Plany nowych podatków na rzecz UE. Wyższa akcyza na paliwa?

UE potrzebuje dużo pieniędzy - tylko skąd je brać? Niemiecki komisarz ds. budżetowych ma kilka pomysłów, komu sięgnąć do kieszeni.

Żeby podreperować finanse Unii Europejskiej komisarz ds. budżetowych Guenther Oettinger proponuje, aby UE partycypowała we wpływach z akcyzy paliwowej.

- Chodzi o jeden albo dwa centy za litr paliwa - powiedział niemiecki komisarz w rozmowie z dziennikiem ekonomicznym "Handelsblatt".

Inna możliwość to przekazywanie do Brukseli części wpływów z przetargów certyfikatów emisji CO2.

Dziura po Brexicie

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej inni płatnicy netto muszą głębiej sięgnąć do kieszeni i wnieść większy wkład w budżet Unii Europejskiej - powiedział Oettinger. Wyraźnie odczuwalny będzie brak 9 mld euro rocznie, które do tej pory wpłacała Wielka Brytania. Luki tej nie da się zniwelować przez same oszczędności.

Reklama

Poza tym Unia Europejska potrzebuje więcej pieniędzy niż dotąd, aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym, walką z terroryzmem i na cele wspólnej polityki obronnej.

- Na wszystkie te nowe zadania potrzebne są nam środki finansowe i będzie to co najmniej jednocyfrowa miliardowa liczba - zaznaczył komisarz Oettinger.

W poszukiwaniu nowych źródeł

Budżet Unii Europejskiej jest do tej pory finansowany głównie przez płatności jej członków. Wysokość ich wkładu uzależniona jest od siły ekonomicznej poszczególnych państw. Grupa ekspertów pod kierownictwem byłego włoskiego premiera Mario Montiego zasugerowała niedawno, jako przykłady własnych źródeł dochodów Unii Europejskiej, wprowadzenie unijnego podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowania energii elektrycznej i podatku od emisji CO2.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: podatki | nowe podatki | akcyza | nowy podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »