Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Płaca minimalna - 42,9 procent średniej krajowej

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Choć płacowemu minimum przyświecają szczytne idee, wielu badaczy tematu uważa, że zaburza ono naturalne, rynkowe mechanizmy i wpływa negatywnie na sytuację na rynku pracy.

Wyższe minimum płacowe pociąga ze sobą wzrost powiązanych z nim świadczeń
Wyższe minimum płacowe pociąga ze sobą wzrost powiązanych z nim świadczeń /AFP

Polska - podobnie jak większość wysokorozwiniętych państw świata - znajduje się w grupie krajów, w których obowiązuje płaca minimalna. W niektórych państwach, m.in. Austrii, Szwecji czy Finlandii takie pojęcie nie istnieje, a dolną granicę widełek płacowych ustala się tam w drodze negocjacji między pracodawcami i pracownikami. Część państw zdecydowała się na zastosowanie jeszcze innego rozwiązania - pozostawienia decyzji co do wysokości wynagrodzenia minimalnego w gestii lokalnych władz. Tak jest na przykład w USA czy Kanadzie, gdzie stawka płacowego minimum jest zróżnicowana regionalnie. Według Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce reguluje ustawa. Zgodnie z nią, płaca podstawowa jest ustalana corocznie przez Komisję Trójstronną lub - jeśli Komisja nie zdąży jej określić w wymaganym terminie - przez rząd.

Wzrost płacy minimalnej następuje z roku na rok i jest nie niższy niż wskaźnik inflacji. Na mocy ustawy pracodawcy mogą obniżyć poziom minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy to jednak wyłącznie pracowników młodych, wchodzących na rynek pracy. W ciągu pierwszego roku zatrudnienia przedsiębiorcy mogą im wypłacać 80% płacy minimalnej. Po tym czasie debiutującemu pracownikowi przysługuje już co najmniej 100 proc. kwoty wyznaczonej w ustawie. Czy są to duże stawki? Od 1 stycznia 2011 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 1386 zł brutto. Stanowi to 42,9% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z 2010 roku, co nie odbiega znacząco od proporcji notowanych w krajach europejskich. Pracownik opłacany wynagrodzeniem minimalnym nie otrzymuje jednak na rękę kwoty wymienionej w ustawie. Stawka brutto jest bowiem pomniejszana o obowiązkowe składki emerytalno-społeczne. Po odjęciu wszystkich obciążeń do kieszeni takiej osoby trafia więc 1032,34 zł miesięcznie.

Warto pokreślić, że wyższe minimum płacowe pociąga ze sobą wzrost powiązanych z nim świadczeń. I tak, wraz z podniesieniem minimum rośnie dodatek za pracę w porze nocnej oraz zwiększa się maksymalna kwota odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Czy i jak płaca minimalna wpływa na sytuację na rynku pracy? Ile wynosi optymalna wysokość płacy minimalnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule "Płaca minimalna a rynek pracy" w portalu rynekpracy.pl.

Źródło informacji: rynekpracy.pl


wynagrodzenia.pl
Więcej o:
pracy,
rynek pracy,
Minimum,
zarobki,
wynagrodzenie minimalne
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
9%

Zły

 
83%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
4%Głosów: 2225

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (27)

Dodaj komentarz

~ants -

polaczki biedaczki. dobrze ze wyjechalem z tej smutnej nory.

~voodoo -

Powinno się zlikwidować płacę minimalną w Polsce, zatrudniam więc to ja wyceniam ile się minimalnie należy pracownikowi. A tak tylko głupie roszczenia u mnie wszyscy mają akord i wychodzą w granicach 1,5 pensji minimalnej a jak się nie podoba to do widzenia.

~Pracownik -

A dlaczego nie 100%? Przecirz żołontki mamy wszyscy takie same.

~Tobi -

Wczoraj w telewizorni... ...oglądałem dyskusję Przewodniczącego ZZ Solidarność z reprezentantem Pracodawców Polskich . Temat dot. manifestacji w W-wie i żądań związkowców m.innymi płacy minimalnej. Nóż w kieszeni mi się otworzył, jak usłyszałem od biznesmena że w Polsce minimal otrzymuje 4% zatrudnionych. Niech ten "baran" jedzie na prowincję i zobaczy za ile ludziska pracują . Co ciekawe , wykształcenie , doświadczenie nie mają większego znaczenia. LICZĄ SIĘ TYLKO UKŁADY ,KTO MA WYŻEJ USTAWIONEGO WUJKA, TO MA PRACĘ ZA PRZYZWOITE PIENIĄDZE. OTO KLUCZ DO ZNALEZIENIA DOBREJ POSADKI.

~toja -

placa minimalna nie starcza na minimum socjalne to jest chore, człowiek pracuje po to by cos miał z zycia , a w polsce jest tak jak w epoce kamienia łupanego walka o ogien

~bezdomny -

polska jest krajem baranów,mówię to wszem i wobec!!! tak nauczyliście pseudo przedsiębiorców że nie ważne za ile byle by tylko mieć robotę i doczekać nędznej albo wcale emerytury,nie ważne że potem jęczycie że nie starcza do pierwszego!!!samiście sobie winni że pracujecie za nic, biznesmenom to się opłaca,za niedługo zarobicie przysłowiową miskę ryżu,jak kogoś będzie na nią stać. Za takie grosze jaką jest płaca minimalna nie kiwam nawet palcem,wy zróbcie to samo, bo ile można wrzeszczeć pod sejmem,to się robi nudne!!!

~Dragon -

co mi tam z placy minimalnej? jak tu zyc za tak male pieniadze przy tak duzych cenach.

~władzio -

Jakakolwiek płaca wpływa źle na rynek pracy - najlepsza jest praca za darmo. Później, każdy, kto ma tole, narzeka, że nie ma klientów na ich produkty i usługi. Cóż, jak zarabia pracownik, taki z niego klient.

~gruby klijent o.p.s -

dac kazdemu po 500 i bony na siano a naszym pasterzom durzo piniazkow by mogli i mieli sile do trzymania bata jestesmy stadem (...) narzekales jeden z drugim na komune to teraz masz co chciles durniu za komuny miales gumowce i widly i myslales ze bedziesz w kapitalizmie jezdzil mercedesem atu zabrali gumiaki i widly i radz sobie sam (...)

~~jurga -

Polska krajem wysokorozwiniętym....Koń by się uśmiał, gdyby coś takiego przeczytał. Bliżej Polsce do stosunków społecznych XIX wieku panujących w Anglii w dobie rewolucji przemysłowej, niż do cywilizowanych relacji przedsiębiorca-pracownik. Autorowi artykułu gratuluję poczucia humoru. Szkoda, że występuje jako "Gall Anonim" i nie ujawnia się.