Dotacje unijne, czyli jak szybko zmodernizować swoje gospodarstwo

Skok rozwojowy, jaki dokonał się pod wpływem unijnych pieniędzy, widoczny jest na wielu obszarach. Począwszy od poprawy stanu dróg, poprzez modernizację przedsiębiorstw, a skończywszy na modernizacji gospodarstw rolnych. Szczególnie ostatni obszar ma niebywałą szansę rozwoju.

Spora część unijnych środków trafiła i nadal trafia również do rolników. To właśnie ta grupa bardzo mocno skorzystała na akcesji. Szacuje się, że na polską wieś w latach 2004-2008 trafiło ponad 27 mld zł z programów wspólnotowych wspierających rozwój rolnictwa i wsi. To właśnie pieniądze z Unii były dla wielu gospodarstw szansą na szybką modernizację, unowocześnienie, czy zmianę profilu produkcji. To z kolei umożliwiło wielu mieszkańcom obszarów wiejskich zmianę stylu i poprawę warunków życia.

Kolejna szansa dla rolników

Kolejna szansa na pozyskanie dotacji otwiera się już wkrótce. Na lata 2014-2020 przypada nabór następnych wniosków o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i 16 regionalnych programów operacyjnych. Z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma łącznie aż 82,5 mld euro.

Reklama

W ramach PROW 2014-2020, bo o tym programie mowa, będzie realizowanych łącznie 15 działań. Pomoc finansowa ze środków tego programu będzie skierowana właśnie w przeważającej części do sektora rolnego. Planowane tutaj instrumenty pomocy finansowej będą miały na celu przede wszystkim rozwój gospodarstw rolnych.

Szeroki zakres inwestycji

Co to oznacza w praktyce? Otóż wydatki mogą obejmować wiele obszarów działalności rolników, w szczególności:

  • budowę, przebudowę, remont połączony z modernizacją budynków, które są wykorzystywane do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,
  • zakup maszyn i wyposażenia do produkcji rolnej, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej (wraz z kosztami transportu i montażu),
  • zakładanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich (z możliwości przyznania pomocy zostały wyłączone działania związane z zakładaniem plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne),
  • zakup, instalacja lub budowa elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.

Pieniądze na wyciągniecie ręki

Firmy doradcze notują spore zainteresowanie możliwościami pozyskania środków na modernizację i wybudowanie np. hal (z półfabrykatów). System ten cieszy się dużą popularnością ze względu na szerokie spektrum zastosowań. Można go wykorzystać w wielu obszarach, począwszy od małego magazynu np.: na maszyny rolnicze, przez przechowywanie paszy dla zwierząt lub płodów rolnych, aż do sporej przechowalni. Do dodatkowych zalet należy zaliczyć również szybki czas montażu tego typu hali.

Jak mówi Sebastian Jaskuła z firmy Frisomat: - Mamy w ofercie 10 systemowych rozwiązań dla rolnictwa, dzięki czemu już na etapie projektowania, produkcji czy też samego montażu, pracujemy ze sprawdzonymi i dobrze nam znanymi konstrukcjami. To oznacza oszczędność czasu, pieniędzy oraz gwarantuje sprawny przebiegu prac i zadowolenie inwestora.

Nosząc się z zamiarem modernizacji gospodarstwa z wykorzystaniem środków pomocowych, nie należy bać się przysłowiowej już unijnej biurokracji. Na rynku działa szereg sprawdzonych biur doradczych, które rzetelnie pomogą wypełnić wniosek i sporządzić właściwy biznes plan. Oczywiście nic nie dzieje się samo i należy liczyć się z koniecznością dodatkowej pracy koncepcyjnej, a także dość czasochłonnymi obowiązkami związanymi z przygotowaniem i rozliczeniem projektu.

Spore grono zadowolonych beneficjentów wcześniejszych programów z pewnością potwierdzi, że warto taki wysiłek podjąć. Warto zaznaczyć, że wsparcie unijne jest pomocą bezzwrotną, co oznacza, że tych pieniędzy w odróżnieniu np. od kredytu inwestycyjnego nie trzeba oddawać, a pozyskane środki mogą stanowić poważny zastrzyk finansowy w modernizacji gospodarstwa rolnego.

Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | fundusze unijne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »