Białe trufle za rekordową sumę

Za ponad 175 tysięcy euro sprzedano podczas aukcji zorganizowanej na północy Włoch dwa kilogramy białych trufli. Aukcja odbyła się na zamku w miejscowości Grinzane Cavour w Piemoncie. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cele dobroczynne. W aukcji uczestniczyli koneserzy z całego świata.

W czasie licytacji na zamku w miejscowości Grinzane Cavour w Piemoncie o najlepsze i największe słynne trufle z Alby starali się, podbijając stawkę, znani kucharze, biznesmeni i filantropi zarówno z Włoch, jak i Hongkongu oraz Nowego Jorku.

W aukcji wzięli udział dzięki wideokonferencji. Połączono się między innymi ze statkiem wycieczkowym pływającym po Atlantyku, na którym był jeden z uczestników licytacji.

Ważący 900 gramów okaz sprzedano za 100 tysięcy euro do Hongkongu. Z kolei chiński kucharz, właściciel restauracji w swoim kraju i w USA, kupił przysmak o wadze 520 gramów za 33 tysiące euro. Znany włoski przedsiębiorca zapłacił 12 tysięcy euro za trzy kawałki ważące 620 gramów, a parlamentarzysta z okolic Neapolu kupił dwa grzyby za 11 tysięcy euro.

Reklama

Za mniejsze trufle wylicytowano niższe sumy, na przykład 10 tysięcy euro za 480 gramów i 7,5 tysiąca euro za 360 gramów. W tym roku ceny trufli są wyraźnie wyższe niż zazwyczaj, ponieważ jest ich mało z powodu utrzymujących się przez wiele tygodni lata rekordowych upałów i suszy. Tegoroczna aura - podkreślili eksperci - była wyjątkowo łaskawa dla winorośli, ale znacznie mniej dla grzybów, a zwłaszcza trufli.

Dochód z aukcji w Piemoncie zostanie przekazany na rzecz organizacji dobroczynnej działającej przy szpitalu w pobliskim mieście Alba oraz do ośrodka dla sierot i ubogich młodych matek w Hongkongu - ogłosili organizatorzy.

Jak podaje wikipedia

Niektóre gatunki trufli są najdroższymi grzybami jadalnymi na świecie]. Należą do nich np. trufla biała i trufla letnia. Z powodu trudności w odszukaniu trufle są bardzo drogie. Zajmują się tym nieliczni hobbyści, często używa się do tego celu specjalnie tresowanych psów. W Polsce chroniona prawnie jest tylko trufla wgłębiona, pozostałe gatunki nie podlegają ochronie i dopuszczone są do obrotu.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | aukcja | rekordowe | grzyby | kucharz | trufle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »