O imporcie prądu polskie firmy mogą zapomnieć. Rząd szykuje coś innego

Przedsiębiorstwa energochłonne od lat domagają się wprowadzenia ulg w zakupie energii elektrycznej podobnych do tych, jakie mają ich konkurenci np. w Niemczech. Wiceminister energii Tadeusz Skobel informuje, że rząd pracuje nad kilkoma rozwiązaniami mającymi na celu zachowanie konkurencyjności polskich odbiorców przemysłowych.

- W trakcie realizacji jest kilka procesów uwzględniających postulaty branż energochłonnych, mające na celu zachowanie konkurencyjności polskich odbiorców przemysłowych - informuje Tadeusz Skobel, wiceminister energii.

Pierwszym z nich jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii z 29 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz.U. z 2017 r. poz. 2500), wprowadzająca znaczące i oczekiwane przez przemysł, rozszerzenie kręgu beneficjentów obecnie funkcjonującej ulgi w opłacie jakościowej.

Reklama

Mechanizm ten wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, które, zgodnie z ustaleniami, będą realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy wsparciu Ministerstwa Energii.

Drugi pomysł to ulga w opłacie mocowej skierowana do przemysłów energochłonnych jako instrument pomocowy w ramach notyfikowanego mechanizmu rynku mocy. Proces notyfikacji w Komisji Europejskiej (KE), prowadzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii również ze wparciem Ministerstwa Energii.

Kolejne rozwiązanie to wprowadzenie rekompensat na pokrycie kosztów pośrednich uprawnień do emisji CO2. Kwestia wprowadzenia rekompensat na pokrycie kosztów pośrednich energii elektrycznej z tytułu nabycia uprawnień do emisji CO2 jest w gestii Ministerstwa Środowiska.

Resort środowiska prowadzi obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisjami gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw.

Udział wsparcia musi uwzględniać pozostałe narzędzia kompensujące koszty transformacji w czwartym okresie ETS, jak np. derogacje oraz Fundusz Modernizacyjny.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie natomiast resortem wiodącym w sprawie propozycji systemu rekompensat dla przemysłu energochłonnego z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej wynikającego z polityki klimatycznej, należy podkreślić poparcie resoru energii dla tych działań .

Następne rozwiązanie to projekt ustawy o promowaniu energii z wysokosprawnej kogeneracji, również obejmuje przepisy uwzględniające ulgę w opłacie kogeneracyjnej adresowaną do przemysłu energochłonnego na podobnych zasadach jak w przypadku systemu wsparcia energii z odnawialnych źródeł energii lub rynku mocy.

A co z importem energii?

Z długoterminowym importem energii sprawa jednak prosta nie jest. Minister Tomasz Skobel informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej (UE) 2016/1719 z dnia 26 września 2016 r. ustanawiającym wytyczne dotyczące długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych (dalej Wytyczne FCA) ustalone zostały zasady harmonizacji długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych w Europie.

- Zgodnie z wytycznymi FCA Operatorzy Systemów Przesyłowych (OSP) na granicy obszaru rynkowego wydają długoterminowe prawa przesyłowe, chyba że właściwe organy regulacyjne przyjęły skoordynowane decyzje o niewydawaniu długoterminowych praw przesyłowych w odniesieniu do tej granicy. Jeżeli w momencie wejścia w życie wytycznych FCA nie istniały długoterminowe prawa przesyłowe na granicy obszaru rynkowego, właściwe organy regulacyjne powinny przyjąć, nie później niż sześć miesięcy po wejściu ich w życie, skoordynowane decyzje w sprawie wprowadzenia długoterminowych praw przesyłowych - informuje Tadeusz Skobel.

Przypomniał, że w momencie wejścia w życie wytycznych FCA zasady alokacji zdolności przesyłowych na profilu synchronicznym łączącym Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) z systemami Niemiec, Czech i Słowacji obejmowały produkty długoterminowe, zatem Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) utrzymały wydawanie długoterminowych praw przesyłowych na tych granicach KSE.

W odniesieniu do granic obszarów rynkowych Polska-Szwecja i Polska-Litwa Prezes URE w decyzjach z 17 maja 2017 r. postanowił o niewydawaniu przez PSE długoterminowych praw przesyłowych.

Nie ma możliwości

PSE cyklicznie wykonują analizy i wyznaczają maksymalne, możliwe do udostępnienia dla potrzeb realizacji wymiany transgranicznej długoterminowe zdolności przesyłowe (roczne i miesięczne). Stosowne informacje w tym zakresie są publikowane na stronie internetowej PSE.

- Aktualnie wyniki przedmiotowych analiz wskazują, że nie ma możliwości udostępniania długoterminowych zdolności przesyłowych w formie pasma (produkt BASE) dla horyzontu miesięcznego oraz rocznego, których fizyczna realizacja byłaby możliwa przez OSP przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy KSE i systemów połączonych - przekonuje Tadeusz Skobel.

Jak wyjaśnia, udostępnianie przez PSE zdolności przesyłowych w długich horyzontach czasowych wiązałoby się bowiem z koniecznością stosowania przez OSP na dużą skalę kosztowych środków zaradczych.

- Mając na uwadze fakt, że koszty zastosowania tych środków zostałyby przeniesione przez taryfę przesyłową PSE S.A., a tym samym obciążały wszystkich odbiorców końcowych w Polsce, takie działanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione - dodaje Tomasz Skobel.

Równocześnie informuje, że PSE, wraz z pozostałymi OSP regionu środkowowschodniej i środkowo-zachodniej Europy (region CORE) prowadzą intensywne prace nad opracowaniem metodologii skoordynowanego wyznaczania zdolności przesyłowych w horyzoncie długoterminowym, która ma spełniać wymagania Wytycznych FCA. (...)

Dariusz Ciepiela

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: energia | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »