Obwód kaliningradzki niezależny od tranzytu gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił podczas uruchomienia w obwodzie kaliningradzkim pływającego terminalu LNG "Marszałek Wasilewski", że region ten stał się niezależny od tranzytowych dostaw gazu. Obecnie gaz trafia tam tranzytem, m.in. przez Litwę.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ocenił we wtorek, że terminal pozwoli na dostawy gazu skroplonego do obwodu kaliningradzkiego "w przypadku hipotetycznej blokady gazowej ze strony Litwy".

Jak mówił Putin, moc terminalu - 2,7 mld metrów sześc. gazu rocznie - "praktycznie całkowicie pokrywa zapotrzebowanie regionu, jest gwarancją niezawodnego alternatywnego wariantu zaopatrzenia regionu w gaz; obniża i sprowadza do zera zależność od tranzytowych dostaw gazu".

Rosyjski prezydent przyznał, że dostawy gazu przesyłanego gazociągami są tańsze i bardziej racjonalne ekonomicznie.

Reklama

Zapewnił jednak, że różnica pomiędzy ceną LNG a ceną gazu dostarczanego rurociągami nie powinna "stać się dodatkowym obciążeniem dla konsumenta" i że rząd Rosji otrzymał odpowiednie zalecenia w tej sprawie.

Według szacunków "Kommiersanta", pełne wykorzystanie terminalu "Marszałek Wasilewski" przy obecnej różnicy między ceną LNG i obecną regulowaną ceną wewnętrzną gazu w Kaliningradzie, która wynosi 4,84 tys. rubli za 1 tys. metrów sześc. gazu (ok. 61 USD), oznaczałoby straty rzędu 27 mld rubli rocznie (403,4 mln USD).

Obwód kaliningradzki otrzymuje gaz poprzez zbudowany jeszcze w czasach ZSRR gazociąg prowadzący przez terytorium Litwy. "Marszałek Wasilewski", zbudowany w Singapurze, służy do magazynowania LNG i jego regazyfikacji.

Według planów rosyjskiego koncernu Gazprom skroplony gaz miałby być dostarczany z powstającej fabryki LNG w Wyborgu. Planowo ma ona być uruchomiona w 2019 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel

Niemcy też chcą terminal LNG

Koncerny German LNG Terminal oraz RWE złożyły w urzędzie miejskim leżącego nad Łabą miasta Brunsbuettel gotowe plany budowy terminalu LNG. Byłby to pierwszy gazoport w Niemczech.

Przedstawiciele German LNG Terminal zapewniają, że gazoport byłby gotowy w 2022 roku.

Decyzja o budowie w Brunsbuettel terminalu cieszy się poparciem wszystkich partii w lokalnym parlamencie. Jak zapewnił burmistrz miasta Martin Schmedtje budowa mogłaby się rozpocząć już w styczniu 2019 roku.

Przedstawiciele "German LNG Terminal" zapewniają, że gazoport byłby gotowy w 2022 roku. Równolegle do planów budowy LNG, władze miasta otrzymały protest podpisany przez Zielonych i ekologów przeciwko jego budowie. - W przypadku gazoportów mamy do czynienia z najbardziej szkodliwą dla klimatu formą gazu.

Podczas wydobywania, podczas produkcji wydobywa się bardzo dużo metanu do atmosfery - powiedział ekolog Reinhard Knof, tłumacząc, dlaczego ekolodzy są przeciwni budowie w Niemczech terminalu LNG.

...........................

Białoruś sprzeda Rosji swoje rafinerie?

Białoruś może być zmuszona sprzedać Rosji obie swoje rafinerie. Zakłady petrochemiczne w Połocku i Mozyrzu przerabiają rocznie około 20 milionów ton ropy - głównie rosyjskiej.

Mińska gazeta internetowa "Nawiny" pisze, że Rosja może powiązać sprawę kompensacji Białorusi strat wynikających ze zmian podatkowych z przejęciem rafinerii. Oba białoruskie zakłady są wyceniane na około 10 miliardów dolarów. Mniej więcej tyle samo Białoruś chciałaby uzyskać od Rosji kompensacji w związku ze zmianami podatkowymi przy wydobyciu rosyjskiej ropy.

Dzięki przejęciu kontroli nad rafineriami w Połocku i Mozyrzu Rosja mogłaby wzmocnić "ekonomiczny wpływ na Białoruś". Aż jedna piąta uzyskiwanych przez Białoruś dewiz pochodzi z eksportu paliw.

Autor publikacji pisze, że kontrola nad białoruskimi rafineriami pomoże też "umocnić pozycję Rosji na rynkach paliw Ukrainy, Polski i państw nadbałtyckich" gdzie Białoruś sprzedaje swoje produkty naftowe. Zauważa, że w ubiegłym roku na Ukrainie 80 procent importowanej benzyny i 40 procent importowanego oleju napędowego pochodziło z Białorusi.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: LNG | kaliningrad | terminal naftowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »