Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Białoruś wprowadza embargo na polską wieprzowinę!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terytorium naszego kraju przypadku afrykańskiego pomoru Świn - poinformował tego dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Kuźnica Białostocka, przejście graniczne z Białorusią. Fot. Michał Dyjuk
Kuźnica Białostocka, przejście graniczne z Białorusią. Fot. Michał Dyjuk /REPORTER

czytaj

"W związku z tym od 20 lutego wprowadza się czasowy zakaz wwozu i tranzytu na terytorium Białorusi z Polski żywych świń, wieprzowiny, mięsa dzika, produktów z przetworzonej wieprzowiny, surowca w postaci skóry, rogów i kopyt oraz jelit, szczeciny, trofeów myśliwskich ze wspomnianych rodzajów zwierząt, karm i dodatków paszowych dla zwierząt pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z drobiu i ryby, dodatków karmowych dla psów i kotów, a także gotowych karm dla nich, niepoddanych obróbce cieplnej (w temperaturze nie niższej niż 70 stopni C przez nie krócej niż 20 minut), uzyskanych z surowca pochodzącego z Rzeczpospolitej Polskiej przy wykorzystaniu sprzętu do przechowywania, uboju i ćwiartowania świń" - podał departament nadzoru weterynaryjno-spożywczego Ministerstwa Rolnictwa.

Podkreślono przy tym, że karma i dodatki paszowe dla zwierząt pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z ryby i drobiu, dodatki karmowe dla psów i kotów, a także gotowa karma dla nich niepoddana obróbce cieplnej, ale wyprodukowana do 19 lutego 2014 r. włącznie będzie wpuszczana na Białoruś w zwykłym trybie.

Departament zwrócił też uwagę na konieczność podjęcia dodatkowych środków kontrolnych w celu zapewnienia biologicznej ochrony dużych zakładów hodowli świń. Zaznaczono również, że należy podjąć kroki, by nie dopuścić do wwozu z Polski w bagażu podręcznym i przesyłkach pocztowych do celów prywatnych wieprzowiny, mięsa dzika oraz pochodzących z nich produktów, a także wszystkich wymienionych wyżej artykułów.

Agencja BiełTA informuje, że wycofano także wydane wcześniej zezwolenia na wwóz tych towarów do Republiki Białoruś z Polski.

Polska była w ubiegłym roku największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś. Według danych białoruskiego urzędu statystycznego Biełstat w miesiącach styczeń-listopad 2013 r. wwieziono ponad 24 tys. ton wieprzowiny z Polski o wartości 79 mln USD.

We wtorek wykryto drugi przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce. Zdaniem premiera Donalda Tuska, wystąpienie tej choroby to istotny problem dla naszego rolnictwa.

Źródło: TVP/x-news

W zeszłym roku dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono także na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi. (PAP)

- - - - -

Minister rolnictwa walczy o zniesienie zakazu eksportu polskiej wieprzowiny. W tym celu utworzono specjalną strefę buforową. Decyzję o nałożeniu unijnego embarga podjęła Komisja Europejska po konsultacjach z Warszawą. W piątek odbędą się kolejne rozmowy na linii Moskwa - Bruksela.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba w rozmowie z IAR uspokoił, że embargiem na polską wieprzowinę z zagrożonego rejonu nie powinni martwić się przedstawiciele innych branż przetwórczych. Szef resortu rolnictwa wyjaśnia, że afrykański pomór świń dotyczy tylko zwierząt świniowatych. Choroba ASF nie przenosi się ani na ludzi, ani także na pozostałe zwierzęta. To oznacza, że hodowcy krów czy przetwórcy mleka nie powinni się martwić o zbyt swoich produktów.

Minister Kalemba spotkał się dziś z branżą mleczarską. W czasie tego spotkania zaznaczył, że problem afrykańskiego pomoru świń nie ogranicza się jedynie do Białorusi i Rosji. Jak twierdzi szef resortu rolnictwa większość naszych kontrahentów odchodzi od zakupu wieprzowiny i jej przetworów z Polski.

Jak zapowiedział Stanisław Kalemba, w najbliższy piątek w Moskwie mają odbyć się kolejne rozmowy pomiędzy Komisją Europejską a stroną rosyjską.

