Sejm uchwalił zakaz korzystania z solariów przez dzieci

Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą osoby do 18. roku życia nie będą mogły korzystać z solariów. Dozwolone będzie jedynie lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych przez osoby niepełnoletnie. Ustawa zobowiązuje do rzetelnego informowania o ryzyku korzystania z solariów.

Projekt tej ustawy skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. O jej uchwalenie od lat zabiegały środowiska lekarskie.

Celem ustawy jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działanie sztucznego promieniowania ultrafioletowego UV, które jest wykorzystywane do uzyskania efektu opalenizny. Wiadomo, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Onkolodzy od lat obserwują wzrost zachorowań na czerniaka złośliwego. Promieniowanie UV w solarium, które jest 10-krotnie wyższe od naturalnego, prowadzi do nieodwracalnych szkodzeń skóry, starzenia się i procesów nowotworowych. Szczególnie jest niebezpieczne dla dzieci i młodzieży.

Reklama

- - - - -

12 września br. informowaliśmy: Zakaz korzystania z solarium przez dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia?

Wszystkie kluby za wprowadzeniem zakazu korzystania z solarium przez dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.

Przewiduje to prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Dziś odbyło się jego drugie czytanie. Posłowie poparli też zaproponowany przez prezydenta całkowity zakaz promocji i reklamy tych usług.

Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że celem projektu jest ograniczenie zachorowalności na czerniaka złośliwego, najbardziej groźnego, szczególnie dla dzieci, nowotworu skóry. - Pan prezydent zdecydował się na wniesienie projektu ustawy ze względu na szkodliwość korzystania z solarium - powiedział Paweł Mucha. - Przekonało nas, że ten problem wymaga ingerencji ustawodawczej dlatego, że zwiększa się liczba osób korzystających z solariów, dostrzegalny jest też bardzo mocny przyrost zachorowań na czerniaka - podkreślił prezydencki minister, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia oraz polskie doświadczenia. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w lipcu, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Również wtedy projekt poparli wszyscy posłowie.

Projekt zobowiązuje organy administracji rządowej i samorządy między innymi do upowszechniania wiedzy na temat szkodliwości korzystania z solarium oraz leczenia osób uzależnionych od tego typu opalania. Za nieprzestrzeganie ustawy ma grozić kara od tysiąca do 50 tysięcy złotych. Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy ma przeprowadzać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: uchwalono
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »