Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Koniec roamingu wewnątrz UE: Pierwszy krok do jednolitego rynku telekomunikacyjnego

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Już w przyszłe wakacje za połączenia komórkowe z innych krajów Unii zapłacimy być może tyle, ile za krajowe. Komisja Europejska chce przyspieszyć zniesienie stawek roamingowych.

Kiedy koniec roamingu wewnątrz UE?
Kiedy koniec roamingu wewnątrz UE? /©123RF/PICSEL

Eksperci przyznają, że nie ma żadnego uzasadnienia technicznego, by telefonowanie do innych krajów UE kosztowało więcej niż w granicach jednego państwa.

CZYTAJ DALEJ

- Nie widać żadnego powodu, dla którego rozmowy przez schengenowską granicę, która nie istnieje, mają być 4-5 razy droższe, a połączenia dostępu do internetu - 40 razy droższe, tak jak to było do niedawna - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Tomasz Kulisiewicz, analityk wiodący Audytel S.A. - Są ogromne sieci łączące całą Europę, przełączenia na długich dystansach nie kosztują więcej niż na krótkich. Wręcz przeciwnie - na krótkich dystansach jest więcej przełączania niż na długich dystansach.

Jak podkreśla Kulisiewicz, pierwotny plan tzw. agendy cyfrowej zaproponowanej przez wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Neelie Kroes zakładał zniesienie wewnątrzunijnego roamingu w sieciach komórkowych do 2015 roku. Teraz Bruksela chce jednak przyspieszyć ten proces i ujednolicić ten obszar rynku już od lipca 2014 r. Kulisiewicz zauważa, że może to mieć związek z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Ze zniesieniem roamingu w obrębie UE pogodzili się już operatorzy, którzy - według Kulisiewicza - niedługo zaczną szukać innych źródeł przychodu. Duzi operatorzy nie odczują tej zmiany tak bardzo, natomiast może ona mocno dotknąć mniejsze spółki telekomunikacyjne.

- Ten kierunek jest rzeczywiście słuszny, operatorzy będą musieli się z tym pogodzić, bo to będzie prawdopodobnie silne wymuszenie regulacyjne. Konsumenci mogą się tylko cieszyć. W analizie bilansu korzyści społecznych wychodzimy na plus - podkreśla analityk Audytela.

Według Kulisiewicza zniesienie roamingu w obrębie Unii to jedyny krok, jaki jest możliwy w najbliższym czasie, w kierunku ujednolicenia rynku telekomunikacyjnego. Obecnie jest on bardzo zróżnicowany - ceny połączeń komórkowych pomiędzy najtańszą Litwą a najdroższą Holandią różnią się ponad siedmiokrotnie. Takie rozbieżności są nieproporcjonalne do cen innych produktów w różnych krajach. Na przykład ceny mleka różnią się jedynie o ok. 40 proc.

Komisja Europejska już od ponad 10 lat próbuje stopniowo wprowadzać jednolite regulacje dla rynku telekomunikacyjnego. Przykładem skutecznie działającego prawa jest rozporządzenie roamingowe z 2007 r., które ustaliło maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe i transfer danych w obrębie UE. Rozporządzenie to spowodowało znaczną obniżkę cen, ale nie zrównało ich ze stawkami za połączenia krajowe.

ważne

  • W związku ze zbliżającym się terminem kolejnej obniżki stawek MTR (Mobile Termination Rates) do poziomu wynikającego z wydanych w dniu 14 grudnia 2012 r. decyzji SMP, zgodnie z którymi stawki MTR od dnia 1 lipca 2013 r. wynoszą 0,0429 zł/minutę, Prezes UKE wyraża zaniepokojenie faktem, iż obowiązki regulacyjne nie są dobrowolnie wdrażane przez zobowiązanych operatorów sieci ruchomych w drodze aneksów do umów międzyoperatorskich. więcej »

- W tej kwestii nie ma przebacz, bo ceny maksymalne hurtowe były ustalane, ale w euro, a każdy kraj ma inną siłę nabywczą euro, nawet kraje wewnątrz strefy euro. Co innego znaczy 1 euro dla Greka, co innego znaczy 1 euro dla Fina. Nawet wewnątrz strefy euro te ceny nie są jednakowe, a rozbieżności były bardzo duże - mówi Kulisiewicz.

Komisja Europejska chce przedstawić pakiet nowych propozycji legislacyjnych we wrześniu tego roku. Potem projekty trafią pod obrady Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów Unii Europejskiej. Kulisiewicz zaznacza, że regulacje dotyczące rynku roamingowego są zdecydowanie najprostsze do wprowadzenia i przewiduje, że to na tym działaniu skoncentruje się Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej.

