GUS: Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,5 proc. rok do roku

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,6 proc. - podał we wtorek GUS. Sprzedaż detaliczna realnie spadła o 1,2 proc. rok do roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju spadła o 0,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,6 proc. - podał we wtorek GUS.  Sprzedaż detaliczna realnie spadła o 1,2 proc. rok do roku. 



Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju spadła o 0,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju spadła o 0,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc.

Z danych GUS wynika, że w maju br. sprzedaż w kategorii "pojazdy mechaniczne" zwiększyła się o 6,1 proc. w ujęciu rocznym i o 1,9 proc. licząc miesiąc do miesiąca. Sprzedaż paliw spadła rdr o 12,3 proc. i o 1,5 proc. mdm.

W przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych sprzedaż urosła o 4,8 proc. rdr i o 5,5 proc. mdm. W przypadku kategorii "pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach" dynamika roczna wyniosła 10,7 proc., w miesięczna - 2,3 proc.

Reklama

GUS podał też, że sprzedaż leków i kosmetyków zwiększyła się w maju o 10,5 proc. rdr i o 1,0 proc. mdm. W przypadku odzieży i obuwia było to odpowiednio: 9,9 proc. i minus 6,5 proc.

Sprzedaż w kategorii meble, AGD, RTV urosła w ujęciu rdr o 7,5 proc. i o 4,9 proc. w ujęciu miesięcznym. W przypadku prasy i książek sprzedaż spadła o 4,0 proc. względem analogicznego miesiąca 2012 r. i urosła o 2,2 proc. mdm. W kategorii "pozostałe" sprzedaż zmniejszyła się o 9,2 proc. rdr i o 0,6 proc. mdm

_ _ _ _

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o wtorkowych danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej, która w maju wzrosła o 0,5 proc. rok do roku, a także o spadku stopy bezrobocia do 13,5 proc.:

"Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w maju wpisują się w obraz trwającego w Polsce spowolnienia gospodarczego i podobnie jak inne opublikowane już w tym miesiącu - produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa - nie wskazują, aby sytuacja w drugim kwartale bieżącego roku ulegała poprawie. I choć o 0,5 pkt procentowego obniżyła się w maju stopa bezrobocia, tj. najwięcej od kwietnia 2012 r., zmianę tą należy przypisywać w głównej mierze czynnikom sezonowym, czyli nie mającym nic wspólnego z trwałym przyrostem etatów.

Gospodarstwa domowe, właśnie w związku z utrzymującymi się obawami o utratę pracy i słabo rosnącymi dochodami, wyraźnie ograniczają konsumpcję - główny filar polskiej gospodarki, co, podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku, będzie miało duży wpływ na dynamikę PKB. Spodziewamy się, że nadal będzie znajdować się ona poniżej 1,0 proc. rok do roku.

Opublikowane we wtorek dane, w połączeniu z poznanymi w ostatnich dniach, będą w naszej ocenie wsparciem dla tych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy w lipcu opowiadać się będą za jeszcze jednym cięciem stóp procentowych. Spodziewamy się, że publikacja najnowszych prognoz NBP w lipcu dotyczących inflacji i PKB przekona przynajmniej pięciu członków Rad, w tym prezesa NBP Marka Belkę, do głosowania za kolejną obniżką stóp procentowych. W naszej ocenie, w świetle ostatniej wyraźnej deprecjacji złotego i interwencji NBP na rynku walutowym, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest cięcie stóp o 25 pkt bazowych".

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju spadła o 0,1 proc. rdr, a mdm wzrosła o 0,4 proc.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w kwietniu i w maju:

                           V 2013             IV 2013   
                        V'12    IV'13      IV'12   III'13
.
ogółem                  0,5     1,6         -0,2    -2,7
.
pojazdy                 6,1     1,9          5,8    -7,3
mechaniczne 
.
paliwa                -12,3    -1,5         -8,0     1,8
. 
żywność, napoje,        4,8     5,5         -3,6   -13,1
wyroby tytoniowe          
pozostała sprzedaż     10,7     2,3          4,9   -11,4
w niewyspecjalizowanych  
sklepach
.
leki, kosmetyki        10,5     1,0          9,1    -1,2
. 
odzież, obuwie          9,9    -6,5         11,6    22,9
.
meble, AGD, RTV         7,5     4,9          8,9     5,2
prasa, książki         -1,0     2,2         -0,3     9,1
.
pozostałe              -9,2    -0,6         -2,4     8,1

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport spadły w maju w ujęciu rdr o 12,2 proc., po wzroście o 3,0 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 8,0 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport spadły o 5,5 proc. mdm. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: handel detaliczny | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »