Premier: Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał 23 listopada 2018 roku prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowało CIR.

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym, powołał z dniem 23 listopada 2018 roku profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego" - podano w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Jacek Jastrzębski jest: od 2008 roku zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego PKO Banku Polskiego, oraz profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

Wybór 38-letniego profesora prawa cywilnego z Uniwersytetu Warszawskiego podyktowany był wysokimi kwalifikacjami, doświadczeniem praktycznym w pracy na stanowiskach kierowniczych w sektorze finansowym oraz doświadczeniem międzynarodowym - informuje Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Matusz Morawiecki wyraził przekonanie, że nowy szef KNF wzmocni sprawność funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. Jak podkreślił, silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego.

Poprzedni przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski, podał się do dymisji, w ubiegły wtorek. Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego miał on mu złożyć propozycję korupcyjną. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy, którą biznesmen, nagrał. Od 15 listopada funkcję pełniącego obowiązki szefa KNF pełnił dotychczasowy zastępca przewodniczącego - Marcin Pachucki

Premier powołuje przewodniczącego KNF na 5-letnią kadencję.

- - - - -

Chłopecki: Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczego KNF to najlepszy wybór

- Profesor Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego to najlepszy wybór - powiedział w piątek radca prawny, prof. Aleksander Chłopecki.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał z dniem 23 listopada 2018 roku profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowało w piątek CIR.

- (Jastrzębski - PAP) ma ogromną wiedzę w zakresie rynków kapitałowych i bankowości - powiedział prof. Chłopecki.

- Znam osobiście profesora Jastrzębskiego, więc moje zdanie może mieć cechy subiektywnej oceny, niemniej jednak obiektywnie należy podkreślić doskonałe kwalifikacje nowego przewodniczącego - dodał.

Prof. Chłopecki podkreślił też "bardzo wysokie umiejętności organizacyjne nowego przewodniczącego KNF, które będą przydatne na tym stanowisku".

- Jest przy tym apolityczny, przynajmniej nigdy nie zdradzał swoich sympatii politycznych. Nie mam wątpliwości, że to najlepsza osoba na to stanowisko - zaznaczył.

Prof. Jacek Jastrzębski od piątku jest przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Z wykształcenia jest prawnikiem, zajmuje się m.in. prawem handlowym i rynku finansowego. Jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych, biegle zna trzy języki. Jastrzębski jest absolwentem i profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. CIR podało, że ukończył także prestiżowy prawniczy program Professional LL.M. na University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Jak poinformowało w piątkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, nowy szef KNF ma doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym - w tym kierownicze - oraz posiada znajomość problematyki związanej z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego - sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym. W latach 2008-2018 był zastępcą dyrektora departamentu prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego. W tym czasie uczestniczył w strategicznych projektach banku, w szczególności transakcji na rynkach kapitałowych (emisja akcji z prawem poboru, emisje instrumentów dłużnych, w tym obligacji na rynkach zagranicznych, obligacji podporządkowanych), fuzji i przejęć (w tym dotyczących podmiotów regulowanych, umów joint-venture, a także w innych transakcjach realizowanych przez Bank (np. gwarancje ochrony kredytowej nierzeczywistej, akredytywy). Koordynował także obsługę prawną działalności banku w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, bankowości międzynarodowej, relacji inwestorskich oraz rozwoju korporacji i nadzoru właścicielskiego. Od ponad pięciu lat jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 2007-2008 zatrudniony w Kancelarii Chłopecki, Sobolewska i Wspólnicy Doradcy Prawni Sp. k. w Warszawie, gdzie świadczył usługi doradztwa prawnego na rzecz klientów kancelarii w zakresie prawa rynku kapitałowego, bankowości inwestycyjnej, działalności maklerskiej. Wcześniej 2004-2007 pracował w Kancelarii Adwokackiej adw. dr Zbigniew Banaszczyk. W 2017 r. Jastrzębski został ujęty w zestawieniu "Legal 500's GC Powerlist: Central and Eastern Europe" - liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej. Nowy szef KNF w działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych. Jego rozprawa doktorska oraz habilitacyjna były nagradzane w konkursach miesięcznika "Państwo i Prawo". Był uczestnikiem, także w charakterze prelegenta lub moderatora, konferencji krajowych lub międzynarodowych, w tym dotyczących problematyki rynku finansowego. Jastrzębski posługuje się biegle trzema językami: angielskim, niemieckim i francuskim, zna również podstawy włoskiego.

CZYTAJ RAPORT O AFERZE KNF

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: KNF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »