Kondycja domów mediowych - syntetyczna analiza

Organizacja RECMA jak co roku zbadała obroty największych grup komunikacyjnych na świecie, stawiając sobie za cel wskazanie najbardziej konkurencyjnych podmiotów. Na potrzeby przygotowanego raportu poddano analizie niemal 700 agencji mediowych.

RECMA (Research Company Evaluating the Media Agency Industry) oszacowała wartość polskiego rynku reklamy w 2014 roku na 2,716 mld euro, co oznacza wzrost o 9 proc. względem wyliczeń analityków za rok 2013 (2,489 mld euro). Firmy z pierwszej trójki w 2014 roku zarządzały budżetami o łącznej wartości ponad 1,1 mld euro. Nieznacznie wzrosło również zatrudnienie w polskich domach mediowych. Jedynie 12 domów mediowych z całego świata uzyskało ocenę A+ (outstanding). W tym wąskim gronie znalazł się ponownie jeden z liderów polskiego rankingu.

- Jeżeli chodzi o pozostałe domy mediowe ujęte w czołówce zestawienia, poza jednym, który wykazał stratę i jednym, który utrzymał obroty na niemal identycznym poziomie, wszystkie odnotowały wzrost obrotów - wskazuje Rafał Sobiczewski z ZenithOptimedia Group, komentując ranking domów mediowych RECMA.

Reklama

Trendy w SEM

Użytkownicy internetu, których z każdym rokiem przybywa, z coraz większą intensywnością przeglądają treści dostępne online. To sprawia, że wzrasta potencjał tego rynku. Zapotrzebowanie na interaktywną treść dostępną w sieci stwarza dla domów mediowych możliwości rozwoju, a jednocześnie jest motorem napędzającym inwestycje w zaplecze contentowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że granica między reklamą telewizyjną a internetową stopniowo zaciera się, jak ocenia Paweł Linke z Media Impact Polska, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w przepływie budżetów reklamowych pomiędzy tymi sektorami.

Według autorów badania "Perspektywy rozwojowe reklamy online w 2014 roku" całkowity udział reklamy internetowej w budżetach marketingowych wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat z poziomu 10 proc. do 25 proc. w tym roku. Tym samym reklama internetowa umocniła się na drugim miejscu po reklamie telewizyjnej w skali wydatków ponoszonych na działania marketingowe. Włodzimierz Schmidt z IAB Polska ocenia, że wydatki na reklamę interaktywną online w kolejnych latach nadal będą rosły. Już w 2013 roku wyniosły one według szacunków IAB Polska oraz PwC Adex ponad 850 mln złotych, stanowiąc 35 proc. udziału w wydatkach na reklamę internetową. Oznacza to wzrost rzędu 10,2 proc. w stosunku do roku 2012. W ubiegłym roku natomiast wydatki rosły szybciej niż cały rynek - wskazują analitycy.

W opinii ekspertów branża mediowa będzie nadal dynamicznie rozwijać się w kierunku zastosowań kompleksowych dla swoich klientów. Mowa tu zarówno o procesach optymalizacji witryn www, jak i budowaniu i udoskonalaniu treści content marketingowych przeznaczonych dla użytkowników internetu. O rozwoju witryny w równym stopniu będą decydować dedykowana promocja SEO/SEM oraz zwiększające się znaczenie mediów społecznościowych. Już teraz liderzy rankingów mocno inwestują w technologie, czego przykładem jest zainteresowanie zautomatyzowanym systemem zakupu i sprzedaży reklam w sieci, czyli programmaticiem. Opiera się on na automatycznej analizie danych przy wykorzystaniu protokołu Real-Time Bidding (aukcji w czasie rzeczywistym).

Z kolei, jak wskazują autorzy raportu "Agencje reklamowe i domy mediowe 2014", który został opracowany na podstawie badania Millward Brown SMG/KRC na początku ubiegłego roku, znaczne obniżki cen reklam telewizyjnych wywołały prawdziwy boom na ich zakup. Analitycy z RECMA podali, że w ubiegłym roku przeprowadzono w naszym kraju ponad sto przetargów na zakup kampanii telewizyjnych, przy czym drugi w kolejności z badanych rynków miał ich blisko połowę mniej. Agencje wiele na tym straciły, ponieważ, jak podkreślają autorzy raportu, gorączka niskich cen nie pozostawiła domom mediowym wiele czasu na planowanie i właściwą estymację ryzyka, co pociągnęło za sobą negatywne skutki finansowe zarówno dla nich, jak i ich klientów.

Płace nieznacznie wyższe

Przepływ środków w ramach budżetów nie pozostaje bez wpływu również na poziom wynagrodzeń ich pracowników, chociaż próżno szukać tu znaczących wzrostów. Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR w ubiegłorocznym raporcie dotyczącym płac w domach mediowych odnotowało przeciętny wzrost wynagrodzeń w agencjach mediowych pomiędzy 2013 a 2014 rokiem o 2,7 proc., przy czym dotyczyły one jedynie 51 proc. stanowisk. Porównywane wynagrodzenie całkowite obejmowało stawki zasadnicze oraz premie i nagrody. W opublikowanej w tym roku edycji raportu czytamy, że dwie trzecie spośród badanych firm zakończyło 2014 rok, nieznacznie zwiększając przychody lub utrzymując je na poziomie z 2013 roku. Liczba zleceń na rynku rosła szybciej. Ponad 80 proc. firm deklarowało natomiast wzrost lub utrzymanie pozycji.

Źródło: Semahead

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »