Polacy nie chcą płacić więcej za prąd

Najpóźniej w 2020 roku zamiast z mierników energii elektrycznej będziemy korzystać z tak zwanych inteligentnych liczników. Zmiany przewiduje projekt nowego prawa energetycznego.

Liczniki energii

Nowe liczniki będą częścią wprowadzanych inteligentnych sieci energetycznych. Resort gospodarki uważa, że dzięki temu konsumenci będą mogli bezpośrednio kontrolować i zarządzać zużyciem energii.

Coraz częściej pojawiają się głosy, że nowe liczniki mogą zagrażać prywatności klientów - jednak Robert Stelmaszczyk - Prezes RWE Stoen Operator uspokja. Przede wszystkim są to informacje bardzo uogólnione, to średnie zużycia energii za 15 minut, na tej podstawie nie można określić, co robi odbiorca, ponadto w trakcie przesyłania do centrali szyfrowane dane nie zawierają wrażliwych informacji, jak na przykład imię i nazwisko właściciela licznika - mówił Robert Stelmaszczyk.

Reklama

Zdaniem ekspertów z Ministerstwa Gospodarki, inteligentne sieci energetyczne mają być tańsze i bezpieczniejsze w eksploatacji niż obecnie używane. Przykładowo łatwiej dałoby się zlokalizować miejsce awarii albo nielegalnego poboru energii.

IAR

_ _ _ _ _ _ _

Polaków interesują tylko ceny energii

Większość naszych rodaków bo 65 proc. respondentów preferuje odnawialne źródła energii, gdy nie muszą za to dodatkowo płacić - jako pierwsze wskazanie znalazły się słońce (38 proc.) i wiatr (22 proc.), ale węgiel zajął w tym zestawieniu wysokie trzecie miejsce (17 proc.)

- Cena energii jest ważniejsza niż ciągłość dostaw i źródło pochodzenia. Osoby młode są jednak mniej wrażliwe na cenę, częściej wybierając odnawialne źródła energii

- 76 proc. badanych wie ile płaci za prąd, ale prawie jedna czwarta nie ma takiej świadomości lub potrzeby posiadania tej wiedzy

- Ankietowani godzą się jednak, żeby firmy uzyskały wgląd w zestawienie zużywanej przez nich energii elektrycznej pod warunkiem zmniejszenia rachunków

- Polacy nie chcą płacić więcej za prąd. Niespełna 50 proc. deklaruje, że nie chce ponosić wyższych wydatków w zamian za zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie RWE Polska S.A. pokazują, że Polacy nie interesują się energetyką, ale jednocześnie obawiają się wpływu emisji gazów cieplarnianych na środowisko naturalne. Niestety brak zainteresowania cechuje, przede wszystkim młode osoby, które powinny myśleć o tym jak będzie zmieniać się ścieżka rozwoju polskiej gospodarki oraz środowisko, w którym będą żyć. Z drugiej strony, z badania wynika, że gdyby na scenie politycznej pojawiła się partia, przywiązująca dużą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, to mogłaby ona liczyć na znaczącą liczbę głosów.

Co ciekawe pochodziłyby one głównie od grupy osób gorzej sytuowanych finansowo zamieszkujących małe ośrodki miejskie.

Wyniki pokazują również, że Polacy są bardzo wrażliwi na cenę energii. Wielu z nich wybiera zielone technologie, ale gdy pojawia się konieczność poniesienia dodatkowych kosztów szybko z nich rezygnują. Tu pojawia się duża potrzeba edukacji nt. efektywnego wykorzystywania energii oraz rosnącej roli nowych technologii w energetyce.

RWE w swoim najnowszym studium "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku opisuje rozwiązania, które będą kształtować przyszłość branży w najbliższych latach. Zdaniem ekspertów koncernu, za sprawą ich rozwoju, ceny energii mogą pozostać na niezmienionym poziomie, a Polska może zrealizować ambitny cel redukcji emisji CO2.

Dla dużej części Polaków cena jest ważniejsza niż bezpieczeństwo dostaw i źródło pochodzenia energii, ale w momencie, gdy nie będzie się ona zmieniać, dwa pozostałe czynniki zaczną odgrywać kluczową rolę. Co ciekawe znaczna część społeczeństwa byłaby gotowa zagłosować

Nowe technologie już teraz wkraczają w nasze życie codzienne. Sieci elektroenergetyczne są modernizowane i zastępowane przez nowoczesne sieci. Ich istotnym elementem są inteligentne liczniki, które zbierają dane o naszym zużyciu i pozwalają je później analizować.

W badaniu część respondentów odpowiedziała, że zgodzi się na udostępnianie takich informacji w zamian za niższe rachunki. Pilotażowy program przeprowadzony przez RWE na warszawskiej Pradze pokazał, że dzięki inteligentnym licznikom i działaniom edukacyjnym możliwe było zmniejszenie konsumpcji energii w okresach największego zużycia oraz mniejsze obciążenie sieci. Konsumenci dzięki przestrzeganiu prostych zasad byli w stanie obniżyć własne rachunki, a powtórzenie takich wyników w skali całej Warszawy przyczyniłoby się do wielomilionowych oszczędności wynikających z braku konieczności utrzymania wysokich rezerw.

Tu pojawia się kwestia zaangażowania firm, takich jak RWE, które mogą uczestniczyć w procesie edukacji obywateli w zakresie efektywnego wykorzystywania energii i zachęcić ich do stosowania inteligentnych rozwiązań.

Badanie to pokazuje, że jednym z najważniejszych wyzwań dla firm z sektora jest brak zainteresowania energetyką. Konieczne jest więc jego wzbudzenie oraz edukowanie obywateli na temat roli tej branży w ich życiu. Firmy powinny również propagować wykorzystanie nowoczesnych technologii energetycznych w życiu codziennym. RWE już od dłuższego czasu testuje w Niemczech m.in. rozwiązania z zakresu inteligentnych domów i przygotowuje się do ich wprowadzenia na kolejnych rynkach. Jednak wszystkie te działania nie będą miały większego sensu jeśli nie uda się zaangażować w nie większości Polaków.

Badanie miało na celu poznanie opinii i postaw Polaków względem sektora energetycznego i odnawialnych źródeł energii.

Sektor energetyczny przechodzi globalną transformację. Wpływ na środowisko, rosnące koszty i rozwój technologii wywierają presję na odchodzenie od tradycyjnych źródeł energii (węgiel, gaz) na rzecz tych odnawialnych, głównie opartych na sile wiatru, czy energii słonecznej. Tendencja ta jest już od dawna widoczna w bardziej rozwiniętych gospodarkach europejskich, a obywatele tych krajów akceptują zmiany, które czekają nas wszystkich. Celem badania było sprawdzenie jak ta sytuacja wygląda w Polsce.

Jaki stosunek mają Polacy do OZE? Czy w Polsce możliwa jest budowa gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii.Badanie omnibusowe zostało zrealizowane na terenie całej Polski przez TNS OBOP w I kw. 2014 r., na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energia | energia elektryczna | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »