszerny. Między godzinami 9 a 10 poznaliśmy finalne odczyty PMI dla sektora przemysłowego w państwach europejskich. PMI dla Polski okazał się lepszy od konsensusu . Ponadto był to pierwszy wzrost indeksu od stycznia tego roku. Co ciekawe PMI dla sektora przemysłowego w Hiszpanii spadł z 55,8 pkt. do 54,5 pkt., ale subindeks zatrudnienia znalazł się na 8-letnim maksimum. Odczyty z Francji, Niemiec i całej strefy euro wypadły na poziomach zbliżonych do wstępnych danych sprzed dwóch tygodni.

W godzinach popołudniowych na rynek napłyną dwie bardzo ważne publikacje ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 14:15 światło dzienne ujrzą dane o zmianie zatrudnienia według ADP. Konsensus zakłada przyrost nowych miejsc pracy o 218 tys., co wskazywałoby na kontynuację odbicia od kwietniowego dołka. Na godz. 16:00 zaplanowana jest publikacja indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Oczekiwania wskazują na jego wzrost z 52,8 pkt. w maju do 53,2 pkt. w czerwcu. Dobre dzisiejsze odczyty będą cenną wskazówką przed jutrzejszą publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy.

Błażej Kiermasz

DM TMS Brokers S.A.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: liny | przeciaganie | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »