"Dziennik Gazeta Prawna": Polska liderem w produkcji porcelany

Dwie najstarsze polskie fabryki porcelany: Zakłady Porcelany Ćmielów oraz Porcelana Chodzież połączą się. Wiosną 2013 r. będziemy mieć największego producenta porcelany cienkościennej w Europie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dwie najstarsze polskie fabryki porcelany: Zakłady Porcelany Ćmielów oraz Porcelana Chodzież połączą się. Wiosną 2013 r. będziemy mieć największego producenta porcelany cienkościennej w Europie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wtedy bowiem dojdzie do fuzji i powstaną Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież.

Decyzja o połączeniu obu firm już zapadła, jednak nie ujawniono wartości transakcji.

Na czele nowej firmy stanie Inga Kamińska, obecnie prezes obu zakładów. Jak mówi, priorytetem na najbliższe miesiące, oprócz reorganizacji, będzie stworzenie atrakcyjnej oferty handlowej adresowanej na rynki całej Europy i Afryki.

Przedsiębiorstwa już raz się połączyły w 1926 r., ale po II wojnie światowej znów działały jako dwa osobne podmioty.

----------------------

Porcelanowy potentat - "Ćmielów" i "Chodzież" znowu razem

Dwie najstarsze polskie fabryki porcelany: Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o. i Porcelana "Chodzież" S.A. połączą się - poinformowały spółki w komunikacie. W wyniku zainicjowanego procesu konsolidacji, wiosną 2013 roku na rynku pojawi się nowy podmiot gospodarczy - Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A., odtąd największy producent porcelany cienkościennej w Europie.

Reklama

Zmiany w strukturach firm to efekt przemyślanych dążeń do ugruntowania pozycji obu marek na rynku polskim i zagranicznym. Zainicjowany proces połączenia spółek, po ostatecznym zatwierdzeniu przez współwłaścicieli i pozytywnym przejściu wszystkich formalnych procedur, doprowadzi do powstania silnego podmiotu gospodarczego. Konsolidacja zwiększy szanse na wykorzystanie potencjału obu przedsiębiorstw, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży, poprawy rentowności i rozwoju obu fabryk. Zarząd upatruje w nowej sytuacji szansę szczególnie dla Porcelany "Chodzież" S.A., która będzie mogła efektywniej wykorzystać posiadany potencjał produkcyjny.

Dwie fabryki pod zarządem jednej osoby

Na czele nowego podmiotu gospodarczego stanie Inga Kamińska, prezes zarządu ZP "Ćmielów", od września nowa prezes Porcelany "Chodzież" S.A., która już w chwili obecnej dzieli obowiązki między dwie firmy.

- Priorytetem w naszych działaniach na najbliższe miesiące, obok działań reorganizacyjnych, będzie stworzenie atrakcyjnej oferty handlowej, skierowanej na rynki całej Europy i Afryki - mówi Inga Kamińska.

Pod hasłem działań reorganizacyjnych kryją się wszelkie kroki zmierzające do ujednolicenia procedur i standardów w obu firmach, w tym: standaryzacja receptur, procedur produkcyjnych i organizacyjnych, weryfikacja ofert handlowych, systemów informatycznych i wszystkich innych narzędzi, które mają doprowadzić do utworzenia jednolitego, silnego na rynku porcelanowym podmiotu.

- Dzięki połączeniu spółek obie firmy będą mogły wzbogacić swoją ofertę o dodatkowe pozycje i w ten sposób kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby klientów. Warto bowiem pamiętać, że oba przedsiębiorstwa, choć funkcjonują na tym samym rynku, oferują odmienne wzorniczo produkty. Myślę, że wszystkie odrębności, które znajdziemy podczas prowadzonych analiz, przekujemy w atuty nowej, kompleksowej oferty handlowej - zapowiada Inga Kamińska.

W jedności siła

Przy obecnej sytuacji na rynku porcelanowym, odciążonym w listopadzie tego roku za sprawą przepisów wprowadzających cła zaporowe dla importerów z Chin, można przypuszczać, że każde dobrze zaplanowane działanie ma dużą szansę sprawdzić się w praktyce. Choć na efekty konsolidacji ZP "Ćmielów" i Porcelany "Chodzież" S.A. trzeba będzie jeszcze poczekać, warto wspomnieć, że historia obu firm już raz skrzyżowała się - w 1926 roku, kiedy doszło do pierwszej, skutecznie przeprowadzonej konsolidacji, przerwanej w wyniku wybuchu II wojny światowej. Jak historia potoczy się tym razem? - Myślę, że kluczowym elementem w budowaniu nowej, silnej marki będzie w tym przypadku skonstruowanie dopasowanej do zmieniających się trendów oferty i połączenie jej z nowoczesną strategią sprzedaży i marketingu. Jesteśmy świadomi czekających nas wyzwań i zagrożeń, ale jednocześnie zdeterminowani do realizacji założonych celów - zapewnia Inga Kamińska.

Inga Kamińska pracę w Zakładach Porcelany "Ćmielów" rozpoczęła w lipcu 2004 roku na stanowisku Dyrektora Finansowego. W grudniu tego samego roku objęła stanowisko Dyrektora Generalnego Wiceprezesa Zarządu, a następnie Dyrektora Generalnego w funkcji Prezesa Zarządu ZP "Ćmielów". Pod jej kierownictwem ćmielowskie Zakłady przeszły udaną restrukturyzację, która objęła, przede wszystkim, zmianę polityki handlowej, reorganizację procesów produkcyjnych wraz z polityką alokacji kosztów oraz zinformatyzowanie opracowanych procedur organizacyjnych. Działania te uczyniły z "Ćmielowa" solidną markę, z powodzeniem konkurującą na rynku porcelany ze światowymi fabrykami. W ostatnich latach firma otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia (m.in.: EU 2009 Standard, Grand Prix 2009, "Gepard Biznesu" 2011 oraz Odkrycie Roku 2012), w tym także Złoty Laur Klienta 2008, 2009 oraz nominację do Złotego Lauru Konsumenta 2012 i w ramach tej nagrody prawo do tytułu TOP Marka, za zajęcie pierwszego miejsca w konsumenckim plebiscycie.

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o. to jedyna oryginalna fabryka w Ćmielowie, działająca nieprzerwanie od 222 lat.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »