Zmiany w radzie nadzorczej banku po podniesieniu opłat przez PKO BP

- W najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP, nastąpią zmiany w radzie nadzorczej banku - poinformował w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz. To efekt zapowiedzianej przez PKO BP podwyżki prowizji i opłat.

Bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Część obserwatorów rynku wiązała to z wprowadzaniem podatku bankowego i chęcią jego przerzucenia na klientów.

- Ciężko dyskutować z decyzją banku, która sprawia wrażenie decyzji rutynowej, decyzji, która w tym okresie była podejmowana na przestrzeni ostatnich lat i która niewiele wspólnego, właściwie nic nie ma wspólnego z podatkiem bankowym - powiedział Jackiewicz dziennikarzom.

- Natomiast bardzo wyraźnie chcę powiedzieć, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia bardzo wiele do życzenia i jest przedmiotem naszej troski, że doszło do takiego zaniedbania. Uważamy, że uzasadnienie dla tego typu podwyżek, dla tego typu zmiany w tabeli marż i opłat, powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, być może również akcjonariuszom. I z tego powodu wyciągniemy stosowne wnioski, w najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, nastąpią zmiany w Radzie Nadzorczej - takie, które spowodują, że będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu - powiedział Jackiewicz.

Reklama

Dopytywany przez dziennikarzy, czy możliwa jest zmiana w zarządzie PKO BP, odparł, że to pytanie do Rady Nadzorczej. - To ona musi ocenić to, jak sobie radzą władze spółek z zasadami postawionymi przed nimi. Jeśli dojdą do wniosku, że władze sobie nie radzą, to wtedy będą miały prawo podjąć decyzję o zmianie - zaznaczył minister.

Pytany, czy dywidenda skarbu państwa z PZU i PKO BP nie zmniejszy się na skutek podatku bankowego, odparł: "dywidendy są zaplanowane" i nic się nie zmienia. - Wiemy jaką kwotę chcemy osiągnąć z dywidend. To było konsultowane, ustalane z władzami poszczególnych spółek - powiedział.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

Bank informował, że planowane zmiany w taryfie prowizji i opłat nie są związane z podatkiem bankowym i nie planuje wprowadzać kolejnych zmian w taryfie w 2016 roku.

- - - - -

26 stycznia br. Interia informowała: PKO: PKO BP podnosi swoje prowizje

Planowane zmiany w taryfie prowizji i opłat PKO BP nie są związane z podatkiem bankowym, a bank nie planuje wprowadzać kolejnych zmian w taryfie prowizji i opłat w 2016 roku - poinformował PAP Paweł Borys, dyrektor ds. Strategii i Inwestycji w PKO BP.

Bank informował w poniedziałek, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja.

- Decyzja o zmianie w taryfie prowizji i opłat została podjęta w grudniu, nie ma nic wspólnego z podatkiem bankowym - powiedział we wtorek Borys.

- Co roku robimy przegląd taryf, a te zmiany niekoniecznie będą prowadziły do wzrostu kosztów dla klienta, a ich głównym elementem jest promowanie bankowości internetowej - powiedział.

Poinformował, że planowane zmiany dotyczyć będą około 20 proc. klientów banku.

Szacunki analityków zakładają, że PKO BP będzie musiał zapłacić około 800 mln zł podatku bankowego i zdaniem Borysa są one "bliskie prawdy".

Bank podał we wtorek, że nie planuje wprowadzania kolejnych zmian w taryfie prowizji i opłat w 2016 roku. Przewodniczący sejmowej Komisja Finansów Publicznych Andrzej Jaworski po informacjach o planowanych zmianach opłat w PKO BP zapowiedział, że zaprosi prezesa PKO BP na posiedzenie Komisji.

Ustawa o tzw. podatku bankowym zakłada, że jego wprowadzenie nie może stanowić podstawy do zmiany warunków świadczenia usług finansowych wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

PKO BP nie spodziewa się w 2016 roku wzrostu przychodów z prowizji i opłat - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

"W ciągu ostatnich 5 lat wynik banku z tytułu prowizji i opłat pozostaje na podobnym poziomie, a nawet ulega obniżeniu. Bank nie spodziewa się też wzrostu przychodów z prowizji i opłat w 2016 roku. W związku ze wzrostem liczby klientów oznacza to spadek przychodów prowizyjnych w przeliczeniu na jednego klienta" - napisano w komunikacie.

PKO Bank Polski obsługuje 8,8 mln klientów indywidualnych. Wprowadzane zmiany w niewielkim stopniu dotyczą podstawowej oferty kierowanej obecnie do klientów: najpopularniejszych kont osobistych i kart debetowych oraz kredytów hipotecznych i pożyczek gotówkowych. W rezultacie obejmą one około 20% klientów indywidualnych. (PAP/Interia)

Sprawdź bieżące notowania PKO BP na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | Skarb Państwa | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »