Leasing samochodu osobowego: Jak zrobić to najlepiej?

Leasing samochodu w ramach działalności gospodarczej to sposób, aby maksymalizować korzyści podatkowe związane z jego użytkowaniem. Jednak wybór leasingu jako formy zakupu to dopiero początek. Istnieją bowiem różne formy leasingu i każda sprawdza się w innych sytuacjach.

Na czym polega leasing finansowy?

W leasingu finansowym przedmiot leasingu wlicza się w poczet środków trwałych. Jest to opcja rzadko wybierana przy zakupie nowych pojazdów, ponieważ w przypadku takiej formy zakupu firma musi już na początku zapłacić cały podatek VAT i to od sumy płatności leasingowej. W koszty prowadzonej działalności wpisać można jedynie część odsetkową raty.

Leasing finansowy w pewnych warunkach może być jednak korzystniejszy. Mowa tutaj albo o krótkim czasie trwania leasingu (np. 12 miesięcy), który nie jest zazwyczaj możliwy w leasingu operacyjnym, albo przy zakupie pojazdu używanego, gdy firma uzyskuje zwolnienie z podatku VAT.

Reklama

Leasing operacyjny - wybór większości

Znacznie bardziej rozpowszechniony i zazwyczaj korzystniejszy jest leasing operacyjny. Pozwala on na stosunkowo szybką amortyzację kosztów. W przypadku zakupu za gotówkę amortyzacja trwa zazwyczaj 5 lat, a w leasingu operacyjnym czas ten jest krótszy - trwa tyle ile umowa leasingu, czyli najczęściej 3-4 lata. Całość rat leasingowych netto można od razu wpisać w koszty działalności.

Jeśli firma potrzebuje większych kosztów na początku, to może zdecydować się na większy wkład własny, który od razu można odpisać i uzyskać korzyści podatkowe. Największą zaletą jest możliwość odliczenia kwoty większej niż 20 000 euro (ok. 83 000 złotych), co ma znaczenie w przypadku zakupu droższych pojazdów. Limit ten obowiązuje natomiast przy zakupie samochodu w kredycie bądź za gotówkę.

Atrakcyjny innowacyjny leasing operacyjny

Od niedawna niektórzy producenci oferują także nowe formy leasingu, bazujące na leasingu operacyjnym. Różnicą jest to, że spłaca się w comiesięcznych, niższych ratach jedynie utratę wartości pojazdu, a nie całą jego wartość początkową. W zamian za niższe raty ewentualny wykup samochodu następuje po aktualnej cenie rynkowej. Dzięki temu również przy późniejszej sprzedaży odkupionego samochodu przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od różnicy pomiędzy ceną wykupu a ceną sprzedaży auta. Wygodnym rozwiązaniem jest też oddanie samochodu dealerowi. Klient nic na tym nie traci, bo spłacił samochód tylko do aktualnej jego wartości, a nie musi się potem zajmować sprzedażą starego samochodu i może od razu podpisać kolejną umowę na nowe auto - bezpieczniejsze, wygodniejsze i bardziej niezawodne.

Ze względu na niskie koszty utrzymywania samochodu w firmie tego typu oferty są coraz popularniejsze, szczególnie odkąd kolejni producenci udostępniają je małym i średnim firmom. Należą do nich Toyota, Mercedes, Audi, Volkswagen czy Škoda.

Leasing połączony z opieką serwisową

Niektóre marki łączą tradycyjną lub innowacyjną formę leasingu z obsługą serwisową. To leasingodawca dba o ubezpieczenie, przeglądy oraz ponosi koszty ewentualnych awarii. Dodatkowo zapewnia także dwa komplety ogumienia oraz ich przechowywanie. Opłata za taką opiekę doliczona jest do comiesięcznych rat leasingowych, dzięki czemu można wygodnie zakwalifikować je jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Firmie pozostaje jedynie tankować pojazd - jest to wtedy jedyny koszt eksploatacyjny, jaki ponosi, oprócz płacenia rat leasingowych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: samochod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »