Glapiński: W przyszłym roku wzrost gospodarki niższy niż w obecnym, ale przyzwoity

W przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż w obecnym, ale przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc. - mówił w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

Glapiński zwrócił uwagę, że sytuacja polskiej gospodarki i finansów jest tak dobra, że "aż strach zapeszyć".

- Polska gospodarka znajduje się w tej chwili w świetnej - od pewnego czasu i jeszcze przez długi czas - sytuacji. Wzrost gospodarczy jest wysoki, właściwie na poziomie bliskim naturalnego tempa wzrostu, czyli wykorzystania maksymalnie tego co możliwe, a jednocześnie nie za wysoki, żeby przegrzewać gospodarkę - mówił Glapiński.

- Wszystkie podstawowe elementy są zrównoważone w naszej gospodarce. Rzadko zdarza się taka sytuacja, co więcej mamy pozytywne (...) ludnościowe elementy (...) więcej Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii niż przyjechało. To są zupełnie nowe sytuacje, bo nasz rynek pracy tak się znakomicie poprawił - dodał.

Reklama

Według niego niepokoi obserwatorów wzrost płac nominalnych, ale - jak podkreślił - jest to esencją rozwoju gospodarczego. - My po to rośniemy, po to gospodarujemy, po to produkujemy, żeby rosły wynagrodzenia, żeby rósł dobrobyt i to się właśnie dzieje. Bardzo szybko rośnie w Polsce dobrobyt - ocenił Glapiński. - Utrzymanie takiego tempa wzrostu, ale nie za wysokiego też, nie niskiego, ale nie wysokiego jest niezwykle ważne - podkreślił.

- Podejrzewam, że w przyszłym roku ten wzrost będzie niższy niż w tym roku - ten jest wyjątkowo wysoki - ale nadal bardzo przyzwoity i blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5 a 4 proc. - ocenił. Dodał, że w jego opinii jednocześnie inflacja będzie się mieściła w odchyleniu od celu inflacyjnego i będziemy mogli "spokojnie, konserwatywnie krok po kroku się rozwijać".

Mamy wzrost z sierpnia tego roku do września około 1,2 pkt. proc., co jest sygnałem bardzo pozytywnym - powiedział PAP dr A. Bartoszewicz. Dodał, że od trzech lat wartość PMI utrzymuje się powyżej 50 pkt., co pokazuje, że w gospodarce "dzieje się coraz lepiej".

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wzrósł do 53,7 pkt. z 52,5 pkt. w sierpniu i wobec prognozy 53,0 pkt. - podała w poniedziałek firma Markit, która bada koniunkturę.

"Jest to informacja, która wskazuje na bardzo dobry odczyt tego wskaźnika, czyli informacja, która odnosi się do wartości powyżej 50 pkt. Wszystkie wartości poniżej 50 pkt są niekorzystne i świadczyłyby o tym, że w gospodarce dzieje się coś niedobrego, przedsiębiorcy obawiają się przyszłości, nie dokonują zakupów, nie wierzą w to, że będą w stanie sprzedawać swoje produkty" - tłumaczył ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

Jak mówił, wartości powyżej 50 pkt. są wartościami, które są pożądanymi. "Mamy wzrost z sierpnia tego roku do września około 1,2 pkt. proc., co jest sygnałem oczywiście bardzo pozytywnym, bo ta dynamika wzrostu jest istotna" - powiedział ekonomista.

Jednocześnie podkreślił, że "ważne jest, że od trzech lat ta wartość PMI utrzymuje się powyżej 50 pkt., czyli bardzo długi okres, najdłuższy od 1998 roku, który pokazuje, że w gospodarce dzieje się dobrze i dzieje się coraz lepiej".

Bartoszewicz stwierdził, że jeżeli zwrócimy uwagę, że wskaźnik PMI w Europie osiągnął wartość ponad 58 pkt., "to świadczy o tym, że mamy środowisko, w którym funkcjonujemy bardzo pozytywnie, widzące swoją przyszłość, a tym samym nasze uzależnienie miedzy innymi od gospodarki niemieckiej daje podstawy do myślenia i oczekiwania, że nasz wskaźnik z obecnych 53,7 pkt. proc. będzie dalej rósł, będzie ta przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej się rozwijała".

Ekonomista zwrócił również uwagę na fakt, że rosną ceny produktów gotowych. "Przedsiębiorcy kupują zasoby i surowce do tego, żeby produkować, bo widzą perspektywę zamówień" - powiedział.

I podsumował: "widzą, że rynek, na którym działają jest dla nich przychylny, a tym samym podejmują takie decyzje, które wiążą się z rozwojem swojego przedsiębiorstwa, a nie z ograniczeniem jego działalności".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »