Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Eksperci: Będzie wojna o auta z kratką

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ustawodawca zostawił firmom zbyt mało czasu na oswojenie się ze zmianami dotyczącymi odliczenia VAT w przypadku samochodów z kratką - uważają eksperci podatkowi. Ustawa, którą musi się zająć jeszcze Senat, ma wejść z życie 1 stycznia 2011 r.

Samochody z kratką będą traktowane jak osobowe
Samochody z kratką będą traktowane jak osobowe /© Bauer

W ostatni piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o VAT, która przywraca ograniczenie w odliczeniu VAT w przypadku zakupu i leasingu samochodów z kratką oraz zawiesza prawo do odliczenia VAT od paliwa do tych samochodów. W tym tygodniu nad nowelą, która ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., będzie pracować senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Bartosz Bogdański, doradca podatkowy z firmy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy uważa, że firmy powinny mieć więcej czasu na dostosowanie się do zmian.

"To prawda, że vacatio legis jest bardzo krótkie. Ponieważ VAT rozliczamy w cyklach miesięcznych, nowelizacje ustawy o VAT należałoby publikować przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem" - uważa ekspert. Dodał, że "z zaskoczenia" można wprowadzić tylko przepisy korzystne dla podatników, a w tym wypadku trudno o tym mówić.

Zdaniem Tomasza Siennickiego, doradcy podatkowego z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, w przypadku VAT nie obowiązuje reguła dotycząca rozliczanych rocznie podatków dochodowych, zgodnie z którą zmiana - aby obowiązywała od 1 stycznia danego roku - ma być opublikowana najpóźniej do końca listopada roku poprzedniego.

"Okres rozliczenia nie powinien mieć tutaj decydującego znaczenia. Raczej chodzi o pewność prawa i możliwość podejmowania pewnych decyzji biznesowych" - powiedział. Wskazał, że wiele nowelizacji ustaw o VAT czy akcyzie oraz rozporządzeń do nich było publikowane na kilka dni przed wejściem w życie. "Można mieć co do tego wątpliwości, niemniej nie znam orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które by to kwestionowało" - dodał. Zaznaczył, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zmiana dotycząca samochodów z kratką weszła w życie 1 lutego.

Podatnicy znowu nie zdążą!

Doradca podatkowy z firmy doradczej KPMG Paweł Fałkowski uważa jednak, że podatnicy zdążą się przygotować do zmian. Zwrócił uwagę, że leasingobiorcy samochodów z kratką, którzy podpisali umowy przed wprowadzeniem ograniczeń, utrzymają prawo do pełnego odliczenia VAT zawartego w ratach leasingowych, pod warunkiem, że zarejestrują swoje umowy w urzędzie skarbowym.

Podatnicy będą mieli trochę czasu, by zapoznać się z nowymi przepisami. Ustawa daje im miesięczny okres na rejestrację umów" - zaznaczył. Dodał, że jego zdaniem wskazane by było, aby tego typu nowelizacje były uchwalane i publikowane szybciej, niemniej w tym przypadku projekty były znane i od dłuższego czasu była mowa, że przepisy się zmienią.

czytaj dalej

Z kalendarza prac Senatu wynika, że nowelizacja nie zostanie opublikowana wcześniej niż w połowie grudnia. VAT-em od samochodów z kratką Izba Wyższa będzie mogła się zająć na posiedzeniu w dniach 14-17 grudnia. Jeżeli senatorowie wprowadzą do ustawy poprawki, nowela będzie musiała jeszcze wrócić do Sejmu. Jeżeli Senat nie zgłosi poprawek, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Dopiero, gdy to nastąpi zmiany będzie można ją opublikować.

Nowela przewiduje, że od 1 stycznia 2011 r. do 1 stycznia 2013 r. prawo do pełnego odliczenia VAT będzie przysługiwać przy zakupie lub leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, jeżeli ze świadectwa homologacji producenta lub importera takiego auta będzie wynikać, że nie są to samochody osobowe.

Koniec odliczeń!

Samochody z kratką będą traktowane jak pozostałe osobowe. Ich nabywcy będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Ustawa zawiesza też na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT od paliwa kupowanego do takich aut.

Rząd argumentował, że zmiany przyniosą budżetowi 1,8 mld zł wpływów, a ponadto ukróci proceder montowania do luksusowych samochodów kratek tylko po to, by móc skorzystać z ulgi. Ponadto - jak napisano w uzasadnieniu do ustawy - na wprowadzenie ograniczenia rząd otrzymał zgodę Rady UE.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
r,
Życie,
ekspert,
samochody z kratką,
O,
VAT,
z
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
27%

Oddać za darmo

 
12%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
54%

Nie zbierać wcale

 
4%Głosów: 1868

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (51)

Dodaj komentarz

~j. -

z kratką. A co z pozostałymi zmianami? Od stycznia mają się zmienić stawki VAT a gdzie ustawa?

~Róża Janulewicz -

Czy nadal będę mogła odliczać podatek i VAT od paliwa

~Karol M -

a jej główny księgowy chyba ma problemy z głową

~Maciek -

kratką!Fajna bryka.Skarbówa zarejestrowała mi tą cięźarówę.I co? nie będę mogł już rozliczać vatu?? Co to za państwo.Raz pozwala a potem nie?To jest chory KRAJ!!

~ana -

Budżet dostanie więcej a gmina z podatków dochodowych mniej bo sobie nieodliczony VAT zaliczę w koszty firmy

~Zibi -

wypożyczalnie samochodów i dalej jeżdimy osobówkami z odliczeniami kosztów tyle że bez kratek

~chcę auto z kratką -

Czy osoba kierująca takim autem z kratką posiada prawo jazdy na pojazdy ciężarowe?Czy stosuje się do ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych np. zakaz wjazdu,ruchu ,ograniczenia prędkości ? Czy samowolny demontaż takowej kratki, nie jest ingerencją w konstrukcję pojazdu? Jeśli formalnie tak,to czy policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować na ponowne badanie tech. Co z obowiązkiem posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych.A winieta ? Czy OC jest od pojazdów ciężarowych ?

~robol -

Kratka w mercedesie lub w tym wie,śniackim samochodziku BMW to obciach.A podatnicy nie musza płacić za wasz szpan.

~TYLE W TEMAXCIE -

a ze to sa znaomki kolesie i rodziny rzadzacych to nieudacznicy i tepoglowi patraza na zason wlasnych kieszeni a podnicy niech ciemmy lud placi. dlatego ustawy to bajkopisarstwo no podatki maja ruch okrezny pare lat do tylu od niewielkich kwot liczylo sie podatek od ryczaltu potem zmienili na zalicze podatku a teraz znow do 200 zl jest ryczalt podatku. czyli ktos bierze pieniedze za cos co juz bylo. o ZGROZO. GORZY JAK SIE LUDZIE WNERWIA . I ZA USZY ICH WYCIAGNA

~Next -

nie zrezygnuja z diet?