Zgodnie z pismem wystosowanym dziś przez głównego lekarza weterynarii, za zagrożone tereny należy uważać: W województwie podlaskim powiaty sejneński, augustowski (gminy: Płaska, Lipsk, Sztabin), sokólski, białostocki (gminy: Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo, Gródek), hajnowski, bielski, siemiatycki. W województwie mazowieckim powiat łosicki. W województwie lubelskim powiaty: bialski i włodawski. (IAR)

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Źródło informacji: IAR/PAP

Więcej o:
embargo
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
28%

Oddać za darmo

 
12%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
53%

Nie zbierać wcale

 
4%Głosów: 2321

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (89)

Dodaj komentarz
Pa1rycja

Dobry Pa1rycja -

Car Putin kazał wprowadzić embargo, a nasz przewielebny premier pojechał się bawić na olimpiadzie. Żenada.

~k -

A oni maja co palaszowac

Antonizap

Obojętny Antonizap -

A to i dobrze to u nas golonka stanieje już nie wiedzą zaile brać schab ,i pieski będą miały cożryć i szyneczka stanieje a bambry nie będą piły koniaków ino okowite.

~abc123 -

a co wy myślicie? Przecież Białoruś robi to wszystko na polecenie Moskwy xD

~Urszula -

W państwie prawa bank nie może umyślnie działać na szkodę obywateli, ale tak niestety nie jest!!!. W 2013r. ok. 1 mln obywateli RP miało i ma nadal ogromne problemy z bankami bezwzględnie egzekwującymi swoje należności i odmawiającymi uznawania przejściowych trudności płatniczych swoich klientów. Prezydent i rząd RP nie reagują na problemy społeczne (masowe bezrobocie, niesłuszne przymusowe licytacje nieruchomości przez banki gdyż bank nie toleruje czasowych problemów płatniczych klientów, niszczenie przemysłu itd.). Wyroki Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego nie mają żądnego poważania w sądach rejonowych, okręgowych, apelacyjnych i prokuraturach, a Konstytucja i uchwalane prawo traktowane są jak papier toaletowy!!! Kobieta, która zaczęła robić porządek (UOKiK) została odwołana, gdyż naraziła się organizacjom m.in. bankom uprawiającym szkodliwą działalność na szkodę swoich klientów. Z orzeczeń UOKiK wynika, że banki w Polsce nie są instytucjami zaufania publicznego ale organizacjami mającymi na celu spauperyzowanie społeczeństwa!!!

~Waleria -

Getin Bank, Idea Bank, Tax Care, Getin Noble Bank są powiązane kapitałowo i stanowią własność Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank wielokrotnie został ukarany przez UOKiK za naruszanie prawa na szkodę swoich klientów, którzy jemu zaufali. Na You Tube jest masa negatywnych informacji o Getin Bank, a Getin Noble Bank jest 4-krotnym recydywistą stale naruszającym prawo na szkodę swoich klientów!!! Internauci, zjednoczmy nasze siły i systematycznie zamieszczajmy w wiadomościach internetowych negatywne informacje o bankach opublikowane w prasie, Internecie i BIP-ach sądowych!!!

~Zosia -

OSTRZEŻENIE!!! Dla Internautów!!! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na poniższe banki ze względu na naruszanie zbiorowych interesów konsumentów w związku ze stosowaniem niedozwolonych klauzul na szkodę klientów: - Getin Noble Bank – 2 mln PLN -Getin Noble Bank – 6 mln PLN -Getin Noble Bank – 2,83 mln PLN -Getin Noble Bank – 6,8 mln PLN -Provident – 12 mln PLN -PKO BP – 29 mln PLN -Bank Handlowy i BPH – 3 mln PLN Dokładnie analizujcie umowy z tymi bankami i nie zaciągajcie kredytów/pożyczek w tych bankach!!! Banki żyją z kredytów/pożyczek, a nie z lokat!!!

~ERW -

Watażka Łukaszenka tym sposobem zagłodzi naród !!!

~www -

Huura !!!!! W końcu będzie tańsza Wieprzowina w Polsce - bo przecież będą musieli gdzieś to upłynnić.

~qwet -

Dzik z Białorusi który przekroczył w Białowieży zielona granicę zatrzyma eksport polskiej wieprzowiny na Białoruś... Ciekawe czy wstrzymają dostawę na Białoruś niemieckich świń... :)))