Polska w tyle! W gospodarce nie może zabraknąć rozwiązań cyfrowych

Polska gospodarka jest jedną z najnowocześniejszych w Unii Europejskiej. Naszą rentę zapóźnienia wykorzystano inwestując w najnowocześniejsze technologie i linie przemysłowe. Jednak nasza administracja wciąż pozostaje w epoce papieru i pieczątek.

Z drugiej jednak strony w XXI wieku gospodarka opiera się głównie na rozwiązaniach cyfrowych, a nie analogowych. Polska pod tym względem jest bardzo zacofana. Różnice w tej kwestii są tak duże, że można by je niemal porównać do przepaści między silnikami parowymi i elektrycznymi.

- Administracja w Polsce jest w epoce pieczątki i papieru. Technologie cyfrowe stosowane są tak naprawdę jedynie do skanów formularzy. W efekcie w formie elektronicznej istnieją tylko zapisy papierowych dokumentów - powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Reklama

- Widzimy więc dwa równoległe, nie pasujące do siebie światy. Taka sytuacja nie pozwala na zapewnienie najlepszej jakości serwisu, jaki oferują obecnie firmy prywatne - mówi Sadowski.

To wymóg, który państwo powinno dzisiaj spełniać wobec gospodarki i obywateli. Kiedy nie jest spełniony pojawiają się niekompatybilności oraz napięcia gospodarcze i społeczne. Państwo nie jest w stanie w żaden sposób nadążyć za zmianami technologicznymi, ale przede wszystkim też ogromnym rozwojem gospodarczym. W efekcie co jakiś czas pojawiają się próby zatrzymania tego wzrostu za pomocą regulacji, które w oczach polityków wydają się słuszne - analizuje Sadowski.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »