Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

30-proc. obniżka cen na energię elektryczną!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ministerstwo Gospodarki planuje do końca października zakończyć międzyresortowe uzgodnienia założeń systemu ochrony najuboższych odbiorców energii elektrycznej - poinformował w środę PAP departament energetyki MG. Zastrzeżenia do projektu ma Urząd Regulacji Energetyki; Ministerstwo Finansów przygląda się proponowanym rozwiązaniom.

30 proc. zniżka na 1,5 tys. kWh w roku
30 proc. zniżka na 1,5 tys. kWh w roku /AFP

"Konsultacje są przewidziane do 5 października, a dyskusję ewentualnych uwag i niezbędne uzgodnienia planujemy zakończyć do końca października br." - poinformował departament. Resort proponuje, aby 629 tys. rodzin uprawnionych do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej mogło korzystać z 30-proc. zniżki na energię elektryczną.

Ulga dotyczyłaby określonego limitu energii elektrycznej, który zależałby z kolei od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby samotne miałyby prawo do bonifikaty na 1000 kWh rocznie, rodziny 2-4 osobowe - na 1250 kWh, a rodziny składające się z więcej niż 4 osób mogłyby mieć 30 proc. zniżki na 1,5 tys. kWh w roku. Chętni do skorzystania z takiej ulgi, zwracaliby się do ośrodka pomocy społecznej o wystawienie zaświadczenia, które potwierdzi uprawnienie do korzystania z zasiłku oraz liczbę osób w rodzinie. Warunkiem uzyskania zniżki będzie też regularne opłacanie rachunków za prąd.

"Dobrze, że taki projekt powstał, jednak nasz urząd ma parę zastrzeżeń m.in. do finansowania systemu ulg oraz do nałożenia na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązków o charakterze pomocowym" - oceniła w środę w rozmowie z PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. "Naszym zdaniem to ośrodki pomocy społecznej powinny naliczać i udzielać wsparcia uprawnionym odbiorcom, a nie firmy energetyczne" - dodała.

Resort gospodarki proponuje, aby przedsiębiorstwa energetyczne wystawiały uprawnionym rachunki z 30-procentową zniżką na podstawie comiesięcznych list z ośrodków pomocy. Różnicę w cenie rekompensowałyby sobie w rozliczeniu podatkowym, po uregulowaniu rachunku przez uprawnionego odbiorcę.

Urzędnicy MG rekomendują potrącenie od podatku VAT, ponieważ umożliwiałoby to przedsiębiorstwom energetycznym comiesięczne rozliczanie rekompensat.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt resortu gospodarki trafił do nich we wtorek i jest za wcześnie na jego ocenę. "Zawartym w nim rozwiązaniom musimy się uważnie przyjrzeć pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej" - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Przypomniał, że podatek VAT regulowany jest na poziomie całej wspólnoty.

Na początku sierpnia w rozmowie z PAP wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiadał, że resort gospodarki w październiku przedstawi w Sejmie projekt wsparcia odbiorców energii elektrycznej o niskich dochodach. Przyjęcie proponowanego rozwiązania, zdaniem Pawlaka, pozwoliłoby uwolnić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych na początku przyszłego roku.

  • 40 tysięcy Polaków skorzysta

    Około 40 tys. Polaków skorzysta z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która wchodzi w życie w czwartek. Umowa umożliwia łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie oraz transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa. więcej »

Ochrona tzw. odbiorców wrażliwych, to jeden z warunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, aby uwolnić ceny prądu dla gospodarstw domowych. "W warunkach wolnych cen energii konieczna jest ochrona odbiorców, nie tylko wrażliwych. Chodzi m.in. o maksymalne ułatwienie zmiany sprzedawcy, a także o większe uprawnienia dla prezesa URE" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska. Wyjaśniła, że prezes URE powinien mieć możliwość na przykład określenia maksymalnej ceny na tym rynku oraz skutecznego nakładania kar.

Czytaj również:

O świadectwach energetycznych

Słabe perspektywy dla energetyki wiatrowej

Obiektywne czynniki wskazują na brak podwyżek cen energii w 2010

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
PAP,
Ministerstwo Finansów,
resort,
zniżki,
Ministerstwo Gospodarki,
na
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (75)

Dodaj komentarz

~w temacie -

To dla osób samotnie prowadzących gosp. domowe- 477 zł. dochodu miesięczne. Dla gospodarstw wieloosobowych- 351 zł. dochodu. Jeżeli dochód jest wyższy nawet o 1 zł., osoby nie są uprawnione do otrzymania jakiejkolwiek pomocy społecznej. Czyli kolejny "pic na wodę". Kryteria te nie były waloryzowane od 5 lat bowiem rząd twierdzi że brakuje mu na to środków. Najniższe świadczenie, czyli renta socjalna, wynosi obecnie 502 zł. Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne żyjący, (ponad stan) ze świadczeń np. 650 zł.,nie kwalifikują się do otrzymania pomocy z opieki społecznej a tym samym z "obniżki" w zakupie energii elektrycznej. Rząd znowu "tuskoli".

~Nina* -

jedna renta matki w domu, a dwoje młodych ludzi(bez ślubu) z dwójką dzieci nawet nie szuka pracy bo i po co. Idą po pomoc do MOPSu, teraz dostaną 30 % zniżki za prąd, ŻYĆ NIE UMIERAĆ.

~yanka** -

tych procent... Nie zgadzam się na taka obniżkę dla nierobów, trzeba by było zastosować b. gęste sito- wtedy tak. Dla tych co mają na alkohol a na prąd nie mają, NIE i NIE.

~100W -

dawał darmo ale też "siłą" zapędzała do pracy zawsze byli i będą nieroby !!! teraz "macie kapitalizm jak chcieliście mnustwo kolorowych bejerów i wszystkiego pełno , jeszcz kilka lat i nie bedziecie mieli na podstawowe potrzeby . I to będzie dopiero prawdziwe oblicze kapitalizmu "to jedyny fakt uczciwy układ który okresla sie jako ZYSK KASA I STANOWISKO , tak to widzę

~ibot58 -

nie się wreszcie odwalą ci uzdrawiacze!i ze swoich dopłacają jak tacy dobrotliwi !

~Ark -

Dlaczego menele mają mieć tańszy prąd od ludzi, którzy pracują? Oni powinni mieć darmowe leczenie z uzależnień i głupoty (oj, tego się chyba jednak nie leczy, ale chyba można w pewnym stopniu ograniczyć ;O)). To jest przecież niesprawiedliwe. Zaś osoby starsze i schorowane powinny mieć wyższe renty. I tak ktoś będzie musiał zapłacić za tą energię...

~obywatel -

należy płacić za rzeczywiście zużyty prąd a nie za jakieś niezależne od zużycia "przesyłowe zmienne,stałe, manipulacyjne,abonamentowe, prognozowane" i licho wie co jeszcze. Czy my płacimy piekarzowi za to, że ma piekarnie, za prognozowanie sprzedaży bułek, za abonament wreszcie? Ja chcę płacić za to co rzeczywiście zużyłem a nie kredytować ZE. Ludzie którzy bardzo oszczędzają prąd(np emeryci)i tak dostają rachunki gdzie kwota za rzeczywiste zużycie to kilkanaście zł, a różne "przesyłowe" to i kilkaset. I nie trzeba będzie nikomu wciskać ciemnoty o łaskawych obniżkach i bonusach. I dosyć idiotycznych pomysłów z finansowaniem menelstwa, a wszyscy znamy takich którzy nie wezmą się za robotę "bo państwo da".

~no ja !!! -

W tym naszym kochanym kraju nie opłaca się być uczciwym, pracować, dbać o rodzinę. Opłaca sie być nierobem, niechlujem, menelem i cyganem. Nic dodać.

~honda -

Takie działania angażują tylko niepotrzebnie machinę biurokratyczną w wielu miejscach. Najlepiej byłoby zlikwidować wszystkie ulgi, uprościć i obnizyć podatek tak, aby był jednakowy - liniowy dla wszystkich i aby nie dało się go nie zapłacić, a wszelką pomoc dla najuboższych bo takich niestety nie brakuje zgromadzić w jednych rękach czyli w pomocy społecznej. Pomyślcie jakie i ile operacji trzeba, żeby uzyskać dopłatę do prądu finansowaną z budżetu dla prywatnych, czy nieprywatnych dystrybutorów energii. Zaraz będzie dopłąta za gaz, za węgiel, za przejazdy i tysiące innych. Pomoc powinna być prosta, dobrze zaadresowana.

~Rafał -

na forum wyślijcie 20 milionów maili do premiera i w nich przedstawcie swoje poglądy. Zrobicie tym sami dla siebie coś dobrego, politycy muszą czuć presję społeczną inaczej rządzą źle. Ja swój mail napisałem wysłałem ,a wy????