Koniec roamingu wewnątrz Unii możliwy już za rok

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player

Źródło informacji: Newseria Biznes

Więcej o:
Stawek,
rynek telekomunikacyjny,
Komisja Europejska,
roaming,
telefony,
telefony komórkowe,
telekomuniikacja
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
5%

Zły

 
85%

Trudno powiedzieć

 
6%

Nie mam zdania

 
4%Głosów: 101

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (205)

Dodaj komentarz

~Demosracja -

Może zróbmy tak, skoro każdy kraj ma jakąś średnią krajową to może złodzieje z PE ustalą ceny roamingu wg tejże kwoty np: minuta rozmowy to 0,03% średniej krajowej i to będzie uczciwsze. Więc skoro ceny rozmów można ustalić od średiej krajowej to może i inne ceny też ustalimy od średniej krajowej, np nowych aut, itp, itd. Demokracja i UE to taka komuna demokratyczna, demokracja jest tylko w czasie wyborów, a w każdym innym czasie to wprost komuna. Buhahaha.

~haha -

Czytam komentarze i sie zastanawiam, czy polacy to ludzie madrzy, czy debile? chcecie tylko kase albo wieksza kase! zeby dostac kase z socjalu, to ktos inny musi dołozyc do tego. renty czy emerytury mozna stopniowo podnosic w czasie, gdy panstwo sie bogaci, bo KASA NIE BIERZE SIE Z NICZEGO! a jak ktos narzeka na swoja pensje, to trzeba bylo sie uczyc, a nie kamieniami na szkole rzucac! Trzeba dobrze pracowac albo zmienic prace.. polacy chca tylko duze pieniadze za free!

~kazi -

Bo umowa z Schengen , nie zniosła granic , jak czerwona propaganda UE trąbiła , by utrzymać przy korycie post komunistyczne partie kiedyś finansowane przez towarzyszy z kremla, zarówno w Europie wschodniej jak i zachodniej. Schengen pozwoliło tylko ludziom przekraczać granicę bez kontroli. Towary i usługi , nadal musiały tą granicę przekraczać , by państwa mogły czerpać z tego korzyści. UE nie jest jedną wielką strefą bezcłową , w Czechach , w Niemczech, w sklepach złotówką nie zapłacisz, , po oficjalnie ustalonym kursie wymiany , bo kantory i banki muszą od nas ściągać haracz za wymianę waluty.

~Kuubas -

Każdy wie, że absolutnie wszystkie działania Rostowskiego są idiotyczne. Ale ja w to, że jest skończonym kretynem nie wierzę. Nawet małpa nie popełniłaby tylu błędów !! Z zarządzaniem finansami państwa poradziło by sobie lepiej 5 letnie dziecko. Teraz pytanie, dlaczego Rostowski tak postępuje??? Dlatego powstała Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (perrp.pl) ! Wychodzą z założenia, że trzeba stawiać na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Polskie, aby w przyszłości Emeryci i Renciści mieli zabezpieczony byt ! Ich hasło: -Każdy będzie w przyszłości Emerytem i Rencistą jeśli dożyje- ! Dlatego stawiają na Gospodarkę i Służbę Zdrowia !

~... -

Czyżby ktoś wreszcie się dopatrzył, że ceny w całej europie są dużo wyższe niż u nas w kraju? Czyżby ktoś zwrócił uwagę, że u nas w kraju płacimy dużo więcej mając dużo mniejsze zarobki? A może wreszcie ktoś zauważył, że praktycznie wszystkie firmy świadczące usługi telekomunikacyjne pochodzą z unii i korzystają z naszego stanu prawnego do dojenia nas i utrzymywania połączeń w europie? Czyżby już się nachapali czy jakaś inna przyczyna?

~JAMES -

JESTEM ZA O ILE PENSJE TEŻ BĘDĄ RÓWNE W CALEJ UE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~MM -

A KIEDY KONIEC TAK WYSRÓBOWANYCH OPŁAT ZA ENERGIE I INNE MEDIA,KIEDY POMOC OD PANSTWA TAKA JAK W UNII, KIEDY ZASILKI DLA DZIECI JAK W UNII, CZYLI KIEDY OBYWATEL ODCZUJE ZE UNIA NAM COS GWARANTUJE I MAMY Z TEGO KORZYSCI A NIE RUJNUJE NAS?

~mirobar -

Ale pi-----------enie . Co to rozmowy przez komórkę to podstawa egzystencji ludności członków UE. A gdzie są zrównane dochody członków tej pieprzonej Unii ?

~fiku -

Powinni zrównać płace,bo Polak przy obecnych zarobkach jest Chińczykiem Europy.

~fdsfd -

Może niech zaczną od tego że będą nam płacili najniższą krajową w euro.