Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Bardzo ważna zmiana! Zasiłki zostają przywrócone

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Opiekunom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niesamodzielności zostaną przywrócone zasiłki pielęgnacyjne - poinformowała w czwartek wiceminister pracy Elżbieta Seredyn. Na skutek zmian, które weszły w życie w lipcu, wiele osób straciło do nich prawo.

Ministerstwo przywraca zasiłki pielęgnacyjne
Ministerstwo przywraca zasiłki pielęgnacyjne /© Panthermedia

czytaj dalej

Z początkiem lipca weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, w myśl których świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia oraz 200 zł z rządowego programu) przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, niezależnie od dochodu rodziny, jeśli niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Wcześniej świadczenie mogli pobierać też krewni osób z orzeczoną niepełnosprawnością, która powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców. Teraz dla tej grupy dedykowany jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przysługuje jednak tylko w przypadku, gdy łączny dochód dwóch rodzin: osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne - obecnie 623 zł netto.

Jak starać się o zasiłek?

Seredyn, która przedstawiała posłom z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny informację o realizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, poinformowała, że w środę po południu zapadła decyzja o przywróceniu prawa do zasiłków części osób, które je straciły.

Zapowiedziała, że będą zmiany legislacyjne zmierzające do przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu, jednak prawo do tej pomocy uzależnione będzie od stopnia niesamodzielności ocenianej wg skali Barthel (określającej samodzielność pacjenta; bierze się w niej pod uwagę m.in. takie czynności jak jedzenie, poruszanie się, utrzymanie higieny osobistej, kontrolowanie czynności fizjologicznych).

Wiceminister podkreśliła, że w środę MPiPS dostało zgodę na przygotowanie takich zmian, ale nie zna jeszcze szczegółów.

Zasiłki: Ważne zmiany dla setek tysięcy Polaków

Wprowadzone w lipcu zmiany wywołały falę niezadowolenia społecznego. Skargi napływają m.in. do rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz, która skierowała nową ustawę o świadczeniach do Trybunału Konstytucyjnego.

Seredyn przypomniała także, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy, która podwyższy świadczenia pielęgnacyjne. Rządowy program, z którego wypłacane jest dodatkowe 200 zł do zasiłku, potrwa do końca tego roku; a resort pracy chce, by od 1 stycznia przyszłego roku obecna wysokość świadczenia była zachowana, ale już na mocy ustawy. W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej.

Wychowawczy na nowych zasadach

Według informacji MPiPS w 2012 r. świadczenia pielęgnacyjne pobierało średnio miesięcznie 223,5 tys. osób, czyli o 32,7 proc. więcej niż w 2011 r. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z większej liczby osób uprawnionych do świadczenia, co było skutkiem trendów rozpoczętych jeszcze w 2010 r., kiedy rozszerzono krąg uprawnionych i zniesiono kryterium dochodowe.

Te zasiłki może otrzymać blisko 140 000 osób więcej

Wprowadzone w tym roku zmiany miały m.in. ograniczyć grono osób nadużywających prawa do tego rodzaju pomocy. Ze statystyk MPiPS wynika, że wśród osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne aż 83 proc. stanowiły osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc.

W sumie w 2012 r. ze świadczeń rodzinnych korzystało ponad 2 mln rodzin, o 0,9 proc. mniej niż w 2011 r., natomiast rodzin pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodów było blisko 1,3 mln, o 9,3 proc. mniej niż w 2011 r.(

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
Przywróceni,
zasiłek,
zasiłek pielęgnacyjny,
zasiłek rodzinny,
ZUS,
MPiPS,
osoby starsze,
niepełnosprawni
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
7%

Zły

 
87%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
2%Głosów: 253

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (219)

Dodaj komentarz

~helena -

Jesli moge skladac to dlaczego mops niehce przyjac mi tego wniosku od 1 maja musi czy nie czy jest upierdliwa

~helena -

Czy od 1maja moge zlozyc wniosek outracony zasilek opiekunczy gmina musi przyjac od 1maja czy nie

~przemęczona -

witam. mam 26 lat troje dzieci i 88 letnią babcię męża pod opieką. jeszcze nie dawno braliśmy zasiłek ( do czerwca) na babcię. należało się teściowi opiekuńcze ale jest kruzowcem i już mu sie nie należy. wiem że to marne 520 zł ale chociaż częściowo rekompensowało mi wysiłek jaki wkładałam w zajmowanie się babcią. mam nadzieję że rząd zrobi coś z tym i odzyskamy ten zasiłek.

~aga32 -

Witam.Od 1 maja mozna składać podania aby otrzymać z powrotem zasiłek opiekuńczy na osoby starsze.Nareszcie weszło juz to w zycie :) pozdrawiam

~HENRYKX -

brakuje słów na głupotę.,ale o to by urządzać igrzyska kosztowne niczym w Soczi Putin. Na takie wydatki stać naszych mądrych w rządzie.W miastach też gołym okiem widać jak wydaje się lekką ręką na koncerty pseudo artystów .na kościoły,które świecą pustkami.Pomoc idzie na remonty kościołów,na wypłaty klechów,darmozjadów,Tylko na to co potrzeba zawsze brakuje,CHORY CAŁY SYSTEM...ale przed wyborami wszyscy cacy........ble ...ble...ble.....

~M. Hożorukolec -

Sprytne: a)zabiorą matkom z kalekimi dziećmi pieniądze w podatkach, a potem je oddzadzą spowrotem (co kosztuje, bo trzeba urzędnków opłacić). Zamiast zwiększać zasiłek wystarczyło ustawowo zwolnić te matki z podatków. b)osoby które utrzymują niepełnosprawnych rodziców nie otrzymują w wiekszości nic. Oni też się dołożą choć są w równie ciężkiej sytuacji. Socjaliści zmuszają kolenych ludzi do upominania się o swoje w Sejmie, bo kto się nie upomni to jeleń.

~opiekunka -

aby dostać zasiłek trzeba żyć w skrajnej biedzie,1300 na dwie osoby to za dużo aby dostać zasiłek,ale za mało by dostać się do ośrodka ,to wszystko żenada i upokorzenia chorych oraz ich opiekunów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~babcia -

6tusku pomocy ludzie starzy gnija w luzkach bo nie maja opieki babcia

~babcia -

marzec 2014 i ani slychu ani dychu

~jan -

no napiszcie coś mondrego a nie głupoty