Arendarski, KIG: Działania rządu są skierowane przeciwko budowie klasy średniej w Polsce

Każdy rząd dba o budowę klasy średniej w swoim kraju. Właśnie ta klasa jest grupą najbardziej rozwojową, która napędza go oraz jest ważną grupą konsumencką, która wpływa na rynek. W polskiej klasie średniej za dobrze się nie dzieje, ponieważ ostatnie uchwalone prawa bardzo dotykają ją w negatywny sposób. Klasa średnia wskutek wprowadzenia kwoty wolnej od podatku - która jest uzależniona od wysokości zarobków - będzie ofiarą tych zmian.

- Kwota wolna od podatku znika dla klasy średniej - powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Dla większości - ponad 20 milionów - pracujących nic się nie zmieni, natomiast osoby zarabiające bardzo niskie kwoty odczują niewielkie zmiany. Drugą kwestią jest podniesienie podatku liniowego dla osób samozatrudnionych. Przypominam, że podatek w tym przypadku teraz wynosi 19 proc. Jeżeli te osoby zostaną objęte stawką progresywną, to ich dochody drastycznie zmaleją. Część z nich pewnie przejdzie do "szarej" strefy - np. osoby żyjące z usług dla ludności - lub część może zaprzestać swojej działalności gospodarczej, ponieważ przy takich obciążeniach nie będzie to dla nich opłacalne. Te dwa przykłady są skierowane przeciwko budowie klasy średniej, która - ponownie powtarzam - jest niezwykle ważna dla rozwoju gospodarczego i społecznego w każdym kraju - dodaje Arendarski.

Reklama

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »