Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Chcesz dopłatę zbieraj deszczówkę

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Władze Krakowa chcą zachęcić mieszkańców miasta do zbierania wody deszczowej, poprzez przyznawanie specjalnych dopłat do montażu instalacji służących do tego celu. Uchwałę dotyczącą utworzenia specjalnego programu będą głosować radni podczas środowej sesji.

Chcesz dopłatę zbieraj deszczówkę
AFP

Inicjatorem "Krakowskiego programu małej retencji wód opadowych" jest przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa Wojciech Wojtowicz. Zgodnie z propozycją posiadacze nieruchomości - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogliby otrzymywać od miasta dotację w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł.

Dotacjami byłyby objęte: budowa lub modernizacja instalacji i montaż zbiorników do gromadzenia deszczówki. Jeśli radni przyjmą uchwałę, to program ruszy w przyszłym roku. Pieniądze na ten cel mają zostać wygospodarowane w przyszłorocznym budżecie miasta.

Zgodnie z założeniem o finansowe wsparcie zbiorników do gromadzenia deszczówki mogłyby się ubiegać osoby dysponujące tytułem własności, wynikającym np. z prawa własności, czy użytkowania wieczystego dla nieruchomości położonych na terenie Krakowa.

Jak przekonują pomysłodawcy, gromadzenie wody deszczowej z jednej strony pomaga rozwiązać problem z jej odprowadzeniem do cieków, rowów i do kanalizacji, dzięki czemu przyczynia się do ochrony przeciwpowodziowej. Gromadzenie deszczówki pozwala też gospodarstwom domowym na oszczędzanie wody pochodzącej z wodociągów miejskich.

WAŻNE

  • W 2014 r. bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Warszawie będzie zastąpiony 75-minutowym, nie wzrośnie cena biletu 20-minutowego, mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, mniej zapłacą za bilety długookresowe - poinformowała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. więcej »

Według nich zagospodarowanie wody deszczowej jest kluczowym elementem ekologicznego i ekonomicznego stylu życia. Pozwala na zmniejszenie zużycia wody z wodociągów w gospodarstwie domowym nawet o połowę, co przyniesie oszczędności finansowe dla mieszkańców.

Zgromadzona woda deszczowa może służyć do podlewania trawnika, ogrodu, mycia samochodu, a także do spłukiwania sanitariatów, prania czy sprzątania.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
chcę,
samorząd,
dopłata,
woda,
deszczówka
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
27%

Oddać za darmo

 
12%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
55%

Nie zbierać wcale

 
3%Głosów: 1827

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (85)

Dodaj komentarz

~Mietek -

Socjalizm to ustrój, w którym bohatersko zwalcza się problemy niewystępujące w żadnym innym ustroju. Więc znowu wszyscy zrzucą się w podatkach na dopłaty dla nielicznych i pensje urzędników, którzy rozdzielą granty.

casanowa

Dobry casanowa -

ciekawe jak bedzie wygladac stare miasto albo wawel obstawione plastikowymipojemnikami i ludzmi latajacymiz wiaderkami po wode zeby zlac w kiblu? a swoja droga ciekawe ktory radny ma udzialy w firmie montujacxej takowe cudenka? Sredniowiecze wraca toytoye juz sa

~krak -

A kiedy w Krakowie zaczną łapać czyste powietrze?

~jolcia -

no...nad trawnikiem wybuduje zbiornik...a jak przestanie padać podleje trawkę !!!

~PLVY -

Do mycia samochodu? Nie można myć samochodu przed chałupą, za chałupą itp.

~Piotr -

Rozumiem że instalacje deszczową będzie sprzedawał -synek,wnuczek,zięć czy może ktoś z rodziny radnego z Krakowa!!!!

RobertBrickOfW

Dobry RobertBrickOfW -

Witam, a ja już od dawna zbieram deszczówkę. Nie bardzo wiedziałem co zrobić ze starym szambem po podłączeniu do kanalizacji i szkoda mi było je po prostu zasypać. Przy okazji podłączania do kanalizacji dołożyłem parę rur i zbieram w nim wodę deszczową z rynien domu. Oczywiście szambo odkażone zdezynfekowane itd... i teraz mam 6 m3 wody do dyspozycji do podlewania trawnika w okresie długiego braku opadów. Pompa na stałe zamontowana, stoi na dnie, wystarczy włączyć i rozwinąć wąż. po ok 3 godz zbiornik jest pusty, a trawa ciągle zielona. Pozdrawiam

~polok -

Ja od dawna zbieram deszczówkę do pojemnika 1200 litrów. Ogródek w większości podlewam z niego. Żadna instalacja mi nie potrzebna, ale dopłata owszem.

~robokop -

majchrowski to jednak duren z tytulem profesora czyli wielki duren

~k -

Ja jeszcze czekam na dofinansowanie do wymiany pieca węglowego i nic